PAYLAŞ
Genç

Genç ilçesi Bingöl ilimize bağlı 8 ilçesinden biridir. Genç ilçesi şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Bingöl ilimize en yakın ilçesidir. Ulaşımı kolay olup her an ulaşmak mümkündür. il merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Bingöl’ün İlçeleri

Genç ilçemizin eski ismi Darahini’idi ağaçlı çeşme anlamına gelen bu isim daha sonra değiştirilmiştir. Burada bulunan çeşmenin ismi dara burada hüküm  süren hükümdarın ismi Hini olup ikisinin birleşiminde olmuştur.

Genç

İlçemizin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. birçok medeniyette ev sahipliği yapmıştır.

1473:  Otlukbeli savaşı ile Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

1881: Bitlis vilayetine bağlanmıştır.

1924-1927: İl merkezi olmuştur.

1927-1936: Elazığ iline bağlı ilçe olmuştur.

1936: Bu tarihte Bingöl il olmuştur. Genç ilçesi de buraya bağlanmıştır.

Bingöl’ün en büyük ilçesi olan Genç ilçesinin toplam nüfusu 35 bin 958 kişidir. Bu nüfusun toplam 18 bin 885 ilçe merkezinde, 17242 ise köylerde yaşıyor.

Genç ilçe merkezine bağlı  62 köy ve buna bağlı 243 mezra bulunmaktadır.

İlçemizin tarihi ve doğal güzellikleri yönünde zengin bi ilçemizdir. Şimdi ilçemizin gezi rehberine bakalım.

Gezi Rehberi:

Kral Kızı Kalesi: Bu kale ilçe merkezine 2 km uzaklıktadır. Pers hükümdarı kızı için inşa edilmiştir. günümüzde mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

Kral Kızı Kalesi

Dıkpınar Ilıcası:  Genç ilçemizin merkezine bağlı köyde bulunur. İlçe merkezine 30 km uzaklıktadır. Birçok hastalığa iyi gelen bu kaplıcanın en önemli özelliği Cilt Hastalıklarına iyi gelmesidir. Yıl içerisinde şifa bulmak amacı ile buraya birçok insan gelmektedir.

Dıkpınar Ilıcası

Çötele (Çotla) Yaylası: Bu yayla Genç ilçemizin sınırlarında bulunur. Yaz ve bahar mevsiminde yeşilliği serin havası ve soğuk suyu ile insanları buraya çekmeyi başarmaktadır.

Çötele Yaylası

Sonuç olarak bu şirin ilçemizin tarihi ve doğal güzelliklerini görmek istiyorsanız buyurun sizi Bingöl ilçemizin 20 km ötesinde Genç ilçemize bekliyoruz.

Bingöl-Genç

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz