PAYLAŞ
Amasya

Amasya Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Amasya 326.351 nüfusu ile Karadeniz Bölgemizin şirin ve güzel illerinden biridir. Amasya ili Samsun iline 131 km, Ankara’ya ise 335 km uzaklıkta yer almaktadır. Amasya il merkezinde akan ve şehir merkezini ikiye bölen Yeşilırmak ve Yeşilırmak’ın kıyısında yer alan Amasya Kalesi ve Kral Kaya Mezarları ile tarihi ve doğal güzelliği içinde barındıran güzel bir şehirdir.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

Amasya Kalesi

10:00-11:30

İl merkezinde bulunur. yürüme mesafesindedir. yürüyerek ulaşılabilir.

 Kral Mezarları

12:00-13:00

İl merkezinde bulunur. yürüme mesafesindedir. yürüyerek ulaşılabilir.

 Yalıboyu Evleri ve Hazeranler Konağı

13:30-15:00

İl merkezinde bulunur. yürüme mesafesindedir. yürüyerek ulaşılabilir.

Büyük Ağa Medresesi ve Burmalı Minare Camii

15:30-17:00

İl merkezinde bulunur. yürüme mesafesindedir. yürüyerek ulaşılabilir.

2.Gün

 

Amasya Müzesi

10:00-11:30

İl merkezinde bulunur. yürüme mesafesindedir. yürüyerek ulaşılabilir.

Amasya Taşhan

12:00-13:30

Amasya Belediyesi açık otoparkının hemen yanında bulunur. Ulaşımı kolaydır.

Hamdullah Efendi Türbesi

14:00-15:00

Şehir merkezinde bulunan sofular Mahallesinde bulunmaktadır. yürüyerek yada araçla gidilebilir.

Şehzadeler Müzesi

15:30:17:00

Buraya Hatuniye Mahallesine giden dolmuş veya otobüslerle ulaşılabilir.

3.Gün

 Aynalı Mağara

10:00-13:00

Aynalı Mağara, Amasya şehir merkezine 3.3 kilometre uzaklıktaki Ziyaret Kasası İl Emniyet Müdürlüğü’nün yanından başlayan Aynalı Mağara Yolu üzerindedir. Aynalı Mağara’nın Amasya Otogarı’na uzaklığı, 3.2 kilometredir. Buraya giden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.

 Amasya Yıldız Hamamı

13:30:15:00

Buraya Hatuniye Mahallesine giden dolmuş veya otobüslerle ulaşılabilir.

 Fethiye Cami

15:30-16:30

Buraya yürüyerek yada şehir içi arabaları ile ulaşılabilir.

4.Gün

 Borabay Gölü

10:00-14:00

Özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

 Alpaslan Müzesi

14:30-16:30

Özel aracınızla ulaşabilirsiniz. 

5.Gün ve 6. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Amasya KalesiAmasya il merkezinde Yeşilırmak Kıyısında Harşena Dağı üzerinde yer almaktadır. Amasya Kalesi içeri şehir (Hatuniye Mahallesi), Kızlar Sarayı ve Yukarı Kale olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Kalenin iç şehir bölümü Hatuniye Mahallesinde yer almaktadır. Hatuniye Mahallesinde Yeşilırmak’ın kuzeyin yükselen antik sur duvarları üzerinde Osmanlı Dönemine ait Amasya evleri, cami ve hamam bulunmaktadır. Kızlar Sarayı bölümü; iç kalenin üzerinde mağaranın altında yer almaktadır. Kızlar Sarayı Osmanlılar zamanında inşa edilmiş ve 150 yıl boyunca 1852 yılına kadar Osmanlı Şehzadeleri ve aileleri tarafından kullanılmıştır. Günümüzde harap olmuş durumdadır. Yukarı Kale bölümü ise, Harşena Dağı üzerinde dik kayalar üzerinde bulunmaktadır. MÖ. 250 yıllarında Pontus Kralı Mitritates tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Kalenin 4 kapısı bulunmaktadır. Kale içinde sarnıçlar, burç, cami ve su depoları kalıntıları bulunmaktadır. Ayrıca kalenin ortasında büyük kapının hizasındaki yüksek yerde yaklaşık 150 basmak merdiven ile inilen Cilanbolu Kuyusu bulunmaktadır.
Saat KulesiAmasya ilimizin merkezinde bulunur. 865 yılında Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1938 yıllında depremde yıkılır. 1940 yıllından yenisi yapılacak düşüncesi ile tamamen yıktırılır. 2002 yıllında tekrar inşa edilir. İlimizin sembolü haline gelen kuleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yaya olarak ulaşabilir.
Kral MezarlarıAmasya Kalesinin eteklerinde kalker kayalara oyulmuş Kral Mezarları Amasya’nın en önemli eserlerindendir. Helenistik Dönemde yanyana yapılmış üç tane kaya mezarıdır. Bu kaya mezarları Pontus Krallarına aittir. Buraya kayaya oyulmuş yollar ve merdivenler ile çıkabilirsiniz. Kalenin eteklerinde toplam 18 tane kral mezarları bulunmaktadır. Yeşilırmak kıyısında yer alan bu Kral Mezarları görülmesi gereken yerlerdendir.
Yalıboyu Evleri ve Hazeranler KonağıYeşilırmak kıyısında sıra sıra yer alan konaklardır. Ahşap ve kerpiç dolgulu olarak yapılan bu evler Yeşilırmak’a yansıyan görüntüsü ile şehrin en güzel eserleridir. Osmanlı mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan bu evler Amasya iline tarihi bir güzellik katmaktadır. Bu konaklar içinde en dikkat çekeni Hazeranler Konağıdır. Hazeranler Konağı; 1872 yılında Defterdar Hasan Talat Efendi tarafından kız kardeşi Hazeran Hatun adına yaptırılmıştır. Konak; 1983 yılında restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. Zarif bir mimariye sahip bu konakların akşam Yeşilırmak’a yansıyan görüntüsü görülmeye değer.
Büyük Ağa MedresesiAmasya il merkezinde Bahçeleriçi Mahallesinde yer almaktadır. 1488 yılında Sultan II. Beyazıt’ın Kapı Ağası Hüseyin Ağa tarafından inşa edilmiştir. Büyük Ağa Medresesi; Kapı Ağa Medresesi olarak da bilinmektedir. Büyük Ağa Medresesi; Osmanlı klasik medrese mimarisinden farklı yapılmıştır. Selçuklu mezar anıtlarında görülen sekizgen plan şemasına uygun yapılmıştır. Bu plan ilk kez Büyük Ağa Medresesinde uygulanmıştır.
Burmalı Minare CamiiAmasya il merkezinde bulunmaktadır. Selçuklu Sultanı II. Gıyasettin Keyhüsrev vezirleri tarafından yapılmıştır. İlk yapıldığında ahşap olan cami, daha sonraları yanmış ve yerine taştan yeni bir cami yapılmıştır. Günümüze ulaşan bu cami burma şeklinde olan minaresi ile dikkat çekmektedir.
Amasya MüzesiAmasya il merkezinde yer almaktadır. Amasya Müzesi 1980 yılında hizmete açılmıştır. Arkeolojik ve etnoğrafik eserler sergilenmektedir. Müzede; bölgede egemenlik sürmüş 12 ayrı medeniyete ait arkeolojik ve etnoğrafik eserler bulunmaktadır. Yaklaşık 24 bin esere sahip olan Amasya Müzesi ülkemizin zengin müzelerindendir. Müze içinde en dikkat çekenler; Hitit Dönemine ait bronz döküm tekniği ile yapılan fırtına tanrısı Teşup Heykeli ve bahçe içinde bulunan Selçuklu Sultan’ı I. Mesud’a ait türbenin yanında bulunan 8 adet mumyadır. Amasya Müzesi görülmesi gereken yerlerdendir.
Şehzadeler MüzesiAmasya il merkezinde bulunan bu müze Osmanlı Şehzadeleri ile ilgili bütün bilgileri gözler önüne sermektedir.  Alt katta Amasya’da valilik yapan fakat sultan olma fırsatı bulamayan şehzadelerin balmumu heykelleri, üst katta ise Amasya’da valilik yapıp, sonra Osmanlı Devleti’nde sultan olan(Şehzade) padişahların balmumu heykelleri sergilenmektedir. Giriş ücreti 2 tl’dir. Buraya Hatuniye Mahallesine giden dolmuş veya otobüslerle ulaşılabilir.
Kumacık Hamamı Bayezidpaşa Mahalle’sinde, Künç Köprü hizasında bulunur. 1495 yıllında Kapıağası Ayas Ağa tarafından yaptırılmıştır. Moloz taş kullanılarak inşa edilen hamam klasik bir osmanlı eseridir. Yolunuz düşerse bu hamamı mutlaka ziyaret edin. Şehir merkezinde Künç Köprü hizasında yürüyüş mesafesindedir.
Amasya Taşhan Amasya Belediyesi açık otoparkının hemen yanında bulunur. Ulaşımı kolaydır. Amasya Taşhan Gezilecek Yerler
Hamamözü Arkut Bey Kaplıcaları Hamamözü ilçe merkezinde bulunan kaplıcalar Laçin yolu üzerindedir. Belediye otobüsleri ile ulaşılabilir. Hamamözü Arkut Bey Kaplıcaları Gezilecek Yerler
Hamdullah Efendi TürbesiŞehir merkezinde bulunan sofular Mahallesinde bulunmaktadır. yürüyerek yada araçla gidilebilir. Hamdullah Efendi Türbesi Gezilecek Yerler
Gümüş Yeni Cami(Maden Cami) Merzifon dolmuşlarıyla ulaşım yapılır. Gümüş Yeni Cami(Maden Cami) Gezilecek Yerler
Alçak KöprüŞehir Merkezinde Yeşilırmak üzerinde bulunmaktadır. Yürüyerek ulaşılabilir.  Alçak Köprü Gezilecek Yerler
Kurtboğan Türbesi Şehir merkezinde halk otobüsleri ile ulaşım yapılır. Kurtboğan Türbesi Gezilecek Yerler
Borabay Gölü Amasya il merkezine 63 km Taşova ilçesine ise 15 km uzaklıkta bulunur. Yılın dört mevsimi dört farklı manzara ile görenleri hayrette bırakmaktadır. Özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Amasya Yıldız HamamıÇukur Hamam ya da Hatuniye Hamamı olarak da bilinen Amasya Yıldız Hamamı, Amasya’nın Hatuniye Mahallesi’nde yer alıyor. Buraya Hatuniye Mahallesine giden dolmuş veya otobüslerle ulaşılabilir.
Fethiye CamiFethiye Cami Merkeze bağlı olan Fethiye Mahallesi içerisindedir. Buraya yürüyerek yada şehir içi arabaları ile ulaşılabilir.
Aynalı MağaraAynalı Mağara, Amasya şehir merkezine 3.3 kilometre uzaklıktaki Ziyaret Kasası İl Emniyet Müdürlüğü’nün yanından başlayan Aynalı Mağara Yolu üzerindedir. Aynalı Mağara’nın Amasya Otogarı’na uzaklığı, 3.2 kilometredir. Buraya giden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.

Amasya İlçeleri

 NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
GöynücekGöynücek ilçesi Amasya il merkezine 45 km uzaklıkta yer almaktadır. İl Merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Göynücek Gezilecek Yerler
GümüşhacıköyGümüşhacıköy ilçesi Amasya il merkezine 70 km uzaklıkta bulunmaktadır. Merzifon ilçesine ise 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Hava yolu ile geliyorsanız Merzifon ilçesinden Gümüşhacıköy’e rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Gümüşhacıköy Gezilecek Yerler
HamamözüHamamözü ilçesi Amasya il merkezine 90 km uzaklıkta yer almaktadır. İl Merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. İl Merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Hamamözü Gezilecek Yerler
MerzifonMerzifon ilçesi Amasya il merkezine 45 km uzaklıkta yer almaktadır. Merzifon ilçesinde yer alan ve ilçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Amasya Merzifon Hava alanından dolayı ilçenin ulaşımı gelişmiştir. Havaalanında buraya rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Merzifon Gezilecek Yerler
SuluovaSuluova ilçesi Amasya il merkezine 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Ankara-Amasya karayolu ilçeden geçmesinden dolayı ilçenin ulaşım problemi yoktur. Her türlü vasıta ile buraya ulaşmak mümkündür. Suluova Gezilecek Yerler
Taşova Taşova ilçesi; Amasya il merkezine 55 km uzaklıkta yer almaktadır. İl Merkezine Kalkan dolmuşlarla buraya rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Taşova Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
UçaklaAmasya İlimizin Merzifon ilçesinde Amasya Merzifon Havaalanı bulunmaktadır. Havaalanı Amasya şehir merkezine 46 km uzaklıktadır.  Türk Hava Yoları’nın İstanbul-Amasya Merzifon hattında 20 Haziran 2008 tarihinde başlayan uçuşları; haftanın her günü karşılıklı olarak yapılmaktadır. Buraya rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.
OtobüsleAmasya İlimizden Mis Amasya Tur, Erova, Niksarkale tur ve metro ile Ülkemizin her tarfına ulaşım sağlanmaktadır. günlük olarak 140’a yakın otobüs geliş gidiş yapmaktadır.
TrenleAmasya İl hudutları içerisinde 2 gar (Amasya-Hacıbayram) ve 6 istasyon (Kızılca, Kayabaşı, Eryatağı, Boğazköy, Suluova, Hacıbayram) bulunmaktadır.
Gemiyleİlimize en yakın deniz limanı 130 km uzaklıktaki Samsun ilinde bulunmaktadır.

ArabaylaKendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Amasya’ya gelebilirsiniz. Amasya’ya gelen kara yolları soğuk ve virajlıdır.
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
TaksiyleTürkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Amasya içinde geçerlidir.
MetroAmasya’da Metro bulunmamaktadır.
Tramway Amasya’da Tramway bulunmamaktadır.
Halk OtobüsüAmasya İl merkezinden birçok yere Halk otobüsleri ile ulaşım yapılabilmektedir.Merkezin birçok yerinde durakları bulunmaktadır.
MinibüsAmasya ilimizde en çok kullanılan ulaşım aracıdır. Şehrin birçok noktasına Minibüslerle ulaşmak mümkündür.

Alışveriş

Amasya ilimize gelipte alışveriş yapmadan dönersek olmaz herhalde. İlimizin merkezinde birçok mağaza ve dükkan bulunmaktadır. burada ilimize ve bölgemize özgü birçok ürünü kolayca bulabilirsiniz. Amasya ilimizde bulunan Bedesten Ve kapalı çarşı gibi renkli yerlerden gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. neredeyse her dükkanda ilimizin tarihini anlatan süs eşyaları bulunmaktadır. bunlardan hediye almalısınız. birde Amasya’ya kadar gelmişken Elmasını almadan yemeden dönmek olmaz. burada bol bol elma yemenizi tavsiye ederim.

Yeme İçme

Amasya ilimizin Zengin tarihi ve kültürü mutfağına da yansımıştır. ilimizin mutfağı çok zengindir. hem kendine özgü hem de Karadeniz mutfağında etkilenmesi ile ortaya mükemmel bir mutfak kültürü çıkmıştır. ilimizde meşhur yemekleri sizin için liste haline getirdik. yolunuz düşerse bu yemeklerden mutlaka tadın.

Çorbalar:

Çatal çorba, sakala çarpan, toyga çorbası, cilbir, helle çorbası, kesme ibik çorbası, yarma çorbası.

Etli Yemekler:

Bakla dolması, etli bamya, keşkek, ciğer sarması, göbek dolması, Madımak, mıhlama, mumbar, işkembe, pastırmalı pancar, patlıcan pehli, pastırma pağallemesi, pirpirim, sirkeli ciğer ve sulu köfte.

Tatlılar:

Dene hasudası, kuymak, yuka tatlısı, ayva gailesi, elma tatlısı, fırın sütlaç, gelin parmağı, gömlek kadayıfı, kalbur tatlısı, höşmerim, peluza (hasuda), şeker böreği, unutma beni, vişneli ekmek ve zerdali gailesi.

Hamur İşleri:

Amasya çöreği, yağlı/katmer, kabak kavuklu pilav, bişi, cırıtka/ cızlak /akıtma, döndürme, ekmek aşı (papara), eli böğründe, haşhaşlı cevizli çörek, hengel, kıymasız mantı, kaypak, mayalı, patlıcanlı pilav, sini suböreği, tepsi böreği, yakasal böreği ve yanuç, yöresel yemekler olarak sayılabilir.

Nerede Kalınır

 Amasya ilimizde kalacak birçok alternatif vardır. il merkezinde birçok otel ve pansiyon bulabilirsiniz. oteller genelde 100-200 arasında değişen fiyatlarla ziyaretçileri ağırlamaktadır. burada ilgimi çeken bir özeliği sizinle paylaşmak istiyorum. eminim siz gidince sizin de ilginizi çekecektir. Burada bulunan  eski konakların restore edilip otel olarak kullanmaları ve bunlara Amasya da bulunan ailelerin isimleri verilmesidir. Size Amasya ilimizde kalacağınız birkaç otel ve pansiyon önerebilirim. Bunlar:
 • Armin Otel
 • Ferhat Konukevi
 • Emin Efendi Konakları
 • Ruby Otel,
 • Şehr-i Zade Konağı
 •  Uluhan Otel
 •  Canan Hanım Konağı
 • Amasya Ayşe Hanım Konağı
 •  Elit Pansiyon
 • Şehr-i Zade Konağı

Gece Hayatı

Amasya Gece hayatı pek renkli değildir. gece hayatı gayet sakin geçmektedir. Genelde Üniversite öğrencilerin takıldığı bir iki mekan bulunur. onlar dışında şehir gece sessizliğe bürünür. buraya yolunuz düşerse gece hayatı olarak size önereceğim Binbir Gece Clup olabilir.

Konsolosluklar

Amasya’da herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Amasya şehri Şehzadeler şehridir. Tarih şehridir. her köşesi tarih kokmaktadır. İnsanları çok sıcakkanlıdır. mimari yapısı harikadır. Mağara ve şehir dışı gezilerinizde yalnız gitmemenizi öneriyorum.

2 YORUMLAR

 1. Amasya beni hayal kırıklığına uğrattı. Küçük bir şehir. Tarihi evleri var. Birde elması var. Başka bir şakasını görmedim.

  • Amasya ilimiz küçük ama gerçekten çok güzel bir şehir. Dediğiniz gibi elması ve tarihi evleri çok meşhur bunun dışında meşhur olan çok şeyi tarihi yapısı var. Yorumunuz için teşekkürler…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz