Akdağmadeni

Akdağmadeni ilçesi Yozgat ilimize bağlı 14 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 90 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Yozgat’ın İlçeleri

Akdağmadeni ilçesi burada çıkarılan kurşun madeninden dolayı önce maden ismi kullanılmıştır. Daha Akdağ’ın eteğinde kurulduğu içinde Akdağmadeni denilmiştir. İlçenin güneyi sarıçam ve meşe ormanları ile kaplıdır. İlçe 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 43.826’dır.

Akdağmadeni

Akdağmadeni’nde Gezilecek Yerler

Muşali Kalesi: ilçe merkezine 12 km uzaklığında bulunan bu kale Muşali köyün sınırlarında bulunur. Kim tarafında yapıldığı bilinmeyen kale 13.yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Köye haki bir tepe üzerinde bulunan kale günümüze kadar ulaşmayı becermiştir. Yolunuz düşerse gelip ziyaret edebilirsiniz.

Muşali Kalesi

Akdağmadeni Kilisesi: İlçemize bağlı yeşildere mahallesinde bulunur. Kilise 1862 yıllında inşa edildiği düşünülmektedir. Kilisede 13 adet Grekçe kitabe vardır. Kilisenin duvarlarında çeşitli figürler bulunur. 1983 yıllında koruma altına alınmıştır. Yolunuz düşerse mutlaka gelip ziyaret ediniz.

Akdağmadeni Kilisesi

Akdağmadeni İstanbulluoğlu (Kilise) Camii: İlçemizde bulunan bu cami İstanbulluoğlu mahallesinde bulunur. Bu yapı 1907 yıllında kilise olarak inşa edilmiştir. 1923 yıllında Nüfus Mübadelesi sonucunda bölgeyi terk eden Rumlardan sonra kilise biraz sahipsiz kalmıştır. Daha sonra yöre halkı burayı ofis olarak kullanılmıştır. 1962 yıllında burada birkaç ekleme yapılarak camiye çevrilmiştir.

Akdağmadeni İstanbulluoğlu (Kilise) Camii

Akdağmadeni Ormanları:  ilçemizde bulunan bu ormanları eşsiz güzellikleri ile ilçeyi renklendirmektedir. Özellikle ilkbaharda başlayan hareketliliği sonbaharda sessizliğe bürünür. Akdağmadeni Ormanları, çam ve meşe ağacı başta olmak üzere birçok ağaç türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu ormanın en önemli özelliği İç Anadolu Bölgesinin tek blok ormanı olmasıdır. Yolunuz buraya düşerse mutlaka gelip ziyaret ediniz. Bu ormanlar aynı zamanda yöre halkının geçim kaynağı da olmaktadır.

Akdağmadeni Ormanları

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here