Aydın'da Gezilecek Yerler
Aydın'da Gezilecek Yerler

Aydın 1.068.260 nüfusu ile Ülkemizin Ege Bölgesinde bulunan harika bir şehrimizdir. İl merkezine bağlı 17 ilçe bulunur.  

Aydın’da Gezilecek Yerler

İlimiz tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile herkesi kendine hayran bırakan bir dokusu vardır. İlimizde gezilip görülecek birçok yer vardır. Ege Turuna çıktığınızda mutlaka uğramanız gereken bir ildir.

İlimizle ilgili çok uzun bir Yazı yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR. Şimdi ilimizde bulunan en gözde 10 mekanı yazacağız. Umarım memnun kalırsınız. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şeyler olursa yorum kısımında bize yazabilirsiniz.

Aydın

1-Afrodisias  Antik Kenti

Afrodisias Antik Kenti-Aydın

Karacasu ilçesinde yer almaktadır. M.Ö.1 .yüzyıl sonlarında kurulan antik kent döneminin en önemli kentlerindendir. Çeşitli hükümdarlıklar zamanında kullanılan antik kentte günümüzde bulunan gezilecek yerler şunlardır:

Tiyatro: Roma Döneminde 7 bin seyirci kapasitesine uygun olarak iki bölüm şeklinde inşa edilmiştir. Günümüzde mevcut olan tiyatro görkemli yapısı ve manzarası ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Tiyatro bölümünün hemen yanında agora ve Afrodit Tapınağı yer almaktadır.

Afrodit Tapınağı: Antik kentin en önemli yapılarındandır. M.Ö. 1. Yüzyıl sonlarında yapılan tapınak M.S. 500 yıllarında tapınak Hıristiyan Kilisesine çevrilmiştir. Günümüze kadar ulaşan tapınak görülmesi gereken eserlerdendir.

Hadrian Hamamı: M.S. 2. Yüzyılda Roma İmparatoru Hadriana adına inşa edilmiştir. Roma mimarisine uygun olarak yapılan hamamın etrafı surlar ile çevrilidir. Hamamın önünde bulunan çeşmeler işçiliği ile muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır. Ayrıca antik kentte yer alan Piskopos Sarayı, meclis binası, Sebastıon yani dini merkez ve stadyum günümüze ulaşan önemli eserlerdendir. Afrodisias Antik Kentini ziyaret edebilir ve bu tarihi eserleri yakından izleyebilirsiniz.

2-Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası

Kuşadası ilçe sınırlarında yer alan Dilek Yarımadası muhteşem plajları, yeşil tabiatı ve milli parkı ile görülmesi gereken yerlerdendir. Dilek Yarımadası içinde barındırdığı tarihi kalıntılar ile hem tarihi hem doğal güzellik oluşturmaktadır.

Dilek Yarımadasında doğa severler ve tarih aşıklarının keyifli zamanlar geçireceği alanlar yer almaktadır. Dilek Yarımadası Milli Parkı denizin mavisi ve tabiatın yeşili ile buluştuğu noktada yer almaktadır. Bu milli parkta çeşitli hayvan türleri, deniz canlıları ve çeşitli bitki türleri bulunmaktadır. Muhteşem bir güzelliğe ve manzaraya sahip Dilek Yarımadasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

3-Milet Müzesi

Milet Müzesi

Aydın İli Didim ilçesine bağlı Balat Köyünün yakınında yer almaktadır. Genellikle Milet Antik Kentinde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen tarihi eserler sergilenmektedir. Bundan dolayı müze adını Milet Antik kentinden almıştır.

Bunun dışında Didim ilçesinin önemli antik kentlerinden olan Didyma Antik Kentinden elde edilen tarihi eserler de sergilenmektedir. Milet Müzesinde aslan galerisi bulunmaktadır ve bu galeride yaklaşık 30 eser yer almaktadır.

Bunun dışında diğer bölümlerde kitabeler, cam eserler, mermer yapılar, sütun başlıkları, kıymetli takılar gibi çeşitli tarihi eserler de müzede sergilenmektedir. Millet Antik Kentini gezdikten sonra gezinizi tamamlayacak eserler ile dolu olan Milet Müzesini de ziyaret edebilirsiniz.

4-Kurşunlu Manastırı

Kurşunlu Manastırı

Kuşadası ilçesinde yer alan Davutlar beldesine 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Kurşunlu Manastırı 11. yüzyılda Bizans İmparatorluğu Döneminde inşa edilmiştir.

Bir tepe üzerine kurulan manastır hem eğitim vermek amacıyla hem de koruma amacıyla kullanılmıştır. Körfez manzarasına sahip Kurşunlu Manastırı hem doğal güzelliği hem de tarihi yapısı ile görülmesi gereken eserlerdendir.

5-Güvercinada Kalesi

Güvercinada Kalesi

Geçmişte güvercin başta olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Güvercin ada doğal manzarası ile görülmesi gereken yerlerdendir. Güvercin ada içinde geçmişi Bizans Dönemine dayanan tarihi bir kale bulunmaktadır.

1957 yılında Güvercin adası karaya bağlanmış ve ulaşımı kara üzerinde sağlanmaktadır. Muhteşem bir manzaraya sahip Güvercin adasında yer alan Güvercin ada Kalesini ziyaret edip tarihi dokusuna yakından şahit olabilirsiniz.

6-Zeus Mağarası

Zeus Mağarası

Kuşadası ilçesine bağlı Dilek Yarımadası girişinde yer almaktadır. Mitolojik bir geçmişe sahip olan Zeus Mağarası içinde bulunan havuzu ile dikkat çekmektedir. Zeus Mağarasının içinde yer alan serin suları tatlı su ve tuzlu deniz suyunun karışması ile oluşmaktadır.

Yaz aylarında turistler tarafından dikkat çeken Zeus Mağarası görülmesi gereken yerlerdendir. Zeus Mağarasında yer alan ve cilde iyi geldiğine inanılan çamur yoğun ilgi görmektedir. Ayrıca burada dalış yapmak da mümkün.

7-Priene Antik Kenti

Priene Antik Kenti

Söke ilçe merkezinin 15 km güneybatısında yer alan Samsun Dağının güney yamacına kurulmuştur.  Sarp bir kaya üzerinde yer alan antik kent M.Ö. 7 yüzyılda kurulmuştur. Priene Antik Kentinde bulunan Tanrıça Athena için, kentin en yüksek ve hakim tepesine yapılan Demeter Tapınağı antik kentin en dikkat çeken yapısıdır.

Demeter Tapınağının günümüze sadece bir kısmı sağlam olarak ulaşmıştır. Antik kent içinde yer alan M.Ö. 350 yılında inşa edilen 5 bin kişilik seyirci kapasitesine sahip tiyatro günümüze kadar ulaşan eserlerdendir. Ayrıca antik kentte bulunan agora, Zeus Tapınağı, gymnasion, nekropol ve Bizans Kiliseleri kalıntıları günümüze sağlam olarak ulaşan tarihi yapılardandır.

8-Saplı Ada

Saplı Ada

Didim ilçesinin doğal güzelliğe sahip Akbük Beldesinin önemli simgelerinden olan Saplı Ada doğal güzelliği ve manzarası ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Akbük Koyunun 100 metre ilerisinde yer alan Saplı Adaya yürüyerek ulaşmak mümkün. Temiz havası  ile dikkat çeken Saplı Ada yukarıdan bakıldığında kaşık görünümü ile hayretler içerisinde bırakmaktadır. Ayrıca Akbük’te yer alan Sahte Cennet, Kazıklı ve Bozburun’u da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

9-Altınkum Plajı

Altınkum Plajı

Didim denizi ve plajları ile dikkat çekmektedir.Didim ilçe merkezine 2 km uzaklıkta yer alan Altın Kum Plajı mavi bayrak ödülü alan bir plajdır. 500 metre uzunluğundaki Altınkum Plajına ulaşım gayet kolay sağlanmaktadır.

Tertemiz denize ve altın sarısı renginde kumlara sahip olan Altınkum Plajı tatilcilerin gözde yerlerindendir. Turkuaz mavisi denize sahip Altınkum Plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayrıca Altınkum Plajında su sörfü, yelken, dalış ve diğer su sporları yapmak mümkün.

Didim ilçesinde yer alan otel ya da pansiyonlarda kalabilir ve denizin tadını doyasıya çıkaracağınız güzel bir tatil yapabilirsiniz. Ayrıca Yunanistan’ın Eşek Adası ve Bulamaç Adasının muhteşem manzarasına hakim olan Manastır Koyunun plajını da tercih edebilirsiniz.

10-Forum Aydın

Forum Aydın

Aydın ilimizin merkezinde bulunur. 2007 yıllında kentimize kazandırılan bu mekan Ege Bölgemizin en büyük yatırımlarından biridir. 20 Bin üzerinde öğrencisi bulunan üniversiteye yanındır. Yine İlimizin en işlek yeri olan Adnan Menderes Bulvarı’na ise 2 km uzaklıktadır. İlimizin en gözde yeri olan bu alışveriş merkezine mutlaka gelip gezip görüp alışveriş yapmalısınız.

Göz at;

 1. Güzelçamlı Otelleri ve Güzelçamlı Otel Fiyatları
 2. Güzelçamlı Gezi Rehberi
 3. Aydın Otelleri ve Aydın Otel Fiyatları
 4. Kuşadası Otelleri ve Kuşadası Otel Fiyatları
 5. Aydın Gezilecek Yerler
 6. Aydın’da Gezilecek 10 Yer
 7. Aydın Gece Hayatı
 8. Aydın Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir
 9. Kuşadası Gezilecek Yerler
 10. Kuşadası Gece Hayatı

Göz at ;

 1. Aydın Gezilecek Yerler
 2. Aydın’da Gezilecek 10 Yer
 3. Aydın Gece Hayatı
 4. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 5. Aydın Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 6. Aydın Otelleri ve Aydın Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here