Adıyaman Safvan Bin Muattal Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Adıyaman ili, Samsat ilçe sınırında bulunan Safvan Bin Muattal Türbesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken önemli bir zatın türbesidir.

Safvan Bin Muattal Kimdir?

Safvan Bin Muattal, Peygamber efendimiz zamanında yaşamış bir sahabedir. Medine’nin Kays kabilesinden, ensardandır. Birçok savaşa katılıp kahramanca savaşmıştır. Peygamber efendimiz vefat edince  Basra’ya yerleşmiştir. Daha sonra Müslümanlığı yaymak için Anadolu’ya gelmiştir. Mütevazi bir hayat yaşayan sahabe burada vefat ediyor.

Safvan Bin Muattal Türbesi Nerede?

Safvan Bin Muattal Türbesi, Adıyaman’nın Samsat ilçesine bağlı Taşkuyu ve Çiçek Köyleri arasında kalan (Doğanlar Mezrası) mevkide, Yüksek bir tepe üzerinde bulunur. Samsat ilçe merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır.

Safvan Bin Muattal Türbesi Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla veya tur otobüsü ile ulaşabilirsiniz. İl başta şahsi aracınızla nasıl ulaşmanız gerektiğini anlatayım.

  • Buraya gitmek için Adıyaman – Kahta Karayolu’nun 28. Kilometresinde (Samsat Yol Ayrımında) Samsat yoluna dönülür. Burada yol takip edilir. Samsat’a 10 km kala tabela çıkacak önünüze burada sola dönün ve 10 km devam edin Türbeye ulaşırsınız.
  • Samsat ilçe merkezinde her saat başı burada türbeye gitmek için tur otobüsleri bulunur. Bu otobüslerle ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here