Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Yada diğer ismi ile üçüncü Boğaz köprüsü İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan kuzey tarafında inşa edilen bir köprüdür. Bu köprünün güzergâhı Avrupa Yakası’nda Sarıyer’in Garipçe Mahallesi ile Anadolu Yakasında Beykoz’un Poyrazköy semtinde yer almaktadır.

Köprünün kenar kısımlarına araçların geçerken rüzgardan etkilenmemesi için koyulan yaklaşık 3 metre yüksekliğindeki saydam rüzgar panelleri.

Köprü 59 metre genişliği ile Dünyanın en geniş köprüsü 322 metre kule yüksekliği dünyanın en yüksek köprüsü, Fransız’dan sonra en yüksek asma köprüsüdür. 1.408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun, tüm asma köprüler arasında dokuzuncu en uzun orta açıklığa sahip asma köprüsüdür.

Temeli 29 Mayıs 2013’te atılan köprünün inşaat aşamasındaki bir görünümü

Köprü 2013 yıllında temeli atıldı. Köprüye 8.5 milyar lira harcanarak 2016 yıllında açılışı yapıldı. açılışını türkiyede ve dünyada önemli devlet adamaları katıldı. Köprünün isim konusunda baya tartışmalar yaşandı. Ülkemizde özellikle Aleviler tarafında çokça eleştirildi. En sonda Osmanlı 9. Padişahı Yavuz Sultan Selim ismi verdiler.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Nerede

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Nerede

Garipçe Mah., Garipçe Şantiyesi Deniz Er Eğitim Komutanlığı Yanı, Garipçe / Sarıyer/İstanbul Açılış tarihi: 26 Ağustos 2016

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Ücretleri

Küçük araçlar geçiş ücreti : 10 TL Ağır vasıta geçiş ücreti : 30 TL

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here