Andırın

Andırın Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçedir. Andırın ilçesi Kahramanmaraş il merkezine 81 km uzaklıkta yer almaktadır.

Andırın Gezilecek Yerler

Andırın Kahramanmaraş’ın en yeşil ilçesidir. Andırın ilçesi tarihi kaleleri ile ünlüdür. İlçede çok sayıda kale bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

  1. Andırın Gezilecek Yerler
  2. Andırın Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. 4 Minareli Asma Köprü
  4. Kahramanmaraş Gezilecek Yerler
  5. Kahramanmaraş’da Gezilecek 10 Yer
  6. Kahramanmaraş Gece Hayatı
  7. Kahramanmaraş Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  8. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  9. Kahramanmaraş Otelleri ve Kahramanmaraş Otel Fiyatları
  10. Kahramanmaraş Paintball Orman Park Nerede, Nasıl Gidilir?
Andırın Hangi Şehirde
Andırın Haritası

Meryemçil Kalesi

Andırın ilçe merkezine bağlı Geben Beldesinin 3 km uzağında Geben- Göksun karayolu üzerinde yer almaktadır. Yüksek bir tepe üzerinde yer alan kalenin hemen yanında Meryemçil Yaylası bulunmaktadır. Kalenin kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir.

Roma Döneminde yapıldığı ve Bizans Döneminde kullanıldığı tahmin edilmektedir. Kale iç ve dış olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Meryemçil Kalesinden günümüze surları, 6 burcu, su sarnıçları ve birkaç kapalı mekan kalıntıları ulaşmıştır.

Andırın Nasıl Gidilir
Andırın

Azgıt Kalesi

Andırın ilçe merkezinin 5 km kuzeyinde Alameşe Köyü yakınlarında yer almaktadır. Sarp bir kaya üzerinde bulunan kalenin kitabesi bulunmadığından kim tarafından ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Aygıt kalesi de Meryemçil Kalesi gibi Roma Döneminde yapıldığı ve Bizans Döneminde kullanıldığı tahmin edilmektedir. Günümüze kalenin surları ulaşmıştır.

Andırın Nerede

Hastırın Kalesi

Andırın ilçesine bağlı Torun Köyünde Kadirli-Andırın karayolu üzerinde yer almaktadır. Kalenin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmese de Hitit Döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Kale Roma ve Bizans Döneminde de kullanılmıştır. Küçük bir yapı olan Hastırın Kalesinden günümüze iki burcu ve iki kapısı sağlam olarak ulaşmıştır.

Andırın Yaylaları

Andırın ilçesinde çok sayıda yayla bulunmaktadır. Yeşil bir tabiata sahip bu yaylalar ilçenin yayla turizminde gelişmesini sağlamıştır. İlçede yer alan yaylalar şunlardır: Beşbucak Yaylası, Altınboğa Yaylası, Çokak Yaylası, Halbur Yaylası, Kümbetir Yaylası, Meryemçil Yaylası, Mazgaç Yaylası, Kırksu Yaylası, Akifiye Yaylası ve Kuyucak Yaylasıdır. Bol oksijenli temiz ve serin bir havaya sahip bu yaylaları ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz