PAYLAŞ
Karabük

Karabük Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Karabük 242.347 Toplam nüfusu ile Ülkemizin Karadeniz Bölgesinde bulunan şirin bir ildir.  İlimize bağlı 6 İlçe, 7 belediye, bu belediyelerde 78 mahalle ve ayrıca 278 köy vardır. İlimiz bulunduğu coğrafi konum nedeniyle yeşilliği göz kamaştırmaktadır. Bunun yanında merkezinde ve ilçelerinde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Özellikle Safranbolu ilçesi tam bir cennet köşesi. Buraya yolunuz düşerse mutlaka birr gezi düzenleyin.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

Kristal Teras

10:00-11:30

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.  İlçemizde bulunan bu kanyon 80 metre yükseklikte bulunur. Safranbolu merkezinde buraya taksi kiralayıp ya da özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

İncekaya Su Kemeri

12:00-12:30

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.  Tokatlı Kanyonu ve Cam terasa giderken sol tarafta kalıyor.Safranbolu merkezinde buraya taksi kiralayıp ya da özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Tokatlı Kanyonu

13:00-15:00

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.  İlçemize bağlı Tokatlı köyünde bulunur. Safranbolu merkezinde buraya taksi kiralayıp ya da özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Kaymakamlar Gezi Evi

15:30-16:30

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.  Safranbolu kent merkezinde olduğu için yaya olarak ulaşılabilir.

Cinci Hanı ve Hamamı

17:00-18:00

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur. Kent merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.

2.Gün

Bulak Mencilis Mağarası

10:00-12:30

Karabük ilimize bağlı Bulak Köyünde bulunur. Köy Safranbolu ilçemize 8 km uzaklıktadır. Buraya giden araçlarla veya araç kiralayıp ulaşabilirsiniz.

Safranbolu Kent Müzesi

13:00-14:30

Safranbolu merkezden Eski Çarşıya giden minibüslere binerek ulaşabilirsiniz.

Safranbolu Evleri

15:00-16:00

Eski kent merkezinde bulunur. Safranbolu merkezden Eski Çarşıya giden minibüslere binerek ulaşabilirsiniz.

Safranbolu Eski Çarşı

16:30-18:30

Safranbolu merkezden Eski Çarşıya giden minibüslere binerek ulaşabilirsiniz.

3. Gün

Yörük Köyü

10:00-13:30

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.   İlçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Yörük köyünde bulunur. Buraya giden araçlarla veya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.

Kasım Sipahioğlu Konağı

14:00-15:30

Karabük’ün Safranbolu ilçesine bağlı Yörük Köyünde bulunur. Buraya giden araçlarla veya özel aracınızla ulaşım yapabilirsiniz.

İzzet Mehmet Paşa Cami

16:00-18:00

Safranbolu İlçemizde bulunan bu cami Cinci han ve hamamın bulunduğu yerde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.

4. Gün

Hadrianapolis Antik kenti

10:00-13:00

Karabük ilimizin Eskipazar ilçesinde bulunur. Bölgemizin Zeugması olarak bilinen bu kent ilçemize 3 km uzaklıkta bulunan Hacı Ahmetler Köyünde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.

Eğriova Göleti

13:30-16:00

Eskipazar İlçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşım yapabilirsiniz.

Karabük Saat Kulesi

16:30-18:00

Karabük ilimizin merkez ilçesinde bağlı Yenişehir mahallesinde bulunur.

5. Gün ve 6. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Tokatlı KanyonuKarabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.  İlçemize bağlı Tokatlı köyünde bulunur. Safranbolu merkezinde buraya taksi kiralayıp ya da özel aracınızla ulaşabilirsiniz. Safranbolu kent merkezine yakındır.
Kristal TerasKarabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.  İlçemizde bulunan bu kanyon 80 metre yükseklikte bulunur. Safranbolu merkezinde buraya taksi kiralayıp ya da özel aracınızla ulaşabilirsiniz. Safranbolu kent merkezine yakındır.
İncekaya Su KemeriKarabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.  Tokatlı Kanyonu ve Cam terasa giderken sol tarafta kalıyor.Safranbolu merkezinde buraya taksi kiralayıp ya da özel aracınızla ulaşabilirsiniz. Safranbolu kent merkezine yakındır.
Bulak Mencilis MağarasıKarabük ilimize bağlı Bulak Köyünde bulunur. Köy Safranbolu ilçemize 8 km uzaklıktadır. Buraya giden araçlarla veya araç kiralayıp ulaşabilirsiniz.
Kaymakamlar Gezi EviKarabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.  Safranbolu kent merkezinde olduğu için yaya olarak ulaşılabilir.
Cinci Hanı ve HamamıKarabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur. Kent merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Yörük KöyüKarabük ilimizin Safranbolu ilçesinde bulunur.   İlçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Yörük köyünde bulunur. Buraya giden araçlarla veya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Safranbolu EvleriEski kent merkezinde bulunur. Safranbolu merkezden Eski Çarşıya giden minibüslere binerek ulaşabilirsiniz.
Hıdırlık Tepesiİlçeye ilk girişte bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanır.
Safranbolu Kent MüzesiSafranbolu merkezden Eski Çarşıya giden minibüslere binerek ulaşabilirsiniz.
Safranbolu Eski ÇarşıSafranbolu merkezden Eski Çarşıya giden minibüslere binerek ulaşabilirsiniz.
İzzet Mehmet Paşa CamiSafranbolu İlçemizde bulunan bu cami Cinci han ve hamamın bulunduğu yerde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Safranbolu Saat KulesiSafranbolu merkezden Eski Çarşıya giden minibüslere binerek ulaşabilirsiniz.
Karabük Saat KulesiKarabük ilimizin merkez ilçesinde bağlı Yenişehir mahallesinde bulunur.
Kasim Sipahioglu KonagiKarabük’ün Safranbolu ilçesine bağlı Yörük Köyünde bulunur. Buraya giden araçlarla veya özel aracınızla ulaşım yapabilirsiniz.
Köprülü Mehmet Paşa CamiiSafranbolu kent merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Hadrianapolis Antik kentiKarabük ilimizin Eskipazar ilçesinde bulunur. Bölgemizin Zeugması olarak bilinen bu kent ilçemize 3 km uzaklıkta bulunan Hacı Ahmetler Köyünde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.
Şeker KanyonuYenice İlçe merkezine 3 km uzaklıktadır. Karabük Yenice yolu üzerindedir. Buraya özel aracınızla veya Yenice İlçesine giden araçlarla ulaşım yapılabilir.
Eğriova GöletiEskipazar İlçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşım yapabilirsiniz.
Baklabostan ŞelalesiKarabük merkezine bağlı Başköy’de bulunur. il merkezine 17 km uzaklıktadır. Buraya özel aracınızla veya kiralık bir araçla ulaşılabilir.

Karabük İlçeleri

 NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
EflaniEflani ilçesi Karabük ilimize bağlı  6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 42 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan araçlarla yada Safranbolu ilçesinde kalkan araçlarla ulaşılabilir. Eflani Gezilecek Yerler
EskipazarEskipazar ilçesi Karabük ilimizin 6 ilçesinde biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 38 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Eskipazar Gezilecek Yerler
OvacıkOvacık ilçesi Karabük ilimizin 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 47 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Ovacık Gezilecek Yerler
SafranboluSafranbolu ilçesi Karabük ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 8 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için Karabük otogarından kalkan otobüslerle buraya ulaşılabilir. Safranbolu Gezilecek Yerler
YeniceYenice ilçesi Karabük ilimize bağlı 6 ilçesinde biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 35 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Yenice Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
UçaklaKarabük ilimizde Hava Limanı bulunmamaktadır. Buraya en yakın hava alanı Kastamonu Hava alanıdır. Yine Birçok şehirden Ankara’ya hava yolu ile gelip Ankara’dan Karabük ilimize kara yolu ile ulaşılabilir.
OtobüsleBaşta büyük şehirler olmak üzere birçok ilden buraya otobüs seferleri yapılmaktadır. Başkent Ankara’da her saat başı otobüs seferleri bulunmaktadır.
TrenleKarabük’ten Zonguldak ve Ankara’ya demiryolu ile ulaşım mümkündür.
GemiyleDeniz yolu ulaşımı pek bulunmamaktadır. Denize en yakın bağlantıları  91 km ile turistik İnkumu, 97 km. ile yine turistik Amasra’dır.
ArabaylaKendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Karabük’e gelebilirsiniz. Karabük’e gelen kara yolları gayet düzgündür. Bazı illerle arasındaki mesafe şöyledir.

 • İstanbul – Karabük arası yaklaşık 400 km
  •    Ankara – Karabük arası yaklaşık 220 km
  •    İzmir – Karabük arası yaklaşık 750 km
  •    Bursa – Karabük arası yaklaşık 420 km
  •    Zonguldak – Karabük arası yaklaşık 105 km
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
TaksiyleTürkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Karabük içinde geçerlidir.
MetroKarabük’de Metro hattı bulunmamaktadır.
TramwayKarabük’de Tramvay Hattı bulunmamaktadır.
Halk Otobüsü Karabük ilimizin birçok noktasına Halk otobüsleri ile ulaşım yapmak mümkündür.
MinibüsKarabük ilimizin merkezinde ve ilçelerinde birçok noktaya minibüslerle ulaşım yapılabilir.

Alışveriş

Karabük merkezinde birçok mağaza, AVM ve hediyelik eşya satan dükkan bulunur. Burada hediyelik eşya, takılar, süs eşyaları ve yöreye özgü figürler satın alınabilir. Daha çok turistik ve hediye eşya arıyorsanız mutlaka Safranbolu’ya gitmeniz gerekir. Safranbolu’da bulunan tarihi çarşıda istemediğiniz kadar çok yöreye özgü hediyelik eşya bulabilirsiniz. Burada özellikle Safranbolu Lokumu, safran, cevizli bükme, kuru satılan yayım makarnası, ev baklavası ve Safranbolu’ya özgü hediyelik figürler satın alabilirsiniz. Bunun dışında Safranbolu ev Maketi de satın alabilirsiniz.

Yeme İçme

Karabük Karadeniz Bölgesinde bulunması ve burada birçok kültürün birlikte yaşaması ile ortaya çıkan Karabük Mutfağı’na zenginlik katmıştır. Özellikle hamur işleri, Kurutulmuş sebze ve meyveler ve deniz ürünlerin bol olduğu bu ilimizde birçok yöresel bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse burada bulunan lezzetli yemekleri tatmadan dönmeyin. Karabük ilimize özgü yöresel yiyecek ve içecek çeşitleri şunlardır:

 • Uzun fasulye
 • Perohi (peruhi)
 • Bütün et yemeği
 • Mısır çorbası
 • Cevizli keşli yayım
 • Karalahana (Karamancar) yemeği
 • Çullu börek
 • Safranbolu bükmesi
 • Zerde
 • Safranbolu baklavası
 • Bağlar Gazoz

Nerede Kalınır

Karabük merkezde ve ilçelerinde birçok otel, pansiyon ve konuk evi bulunur. Burada kalabilirsiniz. Özellikle En gelişmiş ilçesi olan Safranbolu’da konaklama yönünden hiçbir sıkıntı yoktur. Zaten Karabük’ün birçok güzelliği de bu ilçede toplanmıştır. Safranbolu merkez, Eski Kent merkezi ve Bağlar çevresinde birçok konaklama yeri bulabilirsiniz.

Gece Hayatı

Karabük il merkezi ve Safranbolu ilçesinde gece hayatı baya parlaktır. Özellik burada bulunan Üniversite öğrencilerinden dolayı bu şehir gece başka güzel olmaktadır. Sabaha kadar eğlenebileceğiniz gece kulüpleri, Disco, Bar ve cafeler bulunur. Burada her türlü zevke uygun mekan bulunabilir. Burada bulunan bazı mekanlar şunlardır.

 • Hanım Bar
 • Zalifre Bar
 • Hangar Bar
 • Aquarius
 • Dam Bar

Konsolosluklar

Karabük’de herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Karabük ilimize yolunuz düşerse bunları yapmadan geri dönmeyiniz.

 • Safranbolu evlerini gezmeden
 • Cam teras’a çıkıp adrenalin yaşamadan
 • Bulancak mağarasına gitmeden
 • Safranbolu safran lokumu yemeden
 • Eski Çarşıya gidip alışveriş yapmadan geri dönmeyiniz.

4 YORUMLAR

 1. Sayın ben iki yıl önce Safranbolu’ya gittim. Safranbolu küçük ama harika bir ilçe. Özellikle cam Teras ve kanyonuna bayıldım. Hele evleri yokmu çok şirin. Bu şehirde insan çıkmak istemiyor be.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz