Adıyaman

Adıyaman ilimiz Güneydoğu Anadolu Bölgemizin bir ilidir. Kente bağlı 9 ilçe bulunmaktadır. Adıyaman ilimiz hakkında çok ayrıntılı bir yazı yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR. Şimdi İlimizin merkezinde ve ilçelerinde siz değerli okurlarımız için 10 gezilecek yer seçtik. Yolunuz Adıyaman ilimize düşerse mutlaka bu 10 yere uğramadan dönmeyiniz.

Adıyaman Şehir Merkezi

1-Nemrut Dağı Milli Parkı

İlimize bağlı Kahta ilçesinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 100 km uzaklıktadır. Nemrut Dağı Dünyanın 8. Harikası olarak bilinir. Bu dünya harikasını mutlaka görmeye gelmelisiniz. Gelirken rahat kıyafet giyin.

Özellikle ayakkabılarınız rahat olsun. Akşamüstü gidecekseniz yanınıza mutlaka kalın bir kıyafet de alınız. İlçeden buraya Nemrut Dağı turlar yapılıyor. Bu turlara Katılabilirsiniz. Nemrut Milli Parkı ücretli olup Ücreti de 13 tl’dir. Öğrenci iseniz ayrı bir indirim vardır. Nemrut Dağına çıkmak her baba yiğidin harcı da değildir. Uzun ve engebeli bir süreç sizi bekliyordur.

Eğer yaşlı, kalp probleminiz varsa veya engeli kardeşlerimiz varsa hiç sıkıntı etmeyin burada ücret karşılığında binek hayvanlarla gidilebiliyor. Parka çıktığınızda birçok heykel ve kalıntı ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu heykellerden bir iki tanesinden bahsedelim. Aslan Heykeli: Güç sembolüdür. Kartal Heykeli: Her yerde gözü var anlamındadır. Bunun gibi birçok heykel ve kalıntı görmek mümkündür. Nemrut Dağında güneşin doğuşu ve batışını seyretmek çok ayrı bir duygudur.

Nemrut dağında inince orada bir cafe bulunur. Üşüyenler yada yorulanlar olursa gelip burada oturup çay içilebiliyor. Ayrıca burada hediyelik eşyaların satıldığı bir dükkan bulunuyor. Bu dükkanda Çok güzel küçük heykeller bulunur. Gelirken hediyelik olarak bunları getirebilirsiniz. Ayrıca burada konaklama yerleri bulunmaktadır.

Nemrut Dağında Gün Batımı

2. Cendere Köprüsü

İlimize bağlı Kahta ilçesinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 33 km uzaklıktadır. Cendere köprüsü Kahta ve Sincik ilçelerin arasında bulunur. Cendere çayı üzerinde inşa edilmiştir. bu köprü hakkında yeterli bilgi yoktur. Cendere köprüsü birçok kez onarımdan geçilmiştir. İki kemere sahiptir.

Cendere Köprüsü

3. Karakuş Tümülüsü

İlimize bağlı Kahta ilçesinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 33 km uzaklıktadır. Nemrut dağın Milli parkın girişinde bulunur. Burada anıt mezarlar bulunmaktadır. Bu Tümülüs Kommagene Kralı 11. Mithridates tarafından annesi İsas adına yaptırılan anıt mezardır. Bu anıt mezarda Kartal heykeli bulunduğunda bu isim almıştır.

Burada birkaç anıt mezar bulunmaktadır. Bu mezarların Kommagene Kraliçelerine aittir. Bu bölge Roma Devletin eline geçince bu yapıya zarar vermişlerdir. Doğu, batı ve güney taraflarında 4’er sütun varken günümüzde Doğuda 2, batı ve güneyde 1’er sütun sağlam kalmıştır. aynı yerde Aslan heykeli ve kalıntılarını görebiliyoruz.

Göz at ;

 1. Adıyaman Gezilecek Yerler
 2. Adıyaman’da Gezilecek 10 Yer
 3. Adıyaman Gece Hayatı
 4. Nemrut Dağı Milli parkı
 5. Adıyaman Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 6. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
 7. Adıyaman Otelleri ve Adıyaman Otel Fiyatları
 8. Adıyaman Üniversitesi
 9. Adıyaman Kalesi
 10. Adıyaman Müzesi
 11. Adıyaman Ulu Camii
 12. Besni Sugözü Mesire Alanı
 13. Sincik Nerede, Nasıl Gidilir?
 14. Kahta Gezilecek Yerler
 15. Çelikhan Gezilecek Yerler
 16. Gerger Gezilecek Yerler
 17. Adıyaman Gölbaşı Gezilecek Yerler
 18. Besni Gezilecek Yerler
 19. Sincik Gezilecek Yerler
 20. Tut Gezilecek Yerler
 21. Samsat Gezilecek Yerler
 22. Karakuş Tümülüsü
 23. Cendere Köprüsü
 24. Çat Barajı
 25. Çelikhan İçmesi
 26. Altınlı köprü
 27. Oturakçı Pazarı
 28. Gümüşkaya Mağarası
 29. Pirin Ören Yeri
 30. Safvan Bin Muattal Türbesi
 31. Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı
 32. Gerger Kanyonu
Karakuş Tümülüsü -Kahta

4. Çat Barajı

İl merkezine Bağlı Çelikhan ilçesinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Bu baraj hiçbir atık su bağlantısı yoktur. Bu yüzden suyu çok temizdir. Üzerinde alabalık tesisleri bulunur. Burada yenilen balıkların tadını başka hiçbir yerde bulamasınız.

Barajda bulunan en önemli özelik ise Suyun üzerinde yüzen adaların olmasıdır. Bahar mevsiminde eriyen kar suları ile birlikte Baraj suyu hareketlenmektedir. Suyun hareketi ile birlikte ufacık adalar suyun üstünde yüzmektedir. Bu manzara hiçbir yerde bulamazsınız. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

Çat Barajı Yüzen Adalar

5. Çelikhan İçmesi

İl merkezine Bağlı Çelikhan ilçesinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Buraya yaz mevsiminde binlerce insan akmaktadır. Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür. bu suyun şifa olduğunu söyleyebiliriz. Hatta biz değil uzmanlar söylemektedir.

İçme suyu İstanbul üniversitesi İstanbul tıp fakültesi tıbbi ekoloji ve hidro klimatoloji kürsüsünün 23.11.1981 tarih ve 1008/81 sayılı yazıda verilen rapor da şu hastalıklara şifa vermektedir. mide, bağırsak, sara kesesi hastalıkları, mide asidiyle ilgili rahatsızlıklar, hazım bozuklukları, gastrit ve ülser hastalıkları, ülser ameliyatı sonrası bakımlar, ishal ve kabızlık, karaciğer ve safra kesesine bağlı iltihap ve yetmezlik rahatsızlıkları, safra kesesi ameliyatı sonrası şikayetlerin tedavisi, şişmanlık, gut ve diabet, böbrek taşları ve bağırsak parazitlerinin yok edilmesi.

Çelikhan İçmesi

6. Altınlı köprü

Bu köprü il merkezine bağlı Gölbaşı ilçesinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 63 km uzaklıktadır. Bu köprü Gölbaşı ilçemize bağlı Yolbağ Köyünün sınırlarında inşa edilmiştir. Kim tarafında ve ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. Bununla ilgili çeşitli söylentiler vardır. Roma Dönemine ait olduğu söylenen da var. İslami mimari ile yapıldığı söyleyen de var.

Köprü Göksu Çayı üzerinde inşa edilmiştir. köprü ile ilgili bir söylenti de Roma kralı bütün altınlarını bu köprü altında sakladığında bu ismi aldığını söylüyorlar. Köprünün Kemer kısmı kesme beyaz taş, diğer kısımları moloz taştan yapılmıştır. Köprü önden yüksekliği yaklaşık 20 metredir. Bu köprünün en önemli özelliği harç kullanmadan yapılmış olmasıdır. Bu yönü ile Kahta ilçesinde bulunan Cendere Köprüsü ile yakın benzerlik göstermektedir.

Altınlı Köprüsü

7. Adıyaman Kalesi

Adıyaman ilimin merkezinde kurulan bu kale kime ait olunduğu bilinmiyor. Kale 25 metre yükseklikte bulunan bir höyük üzerinde kurulmuştur. Birçok kez onarımdan geçilmiştir.

Adıyaman Hısn-i Mansur Kalesi

8. Oturakçı Pazarı

İl merkezinde bulunan çarşıda bulunur. Bu pazarda yöreye özgü birçok el sanatı satılmaktadır. Bunlar : halı, kilim, cicim, çanta ve heybe gibi el sanatları ürünleri turistik eşya olarak satılmaktadır. Buraya uğradığınızda mutlaka hediye olarak alınız.

Oturakçı Pazarı

9. Gümüşkaya Mağarası

Bu mağara il merkezine 40 km uzaklıkta bulunan Gümüşkaya köyünde bulunur. Bu çevrede irili ufaklı birçok mağara bulunur. Bu mağaranın milattan önce 150 yıllına ait olduğu tahmin ediliyor. Bu mağaranın duvarında çeşitli yazı ve resim bulunmaktadır. bu gizemli mağarayı görmelisiniz.

Adıyaman Gümüşkaya Mağarası

10. Adıyaman Müzesi

İl merkezinde bulunan bu müzede yaklaşık 30 bin eser bulunuyor. Bu eserlerin 2 bin tanesi teşhir bölümünde bulunuyor. Müzede bulunan bu eserler sırası ile Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç Çağı, Demir Çağı, Helenistik, Roma, Bizans, İslami, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çeşitli eserler bulunmaktadır.

Bunun dışında Etnografik eserler salonunda ise yöreye özgü; halı, kilim ve cicim gibi el dokumaları bulunur. Müze pazartesi günleri dışında her gün saat 08:00-17:30 arası açıktır.

Adıyaman Müzesi

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here