Karabük

Karabük Ülkemizin kuzeyinde yer alan Karadeniz bölgemizin bir ilidir. Karabük 1995 yıllında il olma statüsüne kavuşmuştur. Karabük ili 2016 yıllında yapılan nüfus sayımında toplam nüfusu 242.347’dır.

Karabük Gezilecek Yerler

Karabük ilimize bağlı 6 ilçe bulunur. Bunlar Eskipazar, Eflani,  Ovacık, Yenice, Safranbolu ve il merkezidir. İlimizin en önemli, en büyük ve en çok turist ağırlayan ilçesi şüphesiz Safranbolu’dur.

Göz at ;

  1. Karabük Gezilecek Yerler
  2. Karabük Gece Hayatı
  3. Karabük’de Gezilecek 10 Yer
  4. Karabük’ün İlçeleri
  5. Safranbolu Gece Hayatı
  6. Karabük Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  7. Safranbolu Evleri
  8. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  9. Türkiye’de Bulunan Cam Teraslar
  10. Karabük Otelleri ve Karabük Otel Fiyatları

İlimizin her köşesi ve her ilçesinde tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır. Bunların hepsini ayrı ayrı yazdık isteyen olursa sayfada ilçeler bölümünde okuyabilir. Ya da Karabük ilimizin Karabük Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi hakkında daha fazla bilgi edinmek içinde Karabük Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz. Şimdi ise İlimizde en gözde 10 yer seçtik umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Karabük’ün İlçeleri

1-Tokatlı Kanyonu

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.  İlçemize bağlı Tokatlı köyünde bulunur. Buraya ilk geldiğinizde girişte 3 lira bilet alarak içeri giriyorsunuz. Her köşesi ayrı bir cennet diyeceğiniz bir yerdir.

Tamam, bitti diyorsun ilerledikçe daha güzel yerlerine rast geliyorsun. Yol üzerinde dinleme yerleri de yapılmıştır. Burada yorulduğunuzda dinlenebilirsiniz. Eski çarşıya kadar devam etmektedir. Biraz ileriye gidince burada Safranbolu yöresine ait atlar bulunur. Bu atlara da belli bir ücret ödeyerek binebilirsiniz.

Eminim buraya ayak bastığınızda çıkmak istemeyeceksiniz. Her köşesini ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz.  Her tarafı yemyeşil olması ve soğuk suların akması siz kendinizi cennete hissetmenize vesile olur.  Safranbolu ilçemize yolunuz düştüğünde mutlaka ama mutlaka bu kanyonuna uğramalısınız.

Tokatlı Kanyonu

2-Kristal Teras

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.  İlçemizde bulunan bu kanyon 80 metre yükseklikte bulunur. Aşağıda bu terasa baktığınızda bile heyecanlanıyorsunuz. Bu terasa çıktığınızda bütün Tokatlı kanyonu ayaklarınızın altında kalıyor.

Burada müthiş fotoğraflar çekilebiliyor. Tabanı çok dayanaklı camdan yapılmış 75 ton kaldıracak güçtedir. Fakat buradaki görevliler en fazla 30 kişiye izin veriyor.

Yükseklik korkusu olanların buraya çıkmadan birkaç kere daha düşünmesini tavsiye ediyorum. Bu terasa çıkarken kendinizi kuş gibi  hissediyorsunuz. Altınızdaki cam olduğunda aşağısı tüm çıplaklığı ile görünmektedir.

Cam Teras

3-İncekaya Su Kemeri

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.  Tokatlı Kanyonu ve Cam terasa giderken sol tarafta kalıyor. 116 metre uzunluğunda 6 kemerli oldukça görkemli bir yapıdır.

Kemerin altında Tokatlı Deresi geçmektedir.  Yolunuz düşerse bu muhteşem yapıyı görüp karşısında durup nefis fotoğraflar çekebilirsiniz.

İncekaya Su Kemeri

4-Bulak Mencilis Mağarası

Karabük ilimize bağlı Bulak Köyünde bulunur. Köy Safranbolu ilçemize 8 km uzaklıktadır. Buraya gitmek 150 basamaklı merdiven bulunur. İçeri girer girmez sizi yaklaşık 1,5 milyon yıl öncesine ait sarkıt ve dikitler karşılamaktadır.

Buraya girdiğinizde kendinizi bir rüyada hissediyorsunuz. Müthiş doğal güzelliği ile adeta sizi büyülüyor. Buraya yolunuz düştüğünde mutlaka uğramalısınız.

Bulak Mencilis Mağarası

5-Kaymakamlar Gezi Evi

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.   İlçemizde bulunan bu ev ilçemizde bulunan mimarisi göz kamaştıran evlerinden biridir. Bu evler 1976 yıllında Kültür Bakanlığı tarafında kentsel sit alanı olarak koruma altına alınmış.

Bu gezi evi 3 katta dağılmış 7 odası ve bahçesi ile görülmesi gereken bir yapı. Konağın her köşesi ince bir işçilikle dokunmuştur. Giriş ücreti 3 liradır. Burada birçok kaymakam görev yapmıştır. Günümüzde Müze olarak kullanılmaktadır.

Kaymakamlar Gezi Evi

6-Cinci Hanı ve Hamamı

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.   Hamam Safranbolu eşrafından Cinci Hoca olarak bilinen Karabaşzade Hüseyin Efendi tarafından 1645 yıllında yapılmıştır. Günümüzde hala hizmet veren bir Osmanlı eseridir. Hanın hemen üzerinde yer alır. Han ise yine aynı tarihte inşa edilmiştir.

Uğrak bir ticaret kenti olan Safranbolu’ya gelen tüccarların dinlendiği yerdi. Daha sonra harap haline gelen han restore edilmiştir. Han iki katlı ve 63 odalı olarak günümüzde otel olarak hizmet vermektedir. Burada bahçesinde oturup bir çay içmenizi öneririm.

Cinci Hanı ve Hamamı

7-Yörük Köyü

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.   İlçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Yörük köyünde bulunur. Bu köye gittiğinizde küçük bir Safranbolu ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü sokakları evleri Safranbolu eski çarşı ile eşdeğerdir.

Bu köy yaklaşık olarak 300 yıl geçmişe sahiptir. Köyde bulunan evler tahrip olmuş durumdadır. Köyün her köşesinde tarihi dokusu ile sizi büyüleyecektir. Köyde bulunan Filiz Teyze’nin Mutlaka hikâyelerini dinlemeye gidiniz.

Yörük Köyü

8-Safranbolu Evleri

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.  Bu evler yaklaşık 200-300 yıl öncesine ait mükemmel yapılardır. Burada 2000 den fazla geleneksel ev bulunur. Zamanın etkisi ile bazı evler yıpranmış ve tahrip olmuştur.

Bu evlerin yaklaşık 800 tanesi koruma altına alınmıştır. Bu evlere gidip bakıp gördüğümüzde gerçekte ince bir işçilik ile mimari harikası diyeceğimiz yapılardır. Bu evleri yerinde incelemek istiyorsanız Eski çarşıya gidip orada bulunan evleri gezebilir. Orada maket ev hediyelik olarak alabilirsiniz.

Safranbolu Evleri

9-Karabük Saat Kulesi

Karabük ilimizin merkez ilçesinde bağlı Yenişehir mahallesinde bulunur. Bu saat özel olarak Londra’dan sipariş edilmiştir. Kardemir’in kuruluşunun 50.yıllı şerefine dikilen ve 1987 ‘de inşası tamamlanmıştır. Saat kulesi şehir merkezinde bulunup çokgen gövdelidir.

Karabük Saat Kulesi

10-Hadrianapolis Antik kenti

Karabük Zeugması

Karabük ilimizin Eskipazar ilçesinde bulunur. Bölgemizin Zeugması olarak bilinen bu kent ilçemize 3 km uzaklıkta bulunan Hacı Ahmetler Köyünde bulunur. Bu kent 2005 yıllında keşfedilmiştir. fakat daha yeryüzüne çıkarılmamıştır.

Bu kent tam anlamı ile aydınlatıldığında bu ilçemiz turizm yönünde büyük illerle yarışacak vaziyete gelecektir. Günümüzde antik kentin Zarar görmemesi için bir bölümün üzeri kapatılmıştır.

Antik şehirde çok sayıda mermer sütun ve sütun başlıkları, kiliseler, surlar, su sarnıçları, kaya mezarları, Roma hamamı, gözyaşı şişeleri, tüneller, erzak ve şarap mahsenleri vardır. Kazı çalışmaları sırasında zemini mozaik hayvan, kuş gibi resimlerle süslenmiş bir kilise çıkartılmıştır.

Ayrıca kitaplarda bahsedilen ama yeri bilinmeyen bir darphane bulunmaktadır. yolunuz düşerse bu antik kenti mutlaka görmeye gelmelisiniz.

Hadrianapolis Antik kenti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here