PAYLAŞ
Tokat

Tokat Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Tokat 602.662 toplam nüfusu ile ülkemizin Karadeniz Bölgesinde bulunur. İlimize bağlı 12 ilçe, 77 belde ve 609 köy vardır. Tokat ilimizde gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Buraya yolunuz düştüğünde bu ilimizi gezip görün derim.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi

10:00-11:30

Tokat ilimizin merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.

Latifoğlu Konağı Müze Evi

12:00-13:30

Tokat il merkezine bağlı Camiikebir Mahallesinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.

Tokat Ulu Cami

14:00-15:30

Tokat kent merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir

Kaz Gölü

16:00-18:00

İl merkezine 39 km uzaklıkta bulunan Üzümören beldesinde bulunur. Buraya şahsi aracınızla veya kiralık bir araçla ulaşılabilir.

2.Gün

Arastalı Bedesten(Tokat Müzesi)

10:00-12:30

Niksar  ilçemizin merkezinde bulunur. Buraya ulaşmak için Niksar ilçesine giden araçlarla ulaşılabilir.

Niksar Kalesi

13:00-15:00

Niksar ilçemizde bulunan bu kaleye ulaşmak için Niksar ilçesine giden araçlarla ulaşılabilir.

Niksar Ulu Cami

15:30-17:00

Tokat ilimizin Niksar ilçesine bağlı Kebir Mahallesinde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanır.

3.Gün

Ballıca Mağarası

10:00-14:30

Pazar İlçe merkezine 8 km uzaklığında bulunan Ballıca Köyünde bulunur. Pazar ilçesine giden servislerle ilçeye ulaştıktan sonra köye giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Mahpere Hatun Kervansarayı

15:00-18:00

Pazar İlçemizde bulunan bu kervansaray Konya’yı Sinop’a bağlayan kervan yolu üzerinde yer almaktadır. Pazar ilçesine giden servislerle ulaşım yapmak mükündür.

4. Gün ve 5. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Ballıca MağarasıPazar İlçe merkezine 8 km uzaklığında bulunan Ballıca Köyünde bulunur. Pazar ilçesine giden servislerle ilçeye ulaştıktan sonra köye giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Taş HanTokat kent merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Tokat MevlevihanesiTokat  il merkezine bağlı olan Soğukpınar Mahallesinde bulunur. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.
Arastalı Bedesten(Tokat Müzesi)Niksar  ilçemizin merkezinde bulunur. Buraya ulaşmak için Niksar ilçesine giden araçlarla ulaşılabilir.
Niksar KalesiNiksar ilçemizde bulunan bu kaleye ulaşmak için Niksar ilçesine giden araçlarla ulaşılabilir.
Niksar Ulu CamiTokat ilimizin Niksar ilçesine bağlı Kebir Mahallesinde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanır. Daha fazla bilgi için Tıklayınız.
Zile KalesiZile İlçemizin merkezinde bulunan bu kale bir höyük üzerinde inşa edilmiştir. Zile ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Atatürk Evi ve Etnografya MüzesiTokat ilimizin merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir. Daha fazla bilgi için Tıklayınız. 
Almus Baraj GölüAlmus ilçemizde bulunan bu göl Yeşilırmak Nehri üzerinde kurulmuştur. Almus ilçesine giden araçlarla buraya ulaşılabilir.
Latifoğlu Konağı Müze EviTokat il merkezine bağlı Camiikebir Mahallesinde bulunur. Buraya yaya veya şehir içi araçları ile ulaşılabilir.
Kaz Gölüİl merkezine 39 km uzaklıkta bulunan Üzümören beldesinde bulunur. Buraya şahsi aracınızla veya kiralık bir araçla ulaşılabilir.
Sulusaray KaplıcalarıSulusaray İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Ilıca Köyünde bulunur.  Buraya giden araçlarla ulaşım yapılır.
Reşadiye KaplıcalarıReşadiye İlçemizin merkezinde bulunur. Belediye tarafında işletilen bu kaplıca birçok hastalığa şifa dağıtmaktadır. Tokat otogarından kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Mahpere Hatun KervansarayıPazar İlçemizde bulunan bu kervansaray Konya’yı Sinop’a bağlayan kervan yolu üzerinde yer almaktadır. Pazar ilçesine giden servislerle ulaşım yapmak mümkündür.
Sulusokak ÇarşısıTokat ilimizin eski yerleşim merkezi olmasından dolayı her adımdan sonra bir tarihi yapı görmek mümkündür. Buraya giden servislerle ulaşım sağlanabilir.
Topçam Yaylasıİl merkezine 15 km uzaklıkta bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Şahin TepesiErba ilçemizde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanır.
Tokat Ulu CamiTokat kent merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir. Daha fazla bilgi için Tıklayınız.
Hubyar TekkesiKaradeniz bölgemizin Tokat ilinin Alamus ilçesine bağlı Hubyar Köyünde bulunur. Buraya şahsi aracınızla veya köy dolmuşları ile ulaşılabilir. Daha fazla bilgi için Tıklayınız.
Yeşilırmak KöprüsüTokat otogarın hemen karşısına geçtiğimizde köprü zaten görünmektedir. Daha fazla ayrıntı için Tıklayınız.

Tokat İlçeleri

 NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
AlmusAlmus ilçesi Tokat ilimize bağlı bir ilçedir. Bu ilçe şehir merkezine yaklaşık 34 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Almus Gezilecek Yerler
ArtovaArtova ilçesi Tokat ilimize bağlı bir ilçedir. Şehir merkezine yaklaşık 38 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür. ayrıca burada Demir yolu da bulunmaktadır. Demir yolu ile ulaşım yapmak da mümkündür. Artova Gezilecek Yerler
BaşçiftlikBaşçiftlik ilçesi Tokat ilimize bağlı bir ilçedir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 82 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Başçiftlik Gezilecek Yerler
ErbaaErbaa ilçesi Tokat ilimizin en büyük ilçesidir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 81 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehirde kalkıp buraya gelen dolmuşlarla gelinebilir. Erbaa Gezilecek Yerler
NiksarNiksar ilçesi Tokat ilimize bağlı bir ilçedir. İlçe şehir merkezine yaklaşık olarak 60 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Niksar Gezilecek Yerler
PazarPazar ilçesi Tokat ilimize bağlı bir ilçedir. İlçe şehir merkezine sadece 25 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlar yada özel aracınızla ulaşabilirsiniz. Pazar Gezilecek Yerler
ReşadiyeReşadiye ilçesi Tokat ilimize bağlı bir ilçedir. Bu ilçe şehir merkezine yaklaşık 89 km uzaklıktadır. Reşadiye ilçesi Kelkit Çayı’nın kenarında, E80 karayolu üzerindedir. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla yada özel aracımızla ulaşabiliriz. Reşadiye Gezilecek Yerler
SulusaraySulusaray ilçesi Tokat ilimize bağlı bir ilçedir. Bu ilçe şehir merkezine yaklaşık 69 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlara ulaşılabilir. Ayrıca ilçemiz Artova ilçe merkezine 30 km, Yeşilyurt ilçe merkezine 11 km uzaklıktadır. Sulusaray Gezilecek Yerler
TurhalTurhal ilçesi Tokat ilimize bağlı bir ilçedir. İlçe şehir merkezi 46 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Turhal Gezilecek Yerler
YeşilyurtYeşilyurt ilçesi Tokat ilimize bağlı bir ilçedir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla yada özel aracınızla buraya ulaşabilirsiniz. Yeşilyurt Gezilecek Yerler
ZileZile ilçesi Tokat ilimize bağlı bir ilçedir. Zile ilçesi şehir merkezine yaklaşık 62 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Zile Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
UçaklaTokat ilimizin merkezine 17 km uzaklıkta Tokat Hava limanı bulunur. Buraya İzmir, Ankara ve İzmir illerinden direk uçuşlar bulunuyor.
OtobüsleÜlkemizin her noktasında otobüslerle buraya ulaşmak mümkündür. Direk ya da aktarmalı bir şekilde ilimize ulaşılabilirsiniz.
TrenleSivas-Samsun hattında çalışan DDY bağlantılı trenler ilimizin birçok ilçe sınırında geçmektedir. Bu trenle ulaşım yapılabilir.
GemiyleTokat ilimizde deniz yolu ile ulaşım bulunmamaktadır.
ArabaylaKendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Tokat’a gelebilirsiniz. Tokat’a gelen kara yolları gayet düzgündür.  Bazı illerle arasındaki mesafe şöyledir.
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
TaksiyleTürkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Tokat içinde geçerlidir.
MetroTokat’da metro hattı bulunmamaktadır.
TramwayTokat’da tramvay hattı bulunmamaktadır.
Halk Otobüsüİlimizin birçok noktasına halk otobüsleri ile ulaşılır.
Minibüsİlimizin birçok noktasına minibüslerle ulaşılabilir.

Alışveriş

Tokat ilimize yolunuz düşerse burada mutlaka alışveriş yapmadan dönmeyiniz. Kent merkezinde birçok alışveriş merkezi, mağaza ve dükkanlar bulunur. Özellikle Yazmacılar çarşısına uğrayın. İlimize gittiğinizde satın alınacağınız hediyelikler şunlar olabilir.

 • Tahta boya ile boyanan yazmalar
 • Bez Sucuk
 • Ceviz
 • Çarık
 • Çemen
 • Sarma yaprağı
 • Zile Pekmezi

Yeme İçme

Tokat bulunduğu coğrafi konum hem Karadeniz iklimi hem de Karasal iklim görülür. Buda fazlası ile mutfağa yansımıştır. Tokat ilimize özgü birçok yöresel yemek bulunur. Yemekleri liste haline getirdik. Bunlar:

 • Tokat yaprağı
 • Tokat Kebabı
 • Tokat pağacı
 • Kuşburnu
 • Bat
 • Bakla dolması
 • Tokat keşkeği
 • Tokat çökeliklisi
 • Niksar cevizi
 • Niksar çöreği
 • Zile pekmezi
 • Tokat kebabı
 • Tokat çemeni

Nerede Kalınır

Tokat ilimizin merkezinde birçok otel ve pansiyon bulunur. Bunu yanında ilçelerden de otel ve konuk evleri bulunmaktadır. Kent merkezinde 2,3 ve 4 yıldızlı otel bulunur. İlimizde bulunan bazı oteller şunlardır.

 • Green Erek Hotel
 • Tokat Büyük Otel
 • Grand Ballica Hotel
 • Yeni Çınar Oteli
 • Yücel Otel
 • Nuri Park Hotel
 • Çavuşoğlu Tower Hotel
 • Grand Alin Hotel
 • Dedeman Tokat Oteli

Gece Hayatı

Tokat ilimizde gece hayatı pek hareketli değildir. Kent merkezinde çok az sayıda gece mekanı bulunur. Buraya yolunuz düştüğünde şehrin kokusunu hissedeceğiniz sokak cafeleri bulunur. Bu cafelere gidilebilir.

Konsolosluklar

Tokat’da herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tokat ilimize yolunuz düşerse  Burada bulunan yapıları gezmenizi tavsiye ediyorum. İlimizde bulunan yapıları gezerken yanınıza yerel bir rehber alsanız daha güzel gezerseniz. Burada bulunan halkla sohbet edip güzel bir gezi yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz