Karabük

Karabük Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 22 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Karabük Ülkemizin kuzeyinde yer alan Karadeniz bölgemizin bir ilidir. Karabük 1995 yıllında il olma statüsüne kavuşmuştur. Karabük ili 2016 yıllında yapılan nüfus sayımında toplam nüfusu 242.347’dır.

Karabük Gezilecek Yerler

Karabük ilimize bağlı 6 ilçe bulunur. Bunlar Eskipazar, Eflani,  Ovacık, Yenice, Safranbolu ve il merkezidir. İlimizin en önemli, en büyük ve en çok turist ağırlayan ilçesi şüphesiz Safranbolu’dur.

Göz at ;

  1. Karabük Gezilecek Yerler
  2. Karabük Gece Hayatı
  3. Karabük’de Gezilecek 10 Yer
  4. Karabük’ün İlçeleri
  5. Safranbolu Gece Hayatı
  6. Karabük Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  7. Safranbolu Evleri
  8. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  9. Türkiye’de Bulunan Cam Teraslar
  10. Karabük Otelleri ve Karabük Otel Fiyatları

İlimizin her köşesi ve her ilçesinde tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır. Bunların hepsini ayrı ayrı yazdık isteyen olursa sayfada ilçeler bölümünde okuyabilir. Ya da Karabük ilimizin Karabük Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi hakkında daha fazla bilgi edinmek içinde Karabük Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz. Şimdi ise İlimizde en gözde 10 yer seçtik umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Tokatlı Kanyonu

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.  İlçemize bağlı Tokatlı köyünde bulunur. Buraya ilk geldiğinizde girişte 3 lira bilet alarak içeri giriyorsunuz. Her köşesi ayrı bir cennet diyeceğiniz bir yerdir.

Tamam, bitti diyorsun ilerledikçe daha güzel yerlerine rast geliyorsun. Yol üzerinde dinleme yerleri de yapılmıştır. Burada yorulduğunuzda dinlenebilirsiniz. Eski çarşıya kadar devam etmektedir. Biraz ileriye gidince burada Safranbolu yöresine ait atlar bulunur. Bu atlara da belli bir ücret ödeyerek binebilirsiniz.

Eminim buraya ayak bastığınızda çıkmak istemeyeceksiniz. Her köşesini ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz.  Her tarafı yemyeşil olması ve soğuk suların akması siz kendinizi cennete hissetmenize vesile olur.  Safranbolu ilçemize yolunuz düştüğünde mutlaka ama mutlaka bu kanyonuna uğramalısınız.

Kristal Teras

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.  İlçemizde bulunan bu kanyon 80 metre yükseklikte bulunur. Aşağıda bu terasa baktığınızda bile heyecanlanıyorsunuz. Bu terasa çıktığınızda bütün Tokatlı kanyonu ayaklarınızın altında kalıyor.

Burada müthiş fotoğraflar çekilebiliyor. Tabanı çok dayanaklı camdan yapılmış 75 ton kaldıracak güçtedir. Fakat buradaki görevliler en fazla 30 kişiye izin veriyor.

Yükseklik korkusu olanların buraya çıkmadan birkaç kere daha düşünmesini tavsiye ediyorum. Bu terasa çıkarken kendinizi kuş gibi  hissediyorsunuz. Altınızdaki cam olduğunda aşağısı tüm çıplaklığı ile görünmektedir.

İncekaya Su Kemeri

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.  Tokatlı Kanyonu ve Cam terasa giderken sol tarafta kalıyor. 116 metre uzunluğunda 6 kemerli oldukça görkemli bir yapıdır.

Kemerin altında Tokatlı Deresi geçmektedir.  Yolunuz düşerse bu muhteşem yapıyı görüp karşısında durup nefis fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bulak Mencilis Mağarası

Karabük ilimize bağlı Bulak Köyünde bulunur. Köy Safranbolu ilçemize 8 km uzaklıktadır. Buraya gitmek 150 basamaklı merdiven bulunur. İçeri girer girmez sizi yaklaşık 1,5 milyon yıl öncesine ait sarkıt ve dikitler karşılamaktadır.

Buraya girdiğinizde kendinizi bir rüyada hissediyorsunuz. Müthiş doğal güzelliği ile adeta sizi büyülüyor. Buraya yolunuz düştüğünde mutlaka uğramalısınız.

Kaymakamlar Gezi Evi

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.   İlçemizde bulunan bu ev ilçemizde bulunan mimarisi göz kamaştıran evlerinden biridir. Bu evler 1976 yıllında Kültür Bakanlığı tarafında kentsel sit alanı olarak koruma altına alınmış.

Bu gezi evi 3 katta dağılmış 7 odası ve bahçesi ile görülmesi gereken bir yapı. Konağın her köşesi ince bir işçilikle dokunmuştur. Giriş ücreti 3 liradır. Burada birçok kaymakam görev yapmıştır. Günümüzde Müze olarak kullanılmaktadır.

Cinci Hanı ve Hamamı

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.   Hamam Safranbolu eşrafından Cinci Hoca olarak bilinen Karabaşzade Hüseyin Efendi tarafından 1645 yıllında yapılmıştır. Günümüzde hala hizmet veren bir Osmanlı eseridir. Hanın hemen üzerinde yer alır. Han ise yine aynı tarihte inşa edilmiştir.

Uğrak bir ticaret kenti olan Safranbolu’ya gelen tüccarların dinlendiği yerdi. Daha sonra harap haline gelen han restore edilmiştir. Han iki katlı ve 63 odalı olarak günümüzde otel olarak hizmet vermektedir. Burada bahçesinde oturup bir çay içmenizi öneririm.

Yörük Köyü

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.   İlçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Yörük köyünde bulunur. Bu köye gittiğinizde küçük bir Safranbolu ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü sokakları evleri Safranbolu eski çarşı ile eşdeğerdir.

Bu köy yaklaşık olarak 300 yıl geçmişe sahiptir. Köyde bulunan evler tahrip olmuş durumdadır. Köyün her köşesinde tarihi dokusu ile sizi büyüleyecektir. Köyde bulunan Filiz Teyze’nin Mutlaka hikâyelerini dinlemeye gidiniz.

Safranbolu Evleri

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.  Bu evler yaklaşık 200-300 yıl öncesine ait mükemmel yapılardır. Burada 2000 den fazla geleneksel ev bulunur. Zamanın etkisi ile bazı evler yıpranmış ve tahrip olmuştur.

Bu evlerin yaklaşık 800 tanesi koruma altına alınmıştır. Bu evlere gidip bakıp gördüğümüzde gerçekte ince bir işçilik ile mimari harikası diyeceğimiz yapılardır. Bu evleri yerinde incelemek istiyorsanız Eski çarşıya gidip orada bulunan evleri gezebilir. Orada maket ev hediyelik olarak alabilirsiniz.

Karabük Saat Kulesi

Karabük ilimizin merkez ilçesinde bağlı Yenişehir mahallesinde bulunur. Bu saat özel olarak Londra’dan sipariş edilmiştir. Kardemir’in kuruluşunun 50.yıllı şerefine dikilen ve 1987 ‘de inşası tamamlanmıştır. Saat kulesi şehir merkezinde bulunup çokgen gövdelidir.

Hadrianapolis Antik kenti

Karabük ilimizin Eskipazar ilçesinde bulunur. Bölgemizin Zeugması olarak bilinen bu kent ilçemize 3 km uzaklıkta bulunan Hacı Ahmetler Köyünde bulunur. Bu kent 2005 yıllında keşfedilmiştir. fakat daha yeryüzüne çıkarılmamıştır.

Bu kent tam anlamı ile aydınlatıldığında bu ilçemiz turizm yönünde büyük illerle yarışacak vaziyete gelecektir. Günümüzde antik kentin Zarar görmemesi için bir bölümün üzeri kapatılmıştır.

Antik şehirde çok sayıda mermer sütun ve sütun başlıkları, kiliseler, surlar, su sarnıçları, kaya mezarları, Roma hamamı, gözyaşı şişeleri, tüneller, erzak ve şarap mahsenleri vardır. Kazı çalışmaları sırasında zemini mozaik hayvan, kuş gibi resimlerle süslenmiş bir kilise çıkartılmıştır.

Ayrıca kitaplarda bahsedilen ama yeri bilinmeyen bir darphane bulunmaktadır. yolunuz düşerse bu antik kenti mutlaka görmeye gelmelisiniz.

Safranbolu Kristal Teras

Karabük ili, Safranbolu ilçe sınırında bulunan Kristal Teras, ülkemizde yapılan ilk cam teras olduğu biliniyor. Tokatlı kanyonu üzerinde bulunan Kristal Teras, yapımı sadece 1 ay sürmüştür. 80 metre yükseklikte, 11 metre uzunluğunda 75 tonluk ağırlık kaldırabilecek güçtedir. Fakat tedbir amaçlı en fazla 30 kişi üzerine çıkabilmektedir.

Bulak (Mencilis) Mağarası

Karabük ili, Safranbolu ilçe sınırında bulunan Bulak (Mencilis) Mağarası, mutlaka gezip görmeniz gereken harika bir yerdir. Türkiye’nin keşfedilen en uzun mağaralarından biri olduğu söyleniliyor. Mağara yaklaşık 6,5 km uzunluğundadır. Bu uzunluğun sadece 400 metresi turizme açılmıştır. Mağaraya giriş yapmak için 150 basamaklı merdiveni tırmanmanız gerekir.

İçeri girer girmez sizi 1,5 milyon yıl öncesine ait sarkıt ve dikitler karşılamaktadır. Ayrıca Yer altı nehirleri, göletler, şelaleler gibi harika doğal güzelliklerde bulunmaktadır. Bu oluşumların oluşturduğu harika manzara görülmeye değerdir. İçeride mistik bir hava sizi sarmalamaktadır. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip hoş bir anı olarak hayatınıza yer edebilirsiniz.

Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi aslında Safranbolu’ya gelen Türklerin ilk yerleştiği köydür. Daha sonra Yağmur duasına yağmur duası ile Hıdırellez kutlamaları yapıldığı mekan haline geliyor. Günümüzde önemli turistik yerlerden biridir. Safranbolu ilçemize girişte veya çıkış yaparken bu tepeye mutlaka uğrayın. Aslında bana sorarsanız hem girişte hem de çıkışta bu tepe üzerinde bir çay kahve için emin arasında çok fark bulacaksınız. İlk girişte ilçeye yabancı olduğunuz için tanımak ve ilçeye kuş bakışı incelemek güzel olur. Çıkışta ise ilçeyi gezip gördükten sonra birde burada bakmak farklı bir tat olacaktır.

Safranbolu Kent Tarih Müzesi

Karabük’te bulunan bu müze 1904 yılında Kastamonu valisi Enis paşa o zaman ilçe olan Karabük’ün kaymakamı Mir Ahmet paşa ve halkın da desteğiyle inşa edilmiştir.

Safranbolu Eski Çarşı

Karabük ili, Safranbolu ilçe sınırında bulunan Eski Çarşı; Tarihin dokusunu koruyan ve görülmeye değer bir çarşıdır. Eski Çarşı’yı gezip sevdiklerinize harika hediyeler satın alabilirsiniz. Safranbolu yöresine ait; Lokum, Maket Evler ve Safranbolu’ya özgü birçok hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Çarşının sokaklarında gezerken huzur bulacaksınız. Ayrıca burada çok sayıda Japon turist görebilirsiniz.

İzzet Mehmet Paşa Cami

Safranbolu ilçemizin en büyük camisi olarak bilinir. Gerek mimari yapısı gerekse bulunduğu konum itibariyle oldukça dikkat çekicidir. Bugüne kadar birçok kez onarım gören cami günümüzde iyi durumdadır. Caminin bir diğer dikkat çeken özelliği ise bahçesidir. Özellikle yaz aylarında bahçe harika bir dinleme yeri olarak kullanılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi camiyi ziyaret edin.

Safranbolu Saat Kulesi

Karabük ili, Safranbolu ilçe sınırında bulunan Safranbolu Saat Kulesi, 1797 yılında İzzet Mehmed Paşa tarafından inşa edilmiştir. Osmanlı padişahlarından 3. Selim’in sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından inşa edilen Kule, 20 metre yüksekliktedir. Kare planlı olarak inşa edilen kule inşasında kesme taş kullanılmıştır.

Kasımsipahioğlu Konağı

Karabük ili, Safranbolu ilçe sınırında bulunan Kasımsipahioğlu Konağı, Gezilip görülmeye değer harika bir yerdir. Safranbolu ilçe merkezine 11 km uzaklıkta bulunan Yörük Köyünde bulunan bu konak tam 300 yıllık tarihi ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Bu konakta 4. kuşak Filiz Teyze yaşamaktadır. Buraya gelip konak hakkında Filiz Teyze’de en ince ayrıntısına kadar bilgi alabilirsiniz. Filiz Teyze; hem esprileri, hem misafirperverliğiyle tam bir Karadeniz kadınıdır. Yolunuz düşerse mutlaka buraya gelip Filiz Teyze ile tanışın.

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Karabük ili, Safranbolu ilçe sınırında bulunan Köprülü Mehmet Paşa Camii, 1662 yıllında Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa’nın isteği üzerine inşa edilmiştir.

Şeker Kanyonu

Karabük ili, Yenice ilçe sınırında bulunan Şeker Kanyonu, Gezilip görülmeye değer bir yerdir. Toplam uzunluğu 6,5 km olan Şeker Kanyonun ilk 2 kilometresini araçla gidebilirken diğer 4,5 kilometrelik yol içi yürümek, yüzmek hatta tırmanmak gerekir. Kanyon 100 metre yükseklikte başlar yer yer 250 metreyi de bulmaktadır. Burada canyoning, çadırlı kamp, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting gibi birçok spor için elverişlidir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

Eğriova Göleti

Eğriova Göleti; Batı Karadeniz’in en yüksek tepesi olan Keltepe mevkiinde yer alan bir suni Gölettir. Uzunluğu 1 km, Derinliği ise 7 metredir. Ormanlık içresinde bulunan bu gölet çevresinde doğa yürüyüşü yapabilir ve kamp kurabilirsiniz.

Baklabostan Şelalesi

Karabük il sınırları içerisinde bulunan Baklabostan Şelalesi, Gezilip görülmeye değer bir yerdir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip hem piknik yapabilir hem de huzur bulacağınız bir yerdir. Şelalenin serin suyu ve ortamın yeşilliğiyle büyüleneceksiniz. Buraya gelip güzel bir gün yaşayabilirsiniz. Yaz aylarında yöre halkı tarafında sıkça ziyaret edilen yerlerden biridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz