Çay Afyonkarahisar

Çay; Afyonkarahisar’a bağlı bir ilçedir. Çay ilçesi Afyonkarahisar’a 48 km uzaklıkta yer almaktadır. Çay ilçesi Konya ile Afyonkarahisar ve bölgedeki birçok ilin bağlandığı yerde bulunmasından dolayı ulaşımı gelişmiştir. Doğal güzelliği ile ön plana çıkan bir ilçedir. Çay ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Çay İlçesi

Karamık Gölü

Dinar- Çay karayolu yakınında yer almaktadır. Gölün yüzeyi genelde kamış ile kaplıdır. Berrak sulara sahip Karamık Gölü doğal bir park görünümüne sahiptir. Gölde turna balıkları yaşamaktadır. Gölün çevresinde bulunan restoranlarda gölün muhteşem manzarasına karşı oturup gölde tutulan turna balığının tadına bakabilirsiniz. Karamık Gölünde harika manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Karamık Gölü

Çağlayan Şelalesi

Çay ilçe merkezinin güneyinde Sultan Dağının eteklerinde yer almaktadır. Çay Deresinin Vadisinde yaklaşık 30 metre yükseklikte dökülen şelale doğal görüntüsü ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Şelalenin yeşillikler ile kaplı çevresi mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Şelalenin gürül gürül akan serin suları altında doğal musiki eşliğinde güzel bir piknik yapabilirsiniz.

Çağlayan Şelalesi

Kanlı Yer Kavaklığı

1982 yılında Belediye tarafından yapılan sosyal tesislere sahip bir mesire yeridir. Burada spor sahası, çocuk oyun alanı ve piknik alanları bulunmaktadır. Yöre halkı tarafından günübirlik piknik için en çok tercih edilen yerlerdendir.

Çay Kervansarayı

Çay ilçesinde, Afyon-Konya karayolu üzerinde yer almaktadır. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında Mimar Oğulbey tarafından 1278 yılında inşa edilmiştir. Aslında kervansaray bir külliyenin parçasıdır. Külliye; medrese, kervansaray, çeşme ve hamamdan oluşmaktadır. Selçuklu mimarisine uygun olarak yapılan külliyeden günümüze kervansaray, medrese ve hamamın bir kısmı ulaşmıştır. Yörenin en güzel Selçuklu eseri olan Çay Kervansarayı görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Çay Afyonkarahisar
Çay Kervansarayı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here