Van'ın Gelenek Ve Görenekleri

Van 1.100.190 toplam nüfusu ile Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde bulunan bir şehirdir. Kısaca Doğunun incisi olarak anılır. İlimiz üzerinde birçok şiir ve kitap yazılmış, Filmlere konu olmuştur. Van ilimiz harika bir şehirdir. Boşuna Dünya’da Van Ahirette İman dememişler. Şimdi Van şehrine gelmeniz için 10 neden sayacağız. Umarım bu sebeplere uyup kentimize gelirseniz. Geldikten sonra gözlemlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşın.

van

1-Tarihi Yapıları

Van Kalesi Nerede

Bilindiği üzere Van ilimiz Urartular’a başkentlik yapmış bir şehirdir. Bunun dışında tarihi boyunca birçok farklı medeniyetlere de ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlere ait çok sayıda tarihi yapı kalmıştır. Bunlardan en meşhur olanları: Van Kalesi, Hoşap Kalesi, Akdamar Kilisesi, Çavuştepe Kalesi,Şeytan Köprüsü, Halime Hatun Kümbeti ve Yedi kilisedir. Buraya gelirseniz bu tarihi yapıları mutlaka görün.

Hoşap Kalesi

2-Doğal Güzellikleri 

Van Gölü

Van ilimizde çok sayıda doğal güzellik bulunur. Bu doğal güzellikleri şehrimizi renklendirmektedir. Bu doğal Güzelliklerin en başında Ülkemizin en büyük Gölü olan Van Gölü gelir. Onu takiben Muradiye Şelalesi, Akdamar Adası, Vanadokya (Van Peri Bacaları) ve Erçek Gölü’dür. İlimize yolunuz düşerse bu güzellikleri mutlaka görün.

Akdamar Adası ve Kilisesi

3- Düğünleri 

Kürt Düğünü

Van ilimizde yaşayan halkı çoğu Kürtlerden oluşmaktadır. Kürtlerin en çok neyi meşhur derseniz herhalde ilk alacağınız cevaplardan biri de Düğünleridir. En az 3 ya da 4 gün saz ekip eşliğinde halaylar çekilerek düğünler yapılır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka Vanlı bir ailenin düğününe katılın.

4-Yemek ve kahvaltı Kültürü

Van Kahvaltısı

Van ilimiz yemek konusunda oldukça başarılıdır. İlimize özgü birçok yöresel yemek bulunur. Fakat ilimizi asıl özel kılan Kahvaltısıdır. Van kahvaltısı dünyaca üne sahip olup buraya gelirseniz mutlaka Van Kahvaltısını yapmalısınız.

5-İnsanları

Van İnsanları

Van ilimizde yaklaşık 1,1 milyon insan yaşamaktadır. Bu insanların hepsi Vanlı değil elbet. Genelde Hakkari, Şırnak, Bitlis ve Siirt’de gelen insanlar var. Van halkı çok misafirperver, Sıcak kanlı ve yardımseverdir. Bugüne kadar Vanlı bir arkadaşınız olduysa eminim pişman olmamışsınızdır. Vanlı insanları her yerde kendini belli eder.

6-Köyleri

Van Köyleri

Van’nın yaklaşık 700 köyü var. Bu köylerin büyük kısmı tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Fakat Gevaş, Edremit ve Tuşba İlçesine bağlı bazı köyler vardır ki tatil cenneti aratmaz size.  Yine Gürpınar ve Özalp köylerinde yayla köyleri bulunur. Buraya gelirseniz. Şehrimizin mutlaka bir köyüne gidin.

7-Gelenek ve Görenekleri

Van’ın Gelenek Ve Görenekleri

Van şehrimizde yaşayan halkın çoğu Kürtlerden oluştuğunu söylemiştik. Bilindiği üzere Kürtlerin halla da birçok gelenek ve görenekleri vardır. Bunlar elbet güzel şeyler. Atalarından aldıkları kültürleri devam etmektedir. İlimize gelmeden bu kültürleri bilirseniz iyi olur.  Kürtlere özgü kültürler için Tıklayınız.

8-Şehirde Bulunan Sınır Kapısı

Van – İran Sınır Kapısı

Van İlimiz bilindiği üzere İran ile sınırı vardır. Özalp ilçesinde bulunan Kapıköy sınır kapısı bulunur. Yani anlayacağınız İran’a gitmek için Van’a Gelmeniz gerekir.

9-Harika Bir Üniversiteye sahip

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi

İl merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaklaşık 32 bin öğrencisi 800 tane de öğretim görevlisi vardır. Van Gölü kenarında kurulan bu üniversiteye öğrenci olarak gelebilirsiniz. Tavsiye edilir. Doğunun en güzel üniversitesidir.

10-Zorunlu Hizmet Bölgesi

Zorunlu Hizmet Bölgesi

Bilindiği üzere Ülkemizin her iline her yıl memur ataması yapılmaktadır. Bu memurlar atama yaparken ilk başta Doğu görevi için Doğu veya Güneydoğu illerine gelirler. Bunlardan biri de Şüphesiz Van ilimizdir. Her yıl Öğretmen, Polis, Asker, sağlık çalışanı ve diğer memurlar buraya ataması yapılmaktadır. Doğu görevi için gelenler memnun bir şekilde ayrılmaktadır. Çünkü ilimiz gerçekten çok güzel bir kent. Doğu görevi için il düşünüyorsanız hiç düşünmeden bu ilimizi gönül rahatlığı ile yazabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. vanda yaşıyorum, buraya gelmeniz için hiçbir sebep yok. elimde olsa da başka şehire gitsem. berbet ötesi bir yer.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here