Almus

Almus ilçesi Tokat ilimize bağlı bir ilçedir. Bu ilçe şehir merkezine yaklaşık 34 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Almus Gezilecek Yerler

Tokat’ın İlçeleri

İlçemizin doğusunda Reşadiye ilçesi ve Sivas ili Hafik ilçesi, batısında Tokat ili, kuzeyinde Niksar ilçesi, güneyinde Sivas ili bulunmaktadır.

İlçemiz nahiye ve köy konumdayken 1954 yıllında çıkan bir kanunla ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçemize bağlı 10 Kasaba, 29 Köy bulunur. ilçemiz 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 27.683’dır.

Göz at ;
 1. Almus Gezilecek Yerler
 2. Almus Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Almus Baraj Gölü
 4. Tokat Gezilecek Yerler
 5. Tokat’da Gezilecek 10 Yer
 6. Tokat Gece Hayatı
 7. Tokat’ın İlçeleri
 8. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 9. Tokat Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 10. Topçam Yaylası
 11. Kaz Gölü Nerede
 12. Reşadiye Kaplıcaları
 13. Tokat Ulu Cami
 14. Tokat Otelleri ve Tokat Otel Fiyatları
Almus-Tokat

Almus Gezi Rehberi

İlçemiz daha çok doğal güzellikleri ile bilinir. Zaten Almus denince akla mavi ile yeşilliğin buluştuğu yer geliyor. İlçemizde göl,yayla, mesire yerleri meşhurdur. Yolunuz düşerse mutlaka bu doğal güzellikleri görün.

Almus Baraj Gölü

Hubyar Tekkesi

İlçemize bağlı Hubyar Köyünde bulunur. İlçemizde bulunan bu köy Hubyar Sultan tarafında kurulmuştur. Bu köy daha önce birçok isimle anılmasına rağmen daha sonra halkın isteğiyle de Hubyar ismini almıştır. Hubyar köyünde bir tekke bulunmaktadır.

Bu tekke ocak tarzında olup Alevilerin ibadet yeridir. Hubyar sultan Hacı Bektaşi Veli ile birlikte birçok yeri gezip daha sonra Tokatta bulunan bu köye gelmiştir. Başka bir rivayette ise bahsedilen Hubyar sultan dedikleri kişi aslında Ahmet Yesevi’dir.

Bu köyde bulunan ocak sayesinde yaz mevsiminde nüfusu 10 bini geçmektedir. Tarihi bir yer olan Almus köyüne yolunuz düşerse buraları da ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Hubyar Tekkesi

Dumanlı Yaylası

İlçemize bağlı Arısu köyünde bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gelmelisiniz. Burada temiz hava soğuk su ve yeşillikler içinde bir yayla sizi karşılıyor olacaktır.

Bu yayla yaz mevsiminde yöre halkı ve çevreden gelen ziyaretçiler tarafında sıkça uğradıkları bir yerdir.

Dumanlı Yaylası

Almus Baraj Gölü

Almus ilçemizde bulunan bu göl Yeşilırmak Nehri üzerinde kurulmuş olup Ortaya harika bir manzara sunmuştur. Burada piknik alanları bulunur. Yaz mevsiminde yöre halkı adeta buraya akın etmektedir.

Ayrıca burada spor faaliyetleri de yapılır. Sizinde yolunuz düşerse yeşillikler içinde kurulmuş bu gölü ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Almus Baraj Gölü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz