Voskresenia Khristova Kilisesi
Voskresenia Khristova Kilisesi

Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak bilinen St. Petersburg şehrinde yer alan Voskresenia Khristova Kilisesi, 1883 yıllında Rus Çarı III.Alexander döneminde inşaatına başlanıp 1907 tarihinde  II.Nikolay  döneminde tamamlanan popüler bir dini yapıdır.

Çar 2. Alexander’ın bir grup devrimci tarafında öldürdüğü yerde inşa edilen bu yapı, Sıçramış Kanlar kilisesi olarak da adlandırılır. Rusya tarihinde oldukça önemli bir yeri bulunan bu yapıyı yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Yapının iç ve dış yüzeyi hayranlık uyandıran mozaiklerle süslenmiştir. Hem iç hem de dış cephesinde kırmızı renk ağır basmaktadır. Bu kilise, ülkede bulunan diğer Ortodoks kiliselerinden oldukça farklı bir yere sahiptir. 2. Dünya Savaşında sığınak olarak da kullanılan Kilise, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Bu yapıyı mutlaka ziyaret etmenizi istiyorum. Zaten şehir gezisinde burayı ziyaret etmeden dönerseniz boşuna oraya gitmiş sayılırsınız. Hatta buraya gittiğinizi bu kilisenin önünde çekilmiş fotoğraflarla kanıtlamış oluyorsunuz.

Fakat bu yapı, kanal kenarında kurulduğu için temeli zayıflamıştır. Bu zayıflık gün geçtikçe daha da belirginleşiyor. Hatta kanal ile temas eden yüzeyleri yıpranmıştır. Bu yapı, maalesef tehlike altındadır. Umarım ve dilerim ki yetkililer bu tehlikeyi görüp ona göre bir önlem alırlar…

Voskresenia Khristova Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Voskresenia Khristova Kilisesi, Başkent Moskova’nın 715 km Kuzeybatısındaki St. Petersburg şehrinde bulunur. Buraya ulaşım sağlamak için St. Petersburg şehrine gelip burada toplu taşıma araçlarıyla(Metro, tramvay, otobüs, minibüs) bu yapıya çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Yapı, kent merkezine oldukça yakın bir yerde bulunur.

Bunları da Okumalısınız

 1. Moskova Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Moskova Gezilecek Yerler
 3. Moskova Gece Hayatı
 4. Rusya Nerede?
 5. Rusya Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 25 İlginç Bilgi
 6. Rusya Vize İstiyor mu?
 7. Rusya’da Gezilecek 10 Yer
 8. Nazım Hikmet Ran Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?
 9. Rusya dünyanın en derin mağarasına indi
 10. Rusya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 11. Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 12. Nazım Hikmet Ran Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?
 13. St. Petersburg Gezilecek Yerler
 14. Petersburg Gece Hayatı
 15. Anavatan Çağırıyor Heykeli
 16. Kul Şerif Camii
 17. Kronstadt Donanma Katedrali
 18. Catherine Sarayı ve Parkı
 19. Peterhof Sarayı ve Bahçesi
 20. Saray Meydanı
 21. Saint Isaac Katedrali
 22. Aziz Vasil Katedrali
 23. Kızıl Meydan
 24. Voskresenia Khristova Kilisesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here