Ardanuç

Ardanuç; Artvin iline bağlı bir ilçedir. Ardanuç ilçesi bağlı olduğu Artvin il merkezine 41 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ardanuç Gezilecek Yerler

Ardanuç’a Artvin il merkezinde kalkan toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Doğal güzelliğe sahip Ardanuç ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Ferhatlı Kalesi

Ardanuç ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Ferhatlı Kalesi; Ferhat ile Şirin’in buluştuğu yer olarak ünlenmiştir. Kalmaklı Kalesi olarak da bilinen Ferhatlı Kalesi 5. Yüzyılda İberya Kralı Vahtang tarafından inşa edilmiştir. Yüksek bir ana kaya üzerine inşa edilen Ferhatlı Kalesi görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Göz at ;

 1. Ardanuç Gezilecek Yerler
 2. Ardanuç Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Cehennem Deresi Kanyonu
 4. Artvin Gezilecek Yerler
 5. Artvin’de Gezilecek 10 Yer
 6. Sarp Sınır Kapısından Batum’a Nasıl Gidilir, Ulaşım
 7. Artvin Gece Hayatı
 8. Artvin Otelleri ve Artvin Otel Fiyatları
 9. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 10. Artvin Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 11. Hopa Otelleri ve Hopa Otel Fiyatları
 12. Artvin Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Ardanuç Kalesi

Ardanuç ilçesine bağlı Adakale Köyü yakınlarında bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kalenin çevresinde gümüş madenlerinin bulunmasından dolayı Gevhernik Kalesi olarak da anılır. Kalenin kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir.

Ardanuç Kalesi 1551 yılında Osmanlı Devleti tarafından onarılarak kullanılmıştır. Günümüzde kısmen harap olarak ulaşmış olsa da tarihin derinliklerinden gelen Ardanuç Kalesi görülmesi gereken yapılardandır.

Yeni Rabat Kilisesi

Ardanuç ilçesine bağlı Bulanık Köyünde Çamlık Mahallesinde yer almaktadır. Ne zaman ve kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmese de Ortaçağ Döneminde Bagratlı Krallığı tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Muazzam bir mimariye sahip olan Yeni Rabat Kilisesi bitki motifli bezemeleri ile dikkat çekmektedir.

Cehennem Deresi Kanyonu

Ardanuç ilçe merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Dünyanın sayılı kanyonlarından olan Cehennem Deresi Kanyonu dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliğine sahiptir. Harika fotoğraflar çekeceğiniz Cehennem Deresi Kanyonu’nu ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Ardanuç Artvin
Ardanuç Hangi Şehirde
Ardanuç Haritası
Ardanuç Kalesi
Ardanuç Nasıl Gidilir
Ardanuç Nerede
Ardanuç

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here