Adapazarı

Adapazarı Sakarya ilinin merkez ilçesidir. Adapazarı ilçesi İstanbul’a 148 km, Ankara’ya 306 km, Bursa’ya 158 km uzaklıkta yer almaktadır. Büyük, gelişmiş bir ilçe olan Adapazarı doğal güzelliklere sahip bir ilçedir. Doğal güzelliği dışında ilçe tarihi yapıları ile de dikkat çekmektedir. Adapazarı ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Sakarya Müzesi: Adapazarı ilçe merkezinde yer almaktadır. Müzenin içinde bulunduğu bina 1910-1915 yılları arasında beş katlı olarak inşa edilmiştir. Bu binada 1922 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve annesi üç gün kalmıştır. 1983 yılında restore edilerek müze olarak hizmete açılmıştır. Müze içinde arkeolojik ve etnoğrafik eserler sergilenmektedir. Ayrıca müze içinde Atatürk’e ait eserler de sergilenmektedir. Müzenin bahçesinde Roma ve Bizans Dönemine ait eserler sergilenmektedir.

Deprem Müzesi: Adapazarı ilçe merkezine bağlı Cumhuriyet Mahallesinde Kavaklar Caddesi üzerinde yer almaktadır. 2004 yılında hizmete açılan Deprem Müzesi sergi salonları, sinevizyon salonu ve kafeteryadan oluşmaktadır. Müze içinde Adapazarı’nda meydana gelen 1967 ve 1999 yılı depremlerine ait fotoğraflar, deprem olgusu oluşturmak amacıyla yapılan suni deprem yaratan stand ve deprem ile ilgili objeler sergilenmektedir. Ülkemizin ilk dünyanın ise dördüncü deprem müzesi olma özelliğine sahiptir.

Orhan Camii: Adapazarı ilçe merkezinde yer almaktadır. 1323-1325 yılları arasında Orhan Gazi tarafından yapılmıştır. Zamanla tahrip olup yıkılan cami II. Abdülhamit Döneminde yeniden inşa edilmiştir. Günümüz sağlam olarak ulaşan cami görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Beşköprü: Adapazarı ilçesine 5 km uzaklıkta Beşköprü Mevkiinde Sakarya Nehri üzerinde yer almaktadır. Justinianus Köprüsü olarak da anılan Beşköprü 565 yılında Bizans İmparatoru Justinianus döneminde inşa edilmiştir. Bölgede bulunan Bizans Dönemine ait beş köprüden biri olmasından dolayı Beşköprü olarak adlandırılmıştır. Beşköprü 430 metre uzunluğunda, 9 kemerli olarak inşa edilmiştir. Restore edilen köprü günümüze sağlam olarak ulaşmıştır.

Harmantepe Kalesi: Adapazarı ilçesine bağlı Harmantepe Köyünde bir tepe üzerinde yer almaktadır. Bizans Döneminde 12. Ya da 13. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Günümüze kalenin büyük bir kısmı sağlam olarak ulaşmıştır.

Poyrazlar Gölü: Adapazarı ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Teke Gölü olarak da adlandırılan Poyrazlar Gölü Sakarya Irmağının yanında bulunmaktadır. Sakarya Irmağı taştığında suları Kapaklı Boğazından bu göle boşalmasından dolayı Poyrazlar Gölü derin bir göldür. Doğa bir güzelliğe sahip gölün çevresi Milli Park olarak kullanılmaktadır. Bu park içinde piknik alanları, çocuk oyun alanları, iskeleler ve kameriyeler yer almaktadır. Poyraz Gölünde olta balıkçılığı yapmak mümkün. Fakat göl çok derin olduğundan dolayı gölde yüzmek yasak. Yeşillikler içinde mavinin en güzel rengini sunan Poyrazlar Gölü muhteşem manzarası ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Çaltıcak Gölü: Adapazarı ilçesine bağlı Taşkısığı ve İkizce Köyleri arasında yer almaktadır. Poyrazlar Gölüne 15 km uzaklıkta yer alan göl doğal bir güzelliğe sahiptir. Tatlı suya sahip olan Çaltıcak Gölü olta balıkçılığı için uygun bir yerdir.

Çark Mesire Yeri: Adapazarı ilçesinde yer alan Çark Mesire Yeri 19. Yüzyıldan beri kullanılmaktadır. Çark Deresinin yanında yer alan Çark Mesire yeri tarihe ışık tutan bir yerdir. Günümüzde hala önemini koruyan mesire yeri Adapazarı’nda görülmesi gereken yerlerdendir.

Karapınar Gölü:  Adapazarı ilçesine 14 km uzaklıkta yer almaktadır. Karapınar Gölü Camili ve Korucuk Köyleri arasında orman içinde yer alan doğal bir göldür. Yeşil ile mavinin muhteşem uyumuna sahip Karapınar Gölü görülmesi gereken yerlerdendir. Karapınar Gölü çevresinde Adapazarı Belediyesi tarafından yapılan geniş hizmet seçenekleri sunan bir tesis bulunmaktadır.

Adapazarı Çark Caddesi
Adapazarı Hangi Şehirde
Adapazarı Haritası
Adapazarı Nasıl Gidilir
Adapazarı Nerede
Adapazarı Sakarya
Adapazarı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here