Polateli Nerede

Polateli ilçesi Kilis ilimize bağlı 4 ilçesinden biridir. Şehir merkezine 19 km uzaklıkta bulunur. buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Kilis İlçeleri

Polateli ilçemiz  1100 merkez nüfusu ile ülkemizin en küçük ilçesidir. Toplam nüfusu ise 5.151’dır. İlçemiz 1995 yıllında Kilis’in il olmasından sonra ilçe olmuştur. İlçe olmadan önce Ispanak ve Güldüzü adlarıyla da bilinirdi. Büyükçe bir köy görünümündedir. İlçemize bağlı 6 mahalle ve 16 köy bulunur. İlçemiz sesiz sakin bir yerdir. İlçemiz genelde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır.

Polateli Nerede

Polateli İlçemizde gezilecek yerler

Polatbey Höyük: İlçemize bağlı Polatbey köyünde bulunur. Bu höyük ilçemizde bulunan tarihi yapılardan biridir. Birçok medeniyetin izi görülür. Bu höyük Birinci Derece Arkolojik SİT Alanıdır

Kilis ilimizde bulunan Höyük

Ravanda Kalesi: İlçe merkezine bağlı Belenözü köyünde bulunur. İlçe merkezine 7 km uzaklığındadır. Kim ve ne zaman tarafında yapıldığı bilinmiyor. Kalede yapılan kazılar sonucunda Hitit dönemine ait olduğu düşünülen yapılara rastlanmıştır.  Birçok medeniyet bu kale üzerinde savunma yapmıştır. Kale de yapılan kazılardan da anlaşılacağı üzere burada birçok medeniyet gelip geçmiştir.  Günümüzde duvarları yıkılan kale hala tarihe ve zamana meydan okumaktadır.

Ravanda Kalesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here