Ortaköy

Ortaköy, Aksaray ilimize bağlı 7 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 55 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Ortaköy ilçemize bağlı 11 mahalle 31 köy bulunur. ilçemiz 2015 yıllı itibari ile nüfusu 33.113’dır.

Ortaköy Gezilecek Yerler

Aksaray’ın İlçeleri

İlçemiz veya ilimizde ilk başlarda Hitit uygarlığın izleri görülür. Daha sonra buraya Frigyalılar ele geçirir. Frigyalılar kayaları oyarak ölü göme adeti Ortaköy ilçemizde görülmemiştir. Sebebi ise ilçemizin bulunduğu konumdan dolayı müsait değildir.

Kapadokya bölgesinde Hristyanlık inancı hızla gelişirken o zamanın hükümdarı buna karşı çıkmıştır. Artık katliamlar yaşanmıştır. Buradan yaşayan halk daha rahat ibadet etmek için yer altında şehirler oluşturmuştur.

Bunlardan biri de Çatin Köyü ile Ozancık Köyü yakınlarındaki “ERSELE”’dir. Roma ikiye ayrılınca burası Bizans yönetimine geçmiştir. Ortaköy ve çevresinde bu dönemden kalan madeni paralar, pişirilmiş toprak kaplar, içme suyu şebekeleri, harçlı mesken kalıntıları, mezarlar ve çeşitli maden işletmeleri vardır.

Göz at ;

  1. Ortaköy Aksaray Gezilecek Yerler
  2. Ortaköy Aksaray Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Aksaray Gezilecek Yerler
  4. Aksaray’da Gezilecek 10 Yer
  5. Aksaray Gece Hayatı
  6. Aksaray’ın İlçeleri
  7. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  8. Aksaray Otelleri ve Aksaray Otel Fiyatları
  9. Aksaray Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  10. Aksaray Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here