Çorlu

Çorlu Tekirdağ iline bağlı bir ilçedir. Çorlu ilçesi Tekirdağ il merkezine 36 km uzaklıkta yer almaktadır. Çorlu ilçe merkezine 15 km uzaklıkta yer alan Çorlu Uluslararası Hava alanı ilçenin gelişmesini sağlamıştır. İlçeye demiryolu ve karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Çorlu ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Süleymaniye Camii: Çorlu ilçe merkezinde yer almaktadır. Süleymaniye Camii 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından İmar Acem İsa inşa etmiştir. Süleymaniye Camii imarethane, medrese ve hamamdan oluşan bir külliyenin parçasıdır. Bu külliyeden günümüze sadece cami sağlam olarak ulaşmıştır. Süleymaniye Camii ilk yapıldığında 22 odalı bir medreseye sahip olduğundan dolayı Cami-i Kebir olarak da anılmaktadır. 1949 yılında onarımdan geçen cami günümüzde kullanılmaktadır. Süleymaniye Camii görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Thzolus Antik Kenti: Çorlu ilçesinde yer alan Thzolus Antik Kenti M.Ö. 1000 yılında Frigler tarafından kurulan koloni kentlerinden biridir. Thzolus Antik Kenti Pers, Roma, Bizans gibi egemenlikler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bizans Döneminde bu antik kent peyniri ile ünlenmiştir. Osmanlı Devleti zamanında da kullanılan antik kentte yapılan çalışmalar sonucunda çok sayıda tarihi kalıntı elde edilmiştir.

Atatürk Orman Korusu: Çorlu ilçe merkezine 8 km uzaklıkta İstanbul- Edirne karayolu üzerinde bulunmaktadır. Yemyeşil bir tabiata sahip Atatürk Orman Korusu ilçenin en çok tercih edilen doğal yerlerindendir. Ayrıca ilçede yer alan çam ağaçları ile kaplı bol oksijenli günübirlik mesire yeri olan Çorlu Çamlığını da ziyaret edebilirsiniz.

Çorlu Belediye Plajı: Çorlu ilçe merkezine 20 km uzaklıkta Tekirdağ- İstanbul karayolu üzerinde yer almaktadır. Denizin tadını çıkarmak isteyenlerin uğrak yeri olan Çorlu Belediye Plajı en çok tercih edilen plajdır. Temiz denize ve kumsala sahip Çorlu Belediye Plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Çorlu ilçesinde yer alan Olimpos At Çiftliği ve Gölbaşı Gençlik Parkına da uğramanızı tavsiye ederim.

  • Çorlu Gece Hayatı, Gece Eğlencesi ve Gece Mekanları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.<< Çorlu Gece Hayatı
  • Çorlu Otelleri ve Çorlu Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Çorlu Otelleri ve Çorlu Otel Fiyatları
Çorlu Cumhuriyet Parkı
Çorlu Çarşı
Çorlu Hangi Şehirde
Çorlu Haritası
Çorlu Heykel Meydanı
Çorlu Nasıl Gidilir
Çorlu Nerede
Çorlu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here