Valla Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir?

Kastamonu ili, Pınarbaşı ilçe sınırında bulunan Valla Kanyonu, Gezilip görülmeye değer bir yer olup her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmektedir.

Kastamonu Valla Kanyonu Seyir Terası

Valla Kanyonu Devrekani Çayı ile Kanlıçayın birleştiği yerden başlamaktır. Muratbaşı Köyünden Valla Mahallesine kadar stabilize bir yol vardır. Valla Mahallesinden sonra yaklaşık 1.5 km orman içinde patika bir yol ile devam edilmektedir. 1994 yılında dört öğrencinin kanyon içinde kaybolması ve 14 gün sonra Cide ilçesine çıkması bu kanyonun vahşi cennet olarak anılmasına ve çok ziyaret almasına sebep olmuştur.

Kanyon içinde ekipman ve gerekli teçhizat ile gezilmektedir. Ayrıca Küre Dağları Millî Parkı içinde yer alan kanyon 800 metre derinliği ile Dünya’nın en derin 2. kanyonu olarak bilinir. Burada bulunan terasa çıkıp kanyonun harika manzarasını izleyip bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayınız.

Valla Kanyonu Seyir Terası Nerede?

Valla Kanyonu, Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı köyü sınırları içerisinde bulunur. Pınarbaşı ilçe merkezine yaklaşık 26 km uzaklıktadır.

Valla Kanyonu Seyir Terası Nasıl Gidilir?

Kastamonu il merkezine yaklaşık 108 km uzaklıkta bulunan bu köye şahsi aracınızla veya Pınarbaşı kent merkezine gelip burada köye gelen dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir. Fakat kanyona varmadan 1,5 km’lik yolu yürüyerek ulaşmanız gerekecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz