Alaşehir

Alaşehir Manisa iline bağlı bir ilçedir. Alaşehir ilçesi Uşak- İzmir kara yolunun 21 km güneyinde yer almaktadır. Alaşehir ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Alaşehir Gezilecek Yerler

1Surlar

Alaşehir ilçesinin dört bir yanını saran surlar ilçeye tarihi bir güzellik katmıştır. 2.5 metre kalınlığında ve 8 metre yüksekliğindeki surlar siyah taş parçaları ile yapılmıştır.

8 km uzunluğundaki surların 4 kapısı bulunmaktadır. Bu kapılar şunlardır: Elhizar, Kiremişti, Dombay ve Kirmastı. Tarihi öneme sahip surlar ve kapılarını ilçeye girdiğinizde görebilirsiniz.

2Yıldırım Beyazıt Camisi

Alaşehir ilçe merkezinde yer almaktadır. Yıldırım Beyazıt Camisi 1400 yıllarında Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt tarafından inşa edilmiştir. Yunan işgali sırasında yıkılan cami tekrar onarılmış fakat orjinal halini kaybetmiştir.

3Filadelfiya Kilisesi

Alaşehir ilçe merkezine bağlı Himaye-i Eftal mahallesinde yer almaktadır. İncil’de adı geçen ve kendilerine mesaj yollanılan 7 kiliseden bir olan Filadelfiya Kilisesi Hristiyanlar için önemli bir yerdir. Filadelfiya Kilisesi St. John Kilisesi ve Aziz Yuhanna Kilisesi olarak da anılmaktadır.

Günümüze bu kiliseden moloz taş ve tuğladan örülmüş duvarları ve kilise yapımında kullanılan ayaklardan üç tanesi ulaşmıştır. Günümüzde kruma altına alınan kilise özellikle Hıristiyanlar tarafından yoğun ilgi görmektedir.

4Kurşunlu Han

Alaşehir ilçe merkezinde yer almaktadır. 1553 yılında Semiz Ali Paşa tarafından yoldan geçen kervanların konaklaması amacı iken kervansaray olarak inşa edilmiştir. 3 katlı olarak inşa edilen Kurşunlu Handan günümüze sadece zemin katı ulaşmıştır.

5Sarıkız Ilıcası

Alaşehir ilçe merkezinin güneydoğusunda Sarıkız Maden Suyu yakınlarında yer almaktadır. Sarıkız Ilıcası 26 derece sıcaklığında şifalı sulara sahiptir.

Sarıkız Ilıcası suyu romatizmalı hastalıklar, cilt hastalıkları, zihin ve beden yorgunluğuna iyi gelmektedir.Ayrıca Sarıkız Kaplıca bölgesinde 4 havuz ve gazino bulunmaktadır. Ayrıca Alaşehir ilçe merkezinde Bulvar Caddesinde Sarıkız efsanesinde yer alan omuzundaki küpten su akan Sarıkız Heykeli bulunmaktadır.

Göz at ;

 1. Alaşehir Gezilecek Yerler
 2. Alaşehir Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Alaşehir Yıldırım Bayazıd Camii
 4. Alaşehir Otelleri ve Alaşehir Otel Fiyatları
 5. Manisa Gezilecek Yerler
 6. Manisa’da Gezilecek 10 Yer
 7. Manisa Gece Hayatı
 8. Manisa Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. Spil Dağı Milli Parkı Nerede Nasıl Gidilir Giriş Ücreti
 10. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 11. Manisa Otelleri ve Manisa Otel Fiyatları
 12. Ege Bölgesi Şehir Otelleri ve Ege Bölgesi Şehir Otel Fiyatları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz