gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Toplamda 9 ilçesiyle Güney Doğu Anadolu bölgesinde yer alan ve bölgesinin en turistik şehirlerinden birisi sayılan Adıyaman, özellikle Nemrut Dağı Milli Parkı sayesinde hem Türkiye’den hemde Dünyanın hemen her ülkesinden ziyaretçi çekebilme özelliğine sahip bir şehirdir.

Sitemizde daha önce “Adıyaman Gezilecek Yerler” ve “Adıyaman’da Gezilecek 10 Yer” isimli iki farklı makale yayınlamıştık. Bu sayfada ise gezilecek yerleri daha çok özet geçeceğiz. Ayrıntılı bilgi isteyenler o makalelerimize göz atabilirler. Yaz aylarının hayli sıcak geçtiği şehirde Kış ayları nispeten daha iyidir. Fakat yaz aylarında ziyaretçi sayısının daha fazla olduğunu unutmayın. Kişisel önerimiz ise bir tur ya da kişisel aracınızla Adıyaman’ı gezmelisiniz.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı Milli Parkı : Kahta İlçe merkezine 70 km uzaklığında bulunan Nemrut Dağı Dünyanın 8. Harikası bilinir. Bu dünya harikasını mutlaka görmeye gelmelisiniz. Gelirken rahat kıyafet giyin.

Cendere Köprüsü : Adıyaman ilimizde bulunan bu tarihi köprü Kahta ve Sincik ilçelerin arasında bulunur. Cendere çayı üzerinde inşa edilen köprü hakkında pek bilgi yoktur.

Karakuş Tümülüsü : Nemrut dağın Milli parkın girişinde bulunan Karakuş Tümülüsü, Kommagene Kralı 11. Mithridates tarafından annesi İsas adına yaptırılan anıt mezardır. Bu anıt mezarda Kartal heykeli bulunduğundan dolayı bu isim almıştır. Burada birkaç anıt mezar bulunmaktadır. Bu mezarların Kommagene ailesine ait olunduğu söylenmektedir. Bu bölge Roma Devletin hakimiyetine geçince bu yapıya zarar vermişlerdir.

Çelikhan İçmesi : Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Adıyaman ili, Çelikhan ilçe sınırında bulunan Çelikhan İçmesi, Her derde deva olduğuna inanılan şifalı bir sudur.

Adıyaman Kalesi : Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Adıyaman il merkezi sınırında bulunan Kale, Kim tarafında ve ne zaman yapıldığı ile ilgili net bir bilgi yoktur. 25 metre yükseklikte bulunan bir höyük üzerinde inşa edilen kale tarih boyunca birçok kez onarımdan geçmiştir.

Altınlı Köprü : Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Adıyaman ili, Gölbaşı ilçe sınırında bulunan Altınlı köprü, Kim tarafında ve ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmiyor. Bununla ilgili çeşitli söylentiler var. Roma Dönemine ait olduğu söylenen da var. Ya da İslami mimari ile yapıldığı söyleyen de var. Tek bilinen gerçek Köprü, Göksu Çayı üzerinde inşa edilmiş olmasıdır. köprü ile ilgili bir başka söylenti de Roma kralı bütün altınlarını bu köprü altında sakladığından dolayı bu ismi aldığını söylüyorlar.

Oturakçı Pazarı : Oturakçı Pazarı, Adıyaman il merkezinde bulunan çarşıda bulunur. Burada birçok el sanatı ve Adıyaman’a özü ürün satılmaktadır. Adıyaman ilimizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden biridir. Burada sevdiklerinize hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here