gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Van Doğu Anadolu Bölgesinin ve Türkiye‘nin en güzel şehirlerinden birisidir. Türkiye’nin en doğusunda yer alması ve hava koşulları nedeniyle genellikle yaz aylarında ziyaret etmeniz gereken bir şehirdir.

Van’da gezilecek yerler bakımından hayli doyurucu tarihi ve turistik yerler bulunmaktadır. Akdamar adası ve Muradiye şelalesi gibi her daim ziyaretçi akınına uğrayan yerler vardır. Van’a uçakla ya da otobüslerle gelebileceğiniz gibi kendi aracınızla ya da trenle Tatvan’a gelip oradan geçebilirsiniz.

Özellikle kum, güneş, deniz üçgenli tatilleri sevenler için Van ideal bir şehirdir. Van gölünün masmavi sularında yüzüp güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik Van gölünün sodalı olması nedeniyle cildinize de iyi geleceğini unutmayın.

Van’da görülmesi gereken bazı yerleri bu sayfada hazırladık. Ancak rehber niteliğindeki detaylı bilgilere ulaşmak için lütfen “Van Gezilecek Yerler” ya da “Van’da Gezilecek 10 Yer” isimli makalemizi okumayı unutmayınız.

Van Gezilecek Yerler

Akdamar Adası : Van’a gidildiğinde uğranması gereken yerlerin başında Akdamar Adası gelir. Van Gölünün içinde yer alan ikinci büyük ada olan Akdamar Adası; Van’ın Gevaş ilçesine yakın bulunmaktadır. Akdamar Adasında binlerce yıllık geçmişe sahip Ermenilerden kalma Akdamar Kilisesi bulunmaktadır.

Muradiye Şelalesi : Van’ da gezilecek yerler içerisinde şüphesiz Muradiye Şelalesi olmazsa olmazlardandır. Van merkezine bağlı Muradiye ilçesinde bulunan Muradiye Şelalesi il merkezine 80 km uzaklıktadır. Yılın her mevsimi yerli ve yabancı turistlerin akımına uğrayan Muradiye Şelalesine ulaşımı kendi aracınız ve otobüs ile yapmanız mümkün.

Van Kalesi : Tarihte yıllarca Urartulara ev sahipliği yapan Van’ın merkezinde bulunan Urartulardan kalma Van kalesi görülmesi gereken güzelliklerinden biri. Van kalesi Van merkeze 5 km uzaklıktadır. Van kalesinin şehrin merkezinde olması ve ziyaretçilerinin çok fazla olması sebebi ile ulaşım gelişmiştir. Beşyol’da kalkan kale dolmuşları ve otobüsleri (1.5 tl) ile yaklaşık 15 dakikada kale de olursunuz.

Van Müzesi: Şehri tarihi ile yaşatan hiç şüphesiz şehrin müzesidir. Tarih sahnesinde uzun yıllar Urartu devletinin baş kenti olan Van, Urartu Dönemine ait birçok eser ve kültürel değerlere sahiptir. Van’ın tarihi sürecini ve kültürel değerlerini öğrenmek için muhakkak Van merkezde bulunan müzesini ziyaret etmelisiniz.

Van Kedisi Evi : Van yolculuğunuz da Van’ın simgesi olan Van kedilerini görmeden gitmemelisiniz. Her yaşta birbirinden güzel ve sevimli Van kedilerini Van merkezde bulunan kedi evinde görmeniz mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here