Aydıntepe
Aydıntepe

Aydıntepe ilçemiz Bayburt ilimize bağlı 3 ilçesinden biridir. Bu ilçe şehir merkezine 18 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Aydıntepe Gezilecek Yerler

Bayburt’un İlçeleri

Aydıntepe ilçemizin tarihi çok geçmişe dayanmaktadır. İlçemizde bulunan yer altı şehrinde yapılan kazılar sonucunda birçok tarihi yapı bulunmuştur.

Bu yapılar incelendiğinde İlkçağa kadar gidebilmektedir. İlçemiz 1. Dünya savaşı sırasında Hart Olayı olarak bildiğimiz. Tarihe Şeyh Eşref isyanı olarak tarihe geçen büyük bir olay bu ilçemizde yaşanmıştır.

1957 yıllında Belediye teşkilatı kurup bu ismi aldı. Aydıntepe 1987 yıllında ilçe statüsüne kavuştu. Önce Gümüşhane ilimize bağlandı daha sonra 1989 yıllında Bayburt il olması ile buraya bağlandı.  İlçemize bağlı 4 mahalle ve 24 köy bulunur. 2015 yıllı itibari ile ilçemizin nüfusu 8.334’dır.

Göz at ;

 1. Aydıntepe Gezilecek Yerler
 2. Aydıntepe Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Aydıntepe Yer Altı Şehri
 4. Bayburt Gezilecek Yerler
 5. Bayburt Gece Hayatı
 6. Salyazı Havalimanı (Gümüşhane-Bayburt) Nerede, Nasıl Gidilir?
 7. Bayburt’da Gezilecek 10 Yer
 8. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 9. Bayburt’un ilçeleri
 10. Bayburt Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 11. Bayburt Otelleri ve Bayburt Otel Fiyatları
Aydintepe-Bayburt

Aydıntepe’de Gezi Rehberi

Aydıntepe Yer Altı Şehri

Bayburt- Aydıntepe Yeraltı Şehri

İlçemize 25 km uzaklıkta bulunan bu yer altı şehri tarihe yolculuk demektir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayacağınız ilk mekândır. Yakın tarihte keşfedilen bu kent görülmeye değerdir. Burada yapılan kazılarda tarihi aydınlatacak birçok yapıya rastlanmıştır. Buranın keşfedilmesi ile ilçemiz de turizm yönünde hareketlenmiştir. Bayburt ilimize gelen ziyaretçiler ilk uğrak yerleri bu kent olmaktadır. Sizinde yolunuz düşerse mutlaka uğrayınız. Burada tarihi bir haz alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Aydıntepe Yeraltı Şehri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz