İzmir- Konak Alsancak Nerede, Nasıl Gidilir, Ne yapılır & Gezi Rehberi

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan Alsancak, Gezilip görülecek tarihi bir semttir.

İzmir ilimizin en popüler semtti olarak bilinir. Burada çok sayıda gezilecek yer bulunur. Bunun dışında alışverişin kalbi burada atmaktadır. Yine gece hayatın en parlak yaşandığı yer burasıdır. İzmir’e gelen biri buraya uğramadan dönerse hiç İzmir’e gelmemiş olur. Şimdi bu semtte gezilecek tarihi ve doğal güzellikleri vermeye çalışacağım. Şöyle ki;

Alsancak Gezi Rehberi

Alsancak Gezi Rehberi

Alsancak semtinde gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu yapıları gezmeden kesinlikle geri dönmeyiniz. İşte o yapılar;

1Alsancak Katolik Kilisesi

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan Alsancak Katolik Kilisesi, 1904 yıllında ibadete açılan İtalyan Katolik Domeniken kilisesidir. Alsancak’ın en iyi bilinen, en popüler Katolik  kilisesidir. San Rosario Kilisesi olarak da bilinen bu yapı, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Bu kilise ilk olarak 1755 yıllında kurulur. Daha sonra yanar. Birçok yerde inşa edilmeye çalışılır. Fakat yer uygun olmaz. 1857 yıllında bugünkü yeri satın alınır. 1903 yıllında inşa edilir. 1904 yıllında ise ibadete açılır. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Yolunuz düşerse ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

2 Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Sevinc Pastanesi ile başlayıp İzmir limanı ile son bulan şehrin en popüler caddesidir. Bu cadde yaklaşık 1 km uzunluğunda olup şehrin en popüler caddesi olarak bilinir. Cadde üzerinde çok sayıda cafe, restoran, otel, gece mekanı ve alışveriş merkezleri bulunur. Günün 24 saati canlı ve hareketli olmaktadır. Eğlence ve huzur namına istediğiniz her şey elinizin altında olmaktadır. İzmir’e yolu düşenlerin ilk olarak uğradıkları yerlerden biridir. Özellikle gece hayatı ve alışverişin en parlak ve renkli yaşandığı yerdir. Buraya yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turistin uğrak noktası olmaktadır.

3 Alsancak Sevgi Yolu

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan Alsancak Sevgi Yolu, 26 Şubat 2011 tarihinde açılışı gerçekleşti. İzmir’in parlayan yıldızı olarak bilinen bu yol, Şehrin önemli sembollerinden biridir. Yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı tarafında ziyaret edilmektedir. Yol boyunca; kafeteryalar, takı, hediyelik eşya ve kitap stantları bulunur. Özellikle buraya gelen biri sevdiklerine burada hediye alabilir. Ya da yol üzerinde bulunan cafelerde oturup bir şeyler yeyip içebilir. Sanat, Tarih ve doğal güzellik anlamında ne ararsanız burada bulabilirsiniz. Kısaca yolunuz İzmir’e düşerse bu yolu ziyaret etmeden dönmeyin derim.

4 Selçuk Yaşar Müzesi Ve Sanat Galerisi

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan Selçuk Yaşar Müzesi Ve Sanat Galerisi, 1985 yıllında İzmirli iş adamı Selçuk Yaşar tarafından ziyarete açılan Türkiye’nin ilk özel resim müzesidir. Müze binası, klasik bir Tarihi İzmir Evi olup restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. Müzede çok sayıda tarihi yapı sergilenmektedir. Müzenin büyük bir bölümünde Selçuk Yaşar koleksiyonuna ait resimler ile 1967 yıllından berri düzenlenen resim yarışmasında ödüllü resimler sergilenmektedir. 1990 yıllında ise müze alt katında sanat galerisi açılmıştır. Burada yıl boyunca birçok sanat galerisi düzenlenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka hem sanat galerisini hem de müzeyi ziyaret edin.

5 Kedi Kültür ve Sanat Merkezi

İzmir Alsancak’ta yer alan Kedi Kültür ve Sanat Merkezi İzmir’in kültürel yaşantısına katkıda bulunmak üzere Güniz ve Cengiz Can tarafından 2009 yılında kurulan bir özel sanat galerisidir. Kedi Kültür Sanat Merkezi’nde birçok ünlü sanatçıların eserleri bulunmaktadır. Kedi Kültür ve Sanat Merkezi sergiler dışında birçok etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

6 İzmir Resim Ve Heykel Müzesi

İzmir Alsancak’ta Kültürpark içinde yer alan İzmir Resim ve Heykel Müzesi 9 Eylül 1952 yılında Kültürpark içerisinde galeri olarak açılmıştır. İzmir resim ve heykel Müzesi’nde birçok ünlü sanatçının eserleri sergilenmektedir ve amatörlere resim ve heykel dersi verilmektedir. Çok sayıda etkinliklere ev sahipliği yapan Resim ve Heykel Müzesi görülmeye değer yerlerdendir.

7 İzmir Atatürk Evi Müzesi

İzmir Alsancak’ta 1. Kordon (Atatürk Caddesi) üzerinde yer alan İzmir Atatürk müzesi 1875 -1880 yılları arasında halı tüccarı Takfor tarafından ev olarak inşa ettirilmiştir. 17 Şubat 1923’te İzmir İktisat Kongresi toplandığında Atatürk şahsi çalışmalarını bu evde yürütmüştür. 1930- 1934 yılları arasında Atatürk her İzmir’e gelişinde bu evde kalmıştır. 13 Mayıs 1988’de bu ev Atatürk müzesi olarak hizmete açılmıştır. Osmanlı ve levante mimarisi karışımından meydana gelen neoklasik tarzda yapılan bu bina zemin ve birinci kattan oluşmaktadır. Binanın birinci katında Atatürk’ün kullanım odaları bulunmaktadır.

8 Arkas Sanat Merkezi

İzmir Alsancak’ta yer alan Arkas Sanat Merkezi 1875 yılından beri hizmet veren Fransız Fahri Konsolosluk binasının denize bakan bölümü restore edilerek 2011 yılında Arkas sanat merkezi olarak açılmıştır. Çağdaş bir sanat merkezine dönüştüren Arkas Sanat Merkezi iki katlı tarihi binaya sahiptir. Birçok uluslararası ressamın eserlerinin sergilendiği Arkas Sanat Merkezi içinde 10 adet sergi odası bulunmaktadır. Arkas Sanat Merkezi birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

9 Gündoğdu Meydanı

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan Gündoğdu Meydanı, Gezilip Görülmeye değer harika bir yerdir. Meydan üzerinde çok sayıda gezilip görülecek yer bulunur. İzmir’e yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerden biridir.

10 Konak Meydanı

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Konak Meydanı İzmirlilerin buluşma noktasıdır. Deniz kıyısında yer alan Konak meydanında Tarihi Saat Kulesi, Konak Cami, Hükümet Konağı, Kemeraltı Çarşısı gibi birçok tarihi yapı bulunmaktadır. İzmir’in ana yeri olan Konak Meydanında güzel zaman geçirebilirsiniz.

11 İzmir Cumhuriyet Meydanı

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan İzmir Cumhuriyet Meydanı, bugünkü haline, 1932 yılında, dönemin Belediye Başkanı Behçet Uz tarafında getirilmiştir. Şehrin en popüler meydanlarından biridir. Meydan üzerinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!’ komutunu simgeleyen Atatürk Anıtı bulunur. Bunun dışında çok sayıda gezip görmeniz gereken yer bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında gelir.

12 Alsancak Garı

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan Alsancak Garı, 1858 yıllında hizmette girmiştir. Tarihi açıdan büyük bir öneme sahiptir. Ülkemizin Kemer istasyonundan sonra en eski ikinci tren istasyonu olarak bilinir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi garı ziyaret edin.

Alsancak Nerede, Nasıl Gidilir?

Alsancak, İzmir’in Konak ilçesine bağlı bir Mahalledir. Alsancak’a ulaşmak için İzmir’e uçakla gelebilirsiniz. Adnan Menderes Havalimanı’na geldikten sonra Havaş’ın servislerini kullanarak buraya kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehrin herhangi bir noktasında toplu taşıma araçları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Burası İzmir kent merkezi olarak da bilinir.

Alsancak’da Ne yapılır?

Alsancak semtinde yapılacak çok şey bulunur. Bunları kısaca değinerek geçeceğim. Fakat siz buraya gittiğinizde bu yazdıklarımı yapmak için belki birkaç güne ihtiyaç duyacaksınız. Burada bunları yapmadan kesinlikle geri dönmeyiniz. Burada mutlaka yapmanız gerekenleri maddeler hallinde size sunmak istiyorum Şöyle ki;

  1. Buraya gittiğinizde mutlaka başta Kıbrıs Şehitler Caddesi olmak üzere caddelerinde yürüyün.
  2. Semtte bulunan başta müzeler olmak üzere bütün tarihi yapıları mutlaka gezin
  3. Burada bulunan Kordon’da yürüyüş yapın. Burada denizi mutlaka seyredin. Hatta kız veya erkek arkadaşınızla giderseniz daha romantik bir hava solarsınız.
  4. Bilindiği üzere Alsancak tarihi bir semttir. Bu nedenle buradaki evlerin bir kısmı tarihi evler olup mutlaka ziyaret edip bunları görmelisiniz.
  5. Alsancak’daki hediyelik eşya satan dükkanlara uğrayıp sevdiklerinize mutlaka hediye alın.
  6. Alsancak’taki gece mekanlarına uğrayıp gönlünüzce eğlenmeyi unutmayın.
  7. Son olarak bunları yaparken bu anıları ölümsüzleştirmeyi de ihmal etmeyin.

NOT

 Alsancak Otelleri ve Alsancak Otel Fiyatları  hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Alsancak Otelleri ve Alsancak Otel Fiyatları 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here