Aydıntepe

Aydıntepe ilçemiz Bayburt ilimize bağlı 3 ilçesinden biridir. Bu ilçe şehir merkezine 18 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Bayburt’un İlçeleri

Aydıntepe ilçemizin tarihi çok geçmişe dayanmaktadır. İlçemizde bulunan yer altı şehrinde yapılan kazılar sonucunda birçok tarihi yapı bulunmuştur. Bu yapılar incelendiğinde İlkçağa kadar gidebilmektedir. İlçemiz 1. Dünya savaşı sırasında Hart Olayı olarak bildiğimiz. Tarihe Şeyh Eşref isyanı olarak tarihe geçen büyük bir olay bu ilçemizde yaşanmıştır. 1957 yıllında Belediye teşkilatı kurup bu ismi aldı. Aydıntepe 1987 yıllında ilçe statüsüne kavuştu. Önce Gümüşhane ilimize bağlandı daha sonra 1989 yıllında Bayburt il olması ile buraya bağlandı.  İlçemize bağlı 4 mahalle ve 24 köy bulunur. 2015 yıllı itibari ile ilçemizin nüfusu 8.334’dır.

Aydintepe-Bayburt

Aydıntepe’de Gezilecek Yerler

Aydıntepe Yer Altı Şehri

Bayburt- Aydıntepe Yeraltı Şehri

İlçemize 25 km uzaklıkta bulunan bu yer altı şehri tarihe yolculuk demektir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayacağınız ilk mekândır. Yakın tarihte keşfedilen bu kent görülmeye değerdir. Burada yapılan kazılarda tarihi aydınlatacak birçok yapıya rastlanmıştır. Buranın keşfedilmesi ile ilçemiz de turizm yönünde hareketlenmiştir. Bayburt ilimize gelen ziyaretçiler ilk uğrak yerleri bu kent olmaktadır. Sizinde yolunuz düşerse mutlaka uğrayınız. Burada tarihi bir haz alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Aydıntepe Yeraltı Şehri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here