Ahmet Arif Edebiyat Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde bulunan Ahmed Arif Edebiyat Müzesi, 2011 yıllında Kültür ve Turizm Bakanlığı  tarafında yaklaşık 120 yıllık konakta hizmete açılmıştır.

Burada şair Ahmed Arif’in kişisel eşyaları, el yazısıyla yazdığı şiirleri, Bölgede yetişen birçok yazar ve şairin fotoğrafları bulunur. Ayrıca Kütüphane bölümünde ise birçok tarih ve edebiyat kitabı okuyucusunu beklemektedir.

Ahmet Arif Kimdir?

Ahmed Arif, 21 Nisan 1927 yıllında Diyarbakır’da dünyaya gözlerini açar. Asıl adı Ahmed Önal’dır. Orta öğretime kadar Diyarbakır’da kaldı. Üniversite hayatını Ankara’da sürdürdü. 1940-1955 yılları arasında çeşitli dergilerde şiirleri yayınlandı. Kendine has şiir anlayışı çok kısa sürede popüler oldu. Birçok şiir kitabı çıkaran şair, hep mazlumun ve ezilenin yanında yer aldı. 2 Haziran 1991 yıllında Ankara’da hayatta gözlerini yumdu.

Ahmed Arif Müzesi Nerede?

Ahmed Arif Müzesi, Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Camii Kebir Mahallesi, Ziya Gökalp Sokak, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi Yanında bulunur.

Ahmed Arif Müzesi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için şahsi aracınızı kent merkezine park edip yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Buraya ulaşmak oldukça rahattır.

Ahmed Arif Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazar günü kapalı olan müze hafta içi her gün 09:00-17:00 saatleri Cumartesi günü ise 08:00/16:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ahmed Arif Müzesi Giriş Ücreti

Ahmed Arif Müzesi Girişi Ücretsizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here