Uskumruköy Nerede, Nasıl Gidilir?
Uskumruköy Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul ili, Sarıyer ilçe sınırında yer alan Uskumruköy, mutlaka gezilip görülmesi gereken harika bir tatil köyüdür.

Bu köyün tarihi oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Bu köy ismi ile ilgili şöyle bir efsane anlatılır. Bir Osmanlı Padişahı buraya vezirini gönderir. Vezir buraya gelince köyü ve köy halkını çok sever. Burada kalır. Onlarla güreşip harika zaman geçirirdi. Köylüler Kumru adında bir atı, vezire hediye ederler. Vezir bu atı çok sever. Daha sonra vezir bu köye Us(Akılı) ve Kumru(Atın ismi) birleşiminde Uskumru köyü vermiştir.

Bu köyde başta Bizans, Roma ve Osmanlı devleti olmak üzere birçok imparatorluk ve uygarlık hakim olmuştur. Köyde birçok tarihi yapı bulunur. Özellikle Uskumru Camisi tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır.  Tarihi yapıları dışında birde yeşilliği ile ön plana çıkmaktadır. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir gün yaşayabilirsiniz.

Uskumruköy Nerede, Nasıl Gidilir?

Uskumruköy, İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı bir köydür. Bu köy, Sarıyer ilçe merkezine 9 km, Demirciköy’e 6.5 km, Zekeriyaköy’e 3.5 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için Hacıosman Metrodan ve Kısırkaya’dan karşılıklı kalkan 152 no’lu İETT otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da aynı durakta kalkan minibüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz