Polateli Nerede

Polateli ilçesi Kilis ilimize bağlı 4 ilçesinden biridir. Şehir merkezine 19 km uzaklıkta bulunur. buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Polateli Gezilecek Yerler

Kilis İlçeleri

Polateli ilçemiz  1100 merkez nüfusu ile ülkemizin en küçük ilçesidir. Toplam nüfusu ise 5.151’dır. İlçemiz 1995 yıllında Kilis’in il olmasından sonra ilçe olmuştur.

Göz at ;

 1. Polateli Gezilecek Yerler
 2. Polateli Ravanda Kalesi
 3. Polateli Polatbey Höyük
 4. Polateli Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 5. Kilis Gezilecek Yerler
 6. Kilis’de Gezilecek 10 Yer
 7. Kilis’in İlçeleri
 8. Kilis Gece Hayatı
 9. Kilis Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 10. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
 11. Kilis Otelleri ve Kilis Otel Fiyatları

İlçe olmadan önce Ispanak ve Güldüzü adlarıyla da bilinirdi. Büyükçe bir köy görünümündedir. İlçemize bağlı 6 mahalle ve 16 köy bulunur. İlçemiz sesiz sakin bir yerdir. İlçemiz genelde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır.

Polateli Nerede

Polateli Gezi Rehberi

Polatbey Höyük: İlçemize bağlı Polatbey köyünde bulunur. Bu höyük ilçemizde bulunan tarihi yapılardan biridir. Birçok medeniyetin izi görülür. Bu höyük Birinci Derece Arkolojik SİT Alanıdır

Kilis ilimizde bulunan Höyük

Ravanda Kalesi: İlçe merkezine bağlı Belenözü köyünde bulunur. İlçe merkezine 7 km uzaklığındadır. Kim ve ne zaman tarafında yapıldığı bilinmiyor. Kalede yapılan kazılar sonucunda Hitit dönemine ait olduğu düşünülen yapılara rastlanmıştır.

Birçok medeniyet bu kale üzerinde savunma yapmıştır. Kale de yapılan kazılardan da anlaşılacağı üzere burada birçok medeniyet gelip geçmiştir.  Günümüzde duvarları yıkılan kale hala tarihe ve zamana meydan okumaktadır.

Ravanda Kalesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here