Diyarbakır Surları

Sur ilçesi duyunca eminim hepimizin aklına aynı şeyler gelmiştir. Tarihe şahitlik eden Güneydoğu bölgemizin muhteşem yapısı geliyor. Evet Sur ilçemiz ile ilgili bir yazı ele aldım umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmında yazabilirsiniz.

Sur

Sur ilçesi Diyarbakır ilimizin 17 ilçesinden biridir. Aynı zamanda Sur ilçemiz Diyarbakır ilimin 4 merkezi ilçeden biridir. Diyarbakır il merkezine yaklaşık 68 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla rahatlıkla ulaşılabilir.

Diyarbakır’ın İlçeleri

Sur ilçemiz adını Surlarla çevrili yapıdan almıştır. Sur ilçemiz 2008 yıllında çıkarılan kanunla Diyarbakır şehrimizin 4 merkezi ilçeden biri olmuştur. Sur ilçemizin tarihi milattan önce 7500 yıllarına dayanır. Bu ilçede yapılan kazılar sonucunda ilçemizin Dünyada ilk yerleşim yeri olduğuna dair kalıntılar bulunmuştur.

Diyarbakır-Sur

Sur Gezi Rehberi

Diyarbakır ilçelerimizde en çok tarihi yapıyı bünyesinde barındıran ilçe diyebiliriz. İlçemizde birçok tarihi yapı görmek mümkündür. Bunlar : Diyarbakır evleri, Cahit Sıtkı Tarancı, Ziya Gökalp ve Ahmet Arif Müze Evleri, Arkeoloji Müzesi, Dört Ayaklı Minare, Meryem Ana Kilisesi, İçkale ve Saint George Kilisesi, Mar Petyun Keldani Kilisesi, Ermeni Protestan Kilisesi, Ermeni Katolik Kilisesi, Surp Giragos Ermeni Kilisesi, On Gözlü Köprü, Gazi Köşkü, Erdebil Köşkü, Deliller (Kervansaray) ve Hasanpaşa Hanları, Kadı Hamamı, Hz. Süleyman Camii ve içinde bulunan 27 sahabe makberleri,Diyarbakır Ulu Cami, Diyarbakır Surları vb… bu yapılardan bazıları hakkında bilgi verecek olursak yada bu ilçemize gittiğinizde mutlaka uğramanız gerekecek yerleri yazacak olursak;

Diyarbakır Sur Kalıpları
Diyarbakır Evleri

Cahit Sıtkı Tarancı müzesiİlçemize bağlı Cami Kebir Mahallesinde bulunur. Müze Diyarbakır evlerini çok güzel yansıtan bir örnektir. Edebiyatımızın önemli şairlerinden biri olan Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu evdir. Tarancı daha sonra ailesine vermiştir. 1973 yıllında kültür turizm bakanlığı tarafında Müzeye çevrilmiştir. Müze de şaire ait birçok eser bulunur. Ayrıca etnograf eserler de burada sergilenmektedir. Burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Ziya Gökalp Müzesi: Ziya Gökalp Türk Milliyetçiliğin babası olarak bilinir. Türkçülük akımın kurucusu olan ziya Gökalp birçok esere imza atmıştır. 19. Yüzyılda Diyarbakır’da dünya gelen Gökalp bu evde dünya gelmiştir. Bu ev 1806 yıllında bazalt taştan iki katlı olarak inşa edilmiştir. 1924 yıllında ziya Gökalp ailesi buraya taşınmıştır. 1876 yılında Ziya Gökalp bu evde doğmuştur. 1954 yıllında bu ev turizm bakanlığı tarafında koruma altına alıp 1956 yıllında müzeye dönüştürülmüştür. Bu müze de ziya Gökalp’a ait birçok eser, belge ve özel eşya bulunmaktadır. fakat 6-8 ekim 2014 yıllında bölgemizde çıkan Kobani eylemlerinde kütüphane ve arşiv bölümü yakılmıştır. Birçok kitap yanıp kül olmuştur. Daha sonra TÜRKSAB tarafında restore edilmiştir.

Ziya Gökalp Müzesine Nasıl Gidilir
Ziya Gökalp Müzesi Nerede

Ahmed Arif Müzesi: Bu müze ilçemizde bulunan Cahit Sıtkı Tarancı Müzesine komşu bir binadadır. 120 yıllık konak 2011 yıllında Kültür Turizm Bakanlığı tarafında açılmıştır. Bu müze ünlü şair Ahmet Arif adına açılmıştır. Bu müzeye hizmet eden bina Diyarbakır evlerinin en özgün örneklerinden biridir. Müzede Ahmet Arif’in kişisel eşyaları, El yazısı ile yazılmış Şiirleri ve kitapları bulunuyor. Ayrıca bölgede yetişen birçok edebiyatçının eserleri ve fotoğrafları sergilenmektedir. Burada ayrıca kütüphane bulunuyor. Kütüphanede birçok eser bulunmaktadır.

Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi: İlçemizde bulunan bu müzenin ilki 1934 yıllında Ulu Cami yakınında açılmıştır. 1985 yıllında bugünkü yerine taşınmıştır. Müzede çevrede yapılan kazılar sonucunda elde edilen kalıntılar burada sergilenmektedir. Günümüzde 30 bine yakın eser bulunuyor. Müze giriş ücreti 5 tl’dir. Haftanın 7 günü açıktır. Mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Diyarbakir Arkeoloj Müzesi
Arkeoloj Müzesi

Dört Ayaklı Minare: İlçemizde bulunan bu yapı Anadolu da örneği tek olup bu yönü ile ilçemiz ve ilimiz için önemli bir yere sahiptir. Şeyh Mutahhar Caminin minaresine aittir. Cami mimarisinden çok Bu minare ile ün yapmıştır. Kesinlikle görülmesi gereken bir yapıdır.

Dört Ayaklı Minare

On Gözlü Köprü: İlçemizde bulunan bu köprü 4 farklı isimle anılıyor. Bunlar Dicle,Mervani,Silvan ve On Gözlü Köprü olarak biliniyor. Bu köprü Mervaniler tarafında inşa edilmiştir. 1065 yıllında Diyarbakır hükümdarı Nizamüddevle Nasr tarafından inşa edilmiştir. buraya yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken bir yapıdır.

On Gözlü Köprü

Meryem Ana Kilisesi: İlçemizin sınırında bulunan bu kilise Hristiyanlar için önemli bir inanç ve tarihi yapıdır. Bu yapı 3. Yüzyılda inşa edilmiştir.  Kilise de dört avlu, divanhane ve din adamlarının yaşadıkları bölümlerden oluşmaktadır. Kilise günümüze kadar birçok kez onarımdan geçilmiştir.

Meryem Ana Kilisesi

Hz. Süleyman Cami: İlçemizin sınırlarında bulunan bu cami Nisanoğlu Ebul Kasım tarafından 1155-1160 yılları arasında yaptırılmıştır. Cami birçok isimle anılıyor. Bunlar: Hazreti Süleyman Camii, Nasiriyye Camii, Meşhed Camii, Murtaza Paşa Camii ve Kale Camii olmak üzere 5 isimle anılıyor. Caminin avlusunda 27 sahabenin kabri bulunuyor. İlçemize veya ilimize gelen ziyaretçilerin uğrak yeridir. Bu cami yılda 100 bin insan karşılamaktadır. Mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Hz.Süleyman Cami

Diyarbakır Ulu Cami: Anadolu’da en eski Cami olarak bilinir. 639 yıllında İslam orduları tarafında Diyarbakır ilimizi fethedince burada bulunan ve Hıristiyanlara ait Mar Toma Kilisesini camiye dönüştürmüşlerdir.  Camide birçok devire ait kitabeler bulunur. Caminin avlusunda şirin bir şadırvan bulunur. Ayrıca İslam dünyasında 5. Harem-i Şerif olarak bilinir.

Ulu Cami

Diyarbakır Surları: İlçemizin sınırlarında bulunan bu yapı Dünya Kültür miras listesine aday bir yapıdır. Çin Seddi’nden sonra Dünya’nın en uzun suru olarak biliniyor. Üzerinde bulunan kabartma ve süslemeler birçok medeniyetin izini taşıdığını söylemek mümkündür. 5 km uzunluğunda 12 metre yüksekliğinde bulunan surlar ilçemize ve ilimize ayrı bir renk katmayı başarmıştır. İlimize veya ilçemize gelenler ilk uğradıkları yer burası olmaktadır.

Diyarbakır Surları Nerede
Diyarbakır Surları

Sonuç olarak ilçemize yolunuz düştüğünde mutlaka uğramanız gereken yapıları yazdık buraları mutlaka gezmeden dönmeyiniz. Dönmeden Diyarbakır İlimizin Ciğercisine uğramadan da dönmeyiniz.

Sur Nerede

 

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here