Birgi Çakırağa Konağı Nerede, Nasıl Gidilir, Griş Ücreti, Ziyaret Saatleri

İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi köyünde yer alan Çakırağa Konağı yaklaşık 250 yıldır ayakta duran Türk evlerinin en güzel örneklerinden biridir.

Birgi Çakırağa Konağı inşaatına 1818 yılında Abdullah Ağa tarafından başlamıştır. Abdullah Ağanın vefatından sonra 1837’de Birgili zengin bir tüccar olan Şerif Ağa tarafından konak tamamlanmıştır. Çakırağa Konağı taş temel üzerine ahşap çatı arası kerpiç dolgu tekniği ile U  şeklinde iki katlı olarak inşa edilmiştir. Zengin kalem işi süslemeleri ile dikkat çeken Çakırağa Konağı görülmesi gereken yerlerdendir.

Birgi Çakırağa Konağı Nerede

Birgi Çakırağa Konağı İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi köyünde yer almaktadır. İzmir’e yaklaşık 120 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir

İzmir’den toplu taşıma araçları ile Ödemiş’e ulaşıp buradan Birgi’ye gidebilirsiniz. Ayrıca İzmir Basmane garından kalkan trenler ile yaklaşık iki saatte Ödemiş’e ulaşıp daha sonra Ödemiş merkezinden Birgi’ye giden minibüsleri kullanarak köye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Giriş Ücreti

Birgi Çakırağa Konağı girişinde 5 TL ücret alınmaktadır.

Ziyaret Saatleri

Birgi Çakırağa Konağı yaz aylarında 0900 ile 19 00; kış aylarında 08 00 ile 17 00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.

Göz at;

Göz at;

  1. Birgi Nerede, Nasıl Gidilir?
  2. Ödemiş Gezi Rehberi
  3. Şirince Otelleri ve Şirince Otel Fiyatları
  4. Selçuk Gezi Rehberi
  5. Selçuk Otelleri ve Selçuk Otel Fiyatları
  6. İzmir Balayı Otelleri ve Paketleri
  7. İzmir Otelleri ve İzmir Otel Fiyatları
  8. İzmir Gezi Rehberi
  9. İzmir Gece Hayatı
  10. İzmir’de Gezilecek 10 Yer

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here