Ankara Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Ankara ili, Altındağ ilçe sınırında bulunan Rahmi M. Koç Müzesi, Koç Holding kurucusu Vehbi Koç tarafından 2005 yıllında ziyarete açılan şehrin  ilk ve tek sanayi müzesidir.

Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi

Müzenin bulunduğu han, 1522-1523 yılları arasında  Kanunî Sultan Süleyman döneminde,  Mihrimah Sultan’ın eşi Damat Rüstem Paşa tarafından inşa edilmiştir. Bu han 500 yıla yakın bir süreçte günümüze sağlam bir şekilde ulaşmıştır. 2003-2005 yılları arasında bu yapı restore edilerek müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi

Müze ulaşım, sanayi ve iletişim tarihine adanmış olmakla birlikte, koleksiyonda Ankara ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili objelere de yer verilmiştir. Ankara kalesinin girişinde bulunan müzede birçok gerçeği aratmayacak araç bulunmaktadır. Müze de toplam 42 oda bulunur. Bu odalardan denizcilikten karayolu taşımacılığına, havacılıktan tıbba kadar yaklaşık 4000 obje sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu sanayi ürünleri ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

Rahmi M. Koç Müzesi Nerede?

Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Sutepe Mahallesi, Necatibey Caddesi, Depo Sokak No: 1’de bulunur.

Rahmi M. Koç Müzesi Nasıl Gidilir?

Müzeye ulaşmak için birçok seçenek bulunmaktadır. Siz değerli okurlarımız için bu seçenekleri tek tek ele almak istiyorum. Şöyle ki;

Minibüs: Ulus Hastaneler Bölgesi’ne gelen tüm minibüslerle Hacettepe Hastanesi’nde inip, Altındağ Belediyesi’nin önüne geçip burada tabelalar yardımıyla yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs: Ulus’a gelen tüm otobüslerle gelip Ulus Meydan’ında inip  Hisar Caddesi’nden Ankara Kalesi yönüne yürüyebilirsiniz. Müze kale girişinde bulunur.

Metro-Ankaray: Ulus Metro istasyonunda inip Hisar Caddesi’nden Ankara Kalesi yönüne yürüyebilirsiniz. Müze kale girişinde bulunur.

Rahmi M. Koç Müzesi Ziyaret Saatleri

Rahmi M. Koç Müzesi, Pazartesi günü dışında haftanın her günü açıktır. Giriş ve çıkış saatleri haftaiçi ve hafta sonu farklı olabilmektedir. Müze ziyaret saatleri şöyledir.

Salı – Cuma Günleri
Pazartesi günü dışında hafta içi her gün 10:00 – 17:00 saatleri arasında burayı ziyaret edebilirsiniz.

Cumartesi – Pazar ve Bayram Günleri
Hafta sonu ve bayram günlerinde ise 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Yaz sezonunda 19:00’a kadar açık kalmaktadır.

Rahmi M. Koç Müzesi Giriş Ücreti

Rahmi M. Koç Müzesi Girişi ücretlidir. Giriş ücretleri ise şöyledir.

  • Tam : 9 TL
  • Öğrenci : 5 TL
  • Müze kartı olanlara indirim yapılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here