PAYLAŞ
Phıladelphıa

Nerede: Manisa

Nasıl gidilir: İl merkezinden Alaşehir ilçesine otobüsle ulaşım yapılabilir.

Hangi bölgede: Ege Bölgesi

Şehir merkezi ile arasındaki mesafe ne kadar: 110 km

Manisa ilimize bir gezmek amacıyla geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de ilimizin Alaşehir ilçesinde bulunan anıt kenttir.

Phıladelphıa Anıt Kentte Nasıl Gidilir
Phıladelphıa Anıt Kentte Nasıl Gidilir

Manisa ilimiz birçok  medeniyette ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler yok olup gitmişler. Fakat arkalarında birçok eser bırakmışlardır. Bu eserler bazıları gün yüzüne çıkarılmış fakat bazıları hala aydınlatılmayı beklemektedir. Her gün yapılan kazılarla yeni yapılara şahit oluyoruz. Bir ilde bulunan tarihi yapılar o ilin mührüdür. Anlayışı ile tarihi yapılarımıza sahip çıkmamız gerekir. bu yapılardan biri de Phıladelphıa’dır. Bu anıt kent maalesef bugün büyük kısmı modern kentin yerleşimi altında kalmıştır. Roma döneminde kalan bu kent tapınak ve festivallerin merkezi olduğu için buraya Küçük Atina denilmiştir. Daha sonra Bizansların hakimiyetine geçen kent büyük surlarla çevrilmiş ve koruma altına alınmıştır. Kentte yapılan kazılar sonucunda Roma dönemine ait bir tiyatro ve bir tapınağa rastlanmıştır.  Ayrıca kentte bulunan başka önemli bir yapı ise  sadece üç payesi korunmuş olan Aziz Jean Kilisesi’dir. bu kilisenin 6. Yüzyılda yapıldığı söylenilir. Birçok kez onarımdan geçilmiştir. Hristiyan inancına sahip insanlar için bu kent çok önemli bir yere sahiptir. Her yıl yerli yabancı birçok turist gelmektedir.

Phıladelphıa Anıt kent Nerede
Phıladelphıa Anıt kent Nerede

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse ve özellikle tarihi yapıları seviyor veya merak ediyorsanız kesinlikle uğramanız gereken bir kenttir.

Phıladelphıa
Phıladelphıa

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz