Yenice

Yenice Çanakkale ilçesine bağlı bir ilçedir. Yenice ilçesi Çanakkale’nin en büyük ilçesi olma özelliğine sahiptir.

Yenice İlçesi

Yenice ilçesi Çanakkale il merkezine 90 km uzaklıkta yer almaktadır. Kaz Dağlarının eteklerine kurulu olan Yenice ilçesi büyük ormanlık alanlara ve yeşil bir tabiata sahiptir. Yenice ilçesi doğal güzellikleri dışında tarihi yerlere de sahiptir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Hadrianus Kalesi

Yenice ilçesine bağlı Namazgah Köyü yakınlarında yer almaktadır. MS. 2. Yüzyılda Yenice Bölgesinde hükümdarlık yapan İmparator Hadrianus tarafından yapılmıştır. Agonya Ovasına hakim bir tapa üzerinde yer ala kale halk arasında Asar Kale olarak bilinmektedir. Roma Döneminden kalan bu kaleden günümüze doğu kısmının duvarları ulaşmıştır.

Issız Cuma Camii

Yenice ilçesine bağlı Seyvan Köyünde yer almaktadır. Yörenin ilk camisi olan Issız Cum Camii; 1335 yılında Gazi Osman Paşa tarafından yaptırılmıştır. Koca çınar ağaçlarının arasında yer alan Issız Camii dikdörtgen planlıdır. Issız Caminin en önemli özelliği hiç çivi kullanılmadan tamamen ahşap olarak yapılmasıdır. Camide göze çarpan başka özellik bulunmamaktadır. Günümüzde Issız Camii ibadete açıktır.

Hıdırlık Kaplıcaları

Yenice ilçesine bağlı Hıdırlar Köyünde yer almaktadır. 73 derece sıcaklığa sahip olan Kaplıca Suları banyo olarak kullanılmaktadır. Hıdırlık Kaplıca suları; romatizma, nevralji ve bazı kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Sıcak çamur banyosu da yapılmaktadır. Yeşil bir alanda bulunan Hıdırlık Kaplıcası çevresinde birçok kaplıca tesisi yer almaktadır.

Yenice Hangi Şehirde
Yenice Merkez
Yenice Nasıl Gidilir
Yenice Nerede
Yenice

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here