Samsat

Samsat ilçesi Adıyaman ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 47 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Adıyaman İlçeleri

Samsat ilçemizin eski adı “Samusata-Sumaysat” dır. İlçemiz birçok medeniyete hizmet etmiştir. Bu medeniyetlerden birçok yapı kalmıştır. ilçemiz 1514 yıllında Osmanlı devletin etkisi altına girmiştir.  1923 yıllında Bucak haline geliyor.  1960 yıllında ilçe olup Adıyaman ilimize bağlanıyor.

Göz at ;

 1. Adıyaman Gezilecek Yerler
 2. Adıyaman’da Gezilecek 10 Yer
 3. Adıyaman Gece Hayatı
 4. Nemrut Dağı Milli parkı
 5. Adıyaman Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 6. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
 7. Adıyaman Otelleri ve Adıyaman Otel Fiyatları
 8. Adıyaman Üniversitesi
 9. Adıyaman Kalesi
 10. Adıyaman Müzesi
 11. Adıyaman Ulu Camii
 12. Besni Sugözü Mesire Alanı
 13. Sincik Nerede, Nasıl Gidilir?
 14. Kahta Gezilecek Yerler
 15. Çelikhan Gezilecek Yerler
 16. Gerger Gezilecek Yerler
 17. Adıyaman Gölbaşı Gezilecek Yerler
 18. Besni Gezilecek Yerler
 19. Sincik Gezilecek Yerler
 20. Tut Gezilecek Yerler
 21. Samsat Gezilecek Yerler
 22. Karakuş Tümülüsü
 23. Cendere Köprüsü
 24. Çat Barajı
 25. Çelikhan İçmesi
 26. Altınlı köprü
 27. Oturakçı Pazarı
 28. Gümüşkaya Mağarası
 29. Pirin Ören Yeri
 30. Safvan Bin Muattal Türbesi
 31. Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı
 32. Gerger Kanyonu
Samsat Nerede

Samsat ilçemiz Atatürk baraj Gölün hemen kıyısında kurulmuştur. Bu nedenle Göl suyunun yükselmesi ile Samsat ilçemizin yerleşimi Baraj altında kalma riski artmıştır. Bu nedenle 1988 yıllında çıkan yeni bir kanunla Samsat bugün bulunduğu yere taşınmıştır. Eski Samsat dediğimiz yer ise Barajın altında kalmıştır. Deyim yerinde ise Baraj suyu resmen şehri yutmuştur. Burada bulunan tarihi ve doğal yapıları resmen tarihin karanlık sayfalarına gömülmüştür. Burada adam akılı bir kazı çalışması yapılmamıştır. Yapılan kazılardan da bulunan kalıntıları Adıyaman müzesinde sergilenmektedir. İlçemizin tarihi ve doğa  güzellikleri göz göre suya teslim ettik. İlçemizde şuan tarihi yapı yok denecek kadar azdır. Var olanları sizinle paylaşmak istedik.

Samsat Hangi Şehirde

Samsat Kalesi: Bu kale Burada hüküm süren Komagene Kralığı tarafında yapılmıştır. uzun süre burada hüküm sürmüştür. bu kale ile ilgili değişik efsaneler gezmektedir. Bu kalenin efsanesi de şöyle:  burası Komagene ülkesinin başkenti konumundaydı. Bu ülkede zengin bir kral yaşıyormuş. Bu kralın çok güzel bir kızı varmış. Bu kızına her ülkeden talipler gelir. Hepsi de geniş topraklar, sonsuz paralar sunar kızın babasına kızıyla evlenmelerine izin versin diye. Kral, içme suyu problemi bulunan şehre suyu kim önce getirirse kızı ona vereceğini söyler. Yarışmacılar, birbirleriyle çekişerek geceli gündüzlü düşünerek çalışırlar. Bir gün şehir halkı, yakınlarına kadar uzanan ve her gün ilerleyen dev su kanalları görür. Arkasından şehre hayat veren sular akmaya başlar. Arsameia’nın genç prensi, bugüne kadar kalan su kanallarıyla şehre suları akıtır. Genç prensesle evlenerek çalışmalarının karşılığını SAMOSATA’dan alır. Ayrıca bu kaleden yapılan kazılar sonucunda Komagene’ye ait birçok kalıntı bulunmuştur. Bu kalıntıların bugün Adıyaman müzesinde sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

Samsat Kalesi

Sahabe Safvan Muattal Türbesi:  İlçemizde bulunan bu türbe  Taşkuyu ve Çiçek Köyleri arasında kalan (Doğanlar Mezrası) mevkide, yüksek bir tepede bulunmaktadır. ilçe merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır. İslam ordusu içinde birçok savaşa katılıp zaferden zafere koşan Sahebe Safvan Muattal’a aittir. Bu sahabe bir savaşta şehit olup mezarı burada olduğu söylenilir. Yöre halkı tarafında ziyaret edilen türbe adak adayıp dua eden insanları görmek mümkündür.

Sahabe Safvan Muattal Türbesi Nerede
Sahabe Safvan Muattal Türbesi

Sonuç olarak bu ilçemiz Eski Samsat ve Yeni Samsat olarak bilinir. Eski Samsat baraj gölü altında kaybolup gitmiştir. Yeni Samsat ise günümüzde şehrin olduğu yerdir. Burada tarihi yapı pek yoktur. İlçemiz Komagene Devletine başkentlik yapmıştır. Bu nedenle tarihi önemli bir yere sahiptir. Ayrıca ilçemizin ismi ile meşhur Çiğköftesi bulunmaktadır. Buraya yolunuz düştüğünde çiğköftenin tadına bakmalısınız.

Samsat

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz