Altıeylül Balıkesir

Balıkesir’e bağlı bir ilçe olan Atıeylül; Balıkesir’in büyük şehir olmasından sonra kurulmuştur. Altıeylül nüfus olarak Balıkesir’in en büyük ilçesidir. Balıkesir’in merkez ilçesi olan Altıeylül; tarihi ve turistlik çok sayıda yapıya sahiptir. Altıeylül’de gezilip görülmesi gereken yerlerden bazıları şunlardır:

Altıeylül Gezilecek Yerler

Atatürk Parkı: Balıkesir şehir merkezinde bulunan Atatürk parkı çam ağaçları ile kaplı yeşillikler arasında doğal güzelliği ile ön plana çıkan bir yerdir. Geniş bir alana hakim olan par içerisinde; çocuk oyun alanı, iki büyük havuz ve gazino bulunmaktadır.

Hem eğlence hem de dinlenme yeri olan bu parkta keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca park içerisinde tarihi Atatürk Anıtı bulunmaktadır. Park ismini bu tarihi anıttan almaktadır. Balıkesir’de her yıl düzenlenen geleneksel Kuvay- Milliye etkinlikleri ve Altıeylül Milli Fuarı bu parkta yapılmaktadır.

Merkezde olmasından dolayı ulaşım problemi olamayan bu yerde yapılan etkinliklere, bu tarihlerde Balıkesir’de bulunursanız bu etkinliklere katılabilirsiniz.

Göz at ;

  1. Altıeylül Gezilecek Yerler
  2. Altıeylül Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. 15 Temmuz Şehitler ve Ömer Halisdemir Anıtı
  4. Balıkesir Çocuk Köyü
  5. Balıkesir Gezilecek Yerler
  6. Balıkesir’de Gezilecek 10 Yer
  7. Balıkesir Gece Hayatı
  8. Balıkesir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  9. Balıkesir Otelleri ve Balıkesir Otel Fiyatları
  10. Balıkesir Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
Altıeylül Balıkesir
Altıeylül Balıkesir

Yıldırım Külliyesi ve Camii: Balıkesir’de bulunan en eski Osmanlı yapısıdır. Ayrıca Balıkesir’de padişahın yaptırdığı tek camidir. Yıldırım Beyazıt Döneminde yapılan külliye; camii, medrese ve imarethaneden oluşmaktadır. Halk arasında eski camii olarak da anılan Yıldırım Caminin avlusunda on iki odalı medrese ve şadırvan bulunmaktadır.

Dikdörtgen yapıda olan bu camii onarılınca çeşitli tarihi eserlerden toplanan devşirme parçalarla tamamlanmıştır. İç ve dış mimarisi ile Osmanlı mimarisinin ihtişamını yansıtan Yıldırım Camii görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

Kasaplar Camii: Altıeylül ilçesinin Kasaplar mahallesinde bulunmaktadır. Kare planlı olarak inşa edilen bu küçük camii 1649 yılında yapılmıştır. Günümüze kadar sağlam olarak ulaşan mimarilerdendir.

Altıeylül Balıkesir Nerede
Altıeylül Balıkesir Nerede

Tahtalı Camii: Altıeylül’ün Dinkçiler Mahallesinde bulunmaktadır. 1452 yılında yapılan tarihi Tahtalı Camii Osmanlı Devletinden kalan bir eserdir. Minaresi ilk günkü halinden bugüne ulaşmıştır. Dikdörtgen planı yapıda olan camii 1513 yılında depremden sonra yenilenerek günümüze ulaşmıştır.

Altıeylül ilçesinde otel, pansiyon çok sayıda bulunmaktadır. Konaklama ve ulaşım problemi yoktur. Ayrıca ilçede alışveriş merkezleri, parklar, restoran ve kafeler bulunmaktadır. Hem gezip hem de eğleneceğiniz modern yapıya sahip bu ilçeye uğramanızı tavsiye ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here