Alaşehir  Yıldırım  Bayezıd Cami

Manisa ilimizin Alaşehir ilçesinde bulunan Osmanlı Mimarisine ait olan Alaşehir Yıldırım Bayezıd Cami hakkında gözlemlerimizi size sunacağız.

 İlimizde bulunan bu cami 1400 yıllında Yıldırım Beyazıd tarafında inşa edilmiştir. fakat yapımı daha tamamlamadan Ankara Savaşı çıkmıştı.

Savaşa giden Beyazıd camiyi yarıda bırakmıştı. Yarıda kalan cami ahşap çatı ile üstü örtünmüştü. Ve böylece kalmıştı. bu şekli ile hizmet veren cami  Alaşehir işgali sırasında cami işgalciler tarafında yakılıp yıkılmıştır. Kurtuluş savaşı sonrasında cami   tekrar onarımdan geçirilip minare ve çatısını yeniden yapmışlardır.

Eni boyunun iki katı olan bu cami  3 şerefeli plana sahiptir. Evliya çelebinin kitaplarına da konu olmuştur. çelebi’ye göre bu cami ahşap ve kiremitle örtünmüştür.

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse ve özelikle Osmanlı mimarisine merakınız varsa ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Alaşehir  Yıldırım  Bayezıd Cami Nerede?

Alaşehir  Yıldırım  Bayezıd Camii, Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Soğuksu Mahallesi, İsmet Paşa Caddesi üzerinde bulunur.

Alaşehir  Yıldırım  Bayezıd Camii Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk önce Alaşehir ilçesine ulaşmak gerekir. Alaşehir Manisa iline bağlı bir ilçedir. Alaşehir ilçesi Uşak- İzmir kara yolunun 21 km güneyinde yer almaktadır. Buraya Çevre il ve ilçelerden gelen otobüslerle ulaşım sağlanabilir.

Göz at ;

 1. Alaşehir Gezilecek Yerler
 2. Alaşehir Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Alaşehir Yıldırım Bayazıd Camii
 4. Alaşehir Otelleri ve Alaşehir Otel Fiyatları
 5. Manisa Gezilecek Yerler
 6. Manisa’da Gezilecek 10 Yer
 7. Manisa Gece Hayatı
 8. Manisa Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. Spil Dağı Milli Parkı Nerede Nasıl Gidilir Giriş Ücreti
 10. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 11. Manisa Otelleri ve Manisa Otel Fiyatları
 12. Ege Bölgesi Şehir Otelleri ve Ege Bölgesi Şehir Otel Fiyatları
  Alaşehir  Yıldırım  Bayezıd Cami
Alaşehir  Yıldırım  Bayezıd Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz