PAYLAŞ
Aydın

Aydın Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Aydın 1.068.260 nüfusu ile Ülkemizin Ege Bölgesinde bulunan harika bir şehrimizdir. İl merkezine bağlı 17 ilçe bulunur.  İlimiz tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile herkesi kendine hayran bırakan bir dokusu vardır. İlimizde gezilip görülecek birçok yer vardır. Ege Turuna çıktığınızda mutlaka uğramanız gereken bir ildir.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

 Aydın Müzesi

10:00-12:00

İl merkezinde bulunur. Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşılabilir.

 Koçarlı Cihanoğlu Külliyesi

12:30-14:30

Aydın, Köprübaşı Mahallesi’ndedir. Buraya toplu taşıma araçları veya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

 Forum Aydın

15:00-18:00

İl merkezinde bulunur. Buraya Şehir içi minibüsleri ile Forum Aydın’a ulaşabilirsiniz.

2.Gün

 Magnesia Antik Kenti

10-00-13:30

Aydın İli, Germencik İlçesi, Ortaklar Bucağı’na bağlı Tekin Köyü sınırları içinde, Ortaklar-Söke karayolu üzerindedir. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

 Aydın Nasuhpaşa Külliyesi

13:30- 17:00

Nasuhpaşa külliyesi’ne özel araç veya toplu taşıma araçları ulaşılabilir. Toplu taşıma araçları ile ulaşım: Aydın Nasuhpaşa külliyesine toplu taşıma araçları ile gitmek isteyenlerin. Aydın merkeze giden ve köprülü mahallesi gazi bulvarından geçen tüm toplu taşıma araçlarına binerek kolayca ulaşım sağlayabilirler. Külliyeyi gazi bulvarının kuzeyinde yer almaktadır. Şehir merkezinden taksiye binerek de kolay ulaşım sağlayabilirsiniz.

3.Gün

Kuşadası Milli Parkı

10:00-12:30

Kuşadası ilçe merkezine 28 km uzaklıkta yer almaktadır. Buraya giden servislerle veya toplu taşıma arçları ile ulaşılabilir.

Zeus Mağarası

13:00-14:00

Kuşadası ilçesine bağlı Dilek Yarımadası girişinde yer almaktadır. Buraya ulaşım çok rahattır. özel aracınızla veya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Dilek Yarımadası

14:30-16:00

Aydın il merkezine geldikten sonra Kuşadası ve Köse ilçelerine giden herhangi bir dolmuşa bininiz. İlçelerin birine ulaştıktan sonra Davutlar ve Güzelçamlı beldelerine giden dolmuşlara binerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Güvercin Ada Kalesi

16:30-18:00

Kuşadası ilçesinde bulunmaktadır. Buraya her noktada ulaşmak gayet rahattır.

4.Gün 

Milet Müzesi

10:00-12:00

İl merkezinden Didim ilçesine gelinir. Buradan dolmuşla ulaşılabilir. Millet örenyeri karşısındadır.

Miletus ( Milet) Antik Kenti

12:30-14:00

Didim ilçesinde bulunur. Buraya giden servislerle ulaşılabilir.

Altınkum Plajı

14:30-16:30

Didim ilçe merkezine 2 km uzaklıkta yer alan Altın Kum Plajı mavi bayrak ödülü alan bir plajdır. İlçe merkezden buraya yaya ya da toplu taşıma araçları kullanarak ulaşılabilir.

Saplı Ada

17:00-18:00

Didim ilçesinin doğal güzelliğe sahip Akbük Beldesinin önemli simgelerinden olan Saplı Ada doğal güzelliği ve manzarası ile görülmesi gereken yerlerdendir. Akbük Koyunun 100 metre ilerisinde yer alan Saplı Adaya yürüyerek ulaşmak mümkün.

5. Gün

Afrodisias Antik Kenti

10:00-11:30

Aydın İli’ne bağlı Karacasu ilçesinde yer alır. Karacasu ilçesine giden servislerle buraya ulaşmak mümkündür.

Afrodisias Müzesi

12:00-13:30

Aydın İli’ne bağlı Karacasu ilçesinde yer alır. Karacasu ilçesine giden servislerle buraya ulaşmak mümkündür.

Tralleis Antik Kenti

14:00-18:00

Aydın – İzmir otobanından çıkar çıkmaz önünüze çıkacak olan Tralleis tabelasını takip edin. Arabanız yok ise şehrin her hangi bir noktasından Kemer Bulvarı’dan geçen bir minibüse binip Tralleis sapağında inebilirsiniz. Minibüsten indikten sonra yaklaşık 20 dakikalık bir yürüme mesafesi sizleri bekliyor olacak.

6. Gün ve 7. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Güzelçamlı Milli Park Toplu taşıma araçları ile ulaşım:  Aydın il merkezine geldikten sonra Kuşadası ve Köse ilçelerine giden herhangi bir dolmuşa bininiz. İlçelerin birine ulaştıktan sonra Davutlar ve Güzelçamlı beldelerine giden dolmuşlara binerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.
Nysa Antik Kenti Toplu taşıma araçları ile ulaşım: Nysa antik kentine toplu taşıma yoluyla gidebilmek için ilk olarak Aydın terminalinden Sultanhisar ilçesine giden otobüs yada dolmuşlara binerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.
Magnesia Antik Kenti Aydın İli, Germencik İlçesi, Ortaklar Bucağı’na bağlı Tekin Köyü sınırları içinde, Ortaklar-Söke karayolu üzerindedir. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Aydın Müzesi İl merkezinde bulunur. Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşılabilir.
Tralleis Antik Kenti Aydın – İzmir otobanından çıkar çıkmaz önünüze çıkacak olan Tralleis tabelasını takip edin. Arabanız yok ise şehrin her hangi bir noktasından Kemer Bulvarı’dan geçen bir minibüse binip Tralleis sapağında inebilirsiniz. Minibüsten indikten sonra yaklaşık 20 dakikalık bir yürüme mesafesi sizleri bekliyor olacak.
Yörük Ali Efe Müzesi Yenipazar ilçe merkezinde Yörük Ali Efe Caddesinde yer almaktadır. Yenipazar ilçesine giden servislerle buraya ulaşmak mümkündür.
Alabanda Antik Kenti Alabanda Aydın’ın Çine ilçesine 9 km uzaklıktaki Doğanyurt köyünde bulunur. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Koçarlı Cihanoğlu Külliyesi Aydın, Köprübaşı Mahallesi’ndedir. Buraya toplu taşıma araçları veya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Alinda Antik Kenti Karpuzlu ilçesinde bulunur. Buraya Karpuzlu ilçesine giden servisler veya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Aydın Nasuhpaşa Külliyesi Nasuhpaşa külliyesi’ne özel araç veya toplu taşıma araçları ulaşılabilir. Toplu taşıma araçları ile ulaşım: Aydın Nasuhpaşa külliyesine toplu taşıma araçları ile gitmek isteyenlerin. Aydın merkeze giden ve köprülü mahallesi gazi bulvarından geçen tüm toplu taşıma araçlarına binerek kolayca ulaşım sağlayabilirler. Külliyeyi gazi bulvarının kuzeyinde yer almaktadır. Şehir merkezinden taksiye binerek de kolay ulaşım sağlayabilirsiniz.
Afrodisias Antik Kenti Aydın İli’ne bağlı Karacasu ilçesinde yer alır. Karacasu ilçesine giden servislerle buraya ulaşmak mümkündür.
Dilek Yarımadası Aydın il merkezine geldikten sonra Kuşadası ve Köse ilçelerine giden herhangi bir dolmuşa bininiz. İlçelerin birine ulaştıktan sonra Davutlar ve Güzelçamlı beldelerine giden dolmuşlara binerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.
Milet Müzesi İl merkezinden Didim ilçesine gelinir. Buradan dolmuşla ulaşılabilir. Millet örenyeri karşısındadır. Milet Müzesi Gezilecek Yerler
Kurşunlu Manastırı Kuşadası ilçesinde yer alan Davutlar beldesine 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Buraya Kuşadası merkezinde kalkan servislerle ulaşılabilir.
Güvercinada Kalesi Kuşadası ilçesinde bulunmaktadır. Buraya her noktada ulaşmak gayet rahattır.
Forum Aydın İl merkezinde bulunur. Buraya Şehir içi minibüsleri ile Forum Aydın’a ulaşabilirsiniz.
Arpaz Kalesi Nazilli ilçesine bağlı Esenköy’de bulunur. Buraya özel aracınızla veya buraya giden servislerle ulaşılabilir.
Saplı Ada Didim ilçesinin doğal güzelliğe sahip Akbük Beldesinin önemli simgelerinden olan Saplı Ada doğal güzelliği ve manzarası ile görülmesi gereken yerlerdendir. Akbük Koyunun 100 metre ilerisinde yer alan Saplı Adaya yürüyerek ulaşmak mümkün.
Zeus Mağarası Kuşadası ilçesine bağlı Dilek Yarımadası girişinde yer almaktadır. Buraya ulaşım çok rahattır. özel aracınızla veya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.
Altınkum Plajı Didim ilçe merkezine 2 km uzaklıkta yer alan Altın Kum Plajı mavi bayrak ödülü alan bir plajdır. İlçe merkezden buraya yaya ya da toplu taşıma araçları kullanarak ulaşılabilir.
Güvercinada Kalesi Kuşadası İlçesi, Hacıfeyzullah Mahallesinde Bulunur. Buraya giden servislerle ulaşım sağlanabilir.
Afrodisias Müzesi Afrodisias Antik Kenti içinde yer almaktadır. Aydın İli’ne bağlı Karacasu ilçesinde yer alır. Karacasu ilçesine giden servislerle buraya ulaşmak mümkündür.
Cihanoğlu Cami Aydın, Köprübaşı Mahallesi’ndedir. Buraya şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.
Kuşadası Milli Parkı Kuşadası ilçe merkezine 28 km uzaklıkta yer almaktadır. Buraya giden servislerle veya toplu taşıma arçları ile ulaşılabilir.
Andız Kulesi Tarihi bir yerleşim alanı olan Andız Kulesi, Kuşadası-Aydın istikametindeki Atatürk yolu üzerinde bulunuyor. Buraya giden servislerle ulaşmak mümkündür.

Aydın İlçeleri

  NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Bozdoğan Bozdoğan Aydın iline bağlı güzel şirin ve modern görünümlü bir ilçedir. Bozdoğan ilçesi Aydın il merkezine 69 km uzaklıkta bulunmaktadır. İzmir ilimize uçakla gelip servisle Bozdoğan ilçemize buraya ulaşabilirsiniz. Ya da şehirler arası otobüslerle buraya ulaşmak mümkündür. Bozdoğan Gezilecek Yerler
Buharkent Buharkent Aydın iline bağlı bir ilçedir. Buharkent ilçesi Aydın il merkezine 86 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehir merkezinde kalkan servislerle buraya ulaşmak mümkündür. Buharkent Gezilecek Yerler
Çine Çine; Aydın’a bağlı bir ilçedir. Çine ilçesi Aydın il merkezine 38 km uzaklıkta yer almaktadır. İl merkezinden kalkan servislerle buraya rahatlıkla ulaşılabilir. Çine Gezilecek Yerler
Didim Didim; Aydın iline bağlı bir ilçedir. Didim ilçesi Aydın il merkezine 123 km uzaklıkta bulunmaktadır. Didim’e eğer otobüsle ulaşacaksanız, öncelikle Aydın merkeze gelmeniz gerekiyor. Aydın merkezden minibüs veya otobüslerle Didim’e ulaşabilirsiniz. Eğer kendi aracınızla Didim’e ulaşacaksanız İzmir’i geçtikten sonra güneye doğru Söke’yi de geride bırakıp Bafa Gölü’ne ulaşmadan sağdan ilerlemeniz gerekiyor. Didim Gezilecek Yerler
Efeler Efeler; Aydın ilinin merkez ilçesidir. Efeler ilçesi Aydın’ın en büyük ve en kalabalık ilçesidir. Modern ve gelişmiş bir ilçe olan Efeler ilçesi merkezde yer almasından dolayı ulaşımı gayet kolaydır. Efeler Gezilecek Yerler
Germencik Germencik Aydın’a bağlı bir ilçedir. Germencik ilçesi Aydın il merkezine 22 km uzaklıkta yer almaktadır. İzmir Havaalanından buraya giden servislerle ulaşılabilir. Ya da Aydın merkezden buraya giden servislerle buraya ulaşım sağlanabilir. Germencik Gezilecek Yerler 
İncirliova İncirliova Aydın iline bağlı bir ilçedir. İncirliova ilçesi Aydın il merkezine 11 km uzaklıkta yer almaktadır. Aydın merkezine yakın olmasından dolayı ulaşım gayet rahattır. Buradan kalkan servislerle rahatlıkla ulaşılabilir. İncirliova Gezilecek Yerler
Karacasu Karacasu Aydın iline bağlı bir ilçedir. Karacasu ilçesi Aydın il merkezine 85 km uzaklıkta yer almaktadır. İl merkezinden kalkan servislerle buraya ulaşmak mümkündür. ya da şehirler arası otobüslerle buraya ulaşmak mümkündür. Karacasu Gezilecek yerler
Karpuzlu Karpuzlu; Aydın iline bağlı karpuzu ile ünlü bir ilçedir. Karpuzlu ilçesi Aydın il merkezine 56 km uzaklıkta yer almaktadır. İl merkezinden kalkan servislerle ulaşılabilir.
Kuşadası Kuşadası Aydın iline bağlı bir ilçedir. Kuşadası ilçesi Aydın il merkezine 71 km uzaklıkta yer almaktadır. Buraya şehirler arası otobüslerle ulaşmak mümkündür. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Aydın ile ilçe arasında 6 aracı hizmet veriyor. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nden başlayan seferler, Söke Adnan Kahveci Bulvarı, Söke Aydın Karayolu, Söke Koçlar Caddesi, Kuşadası Süleyman Demirel Bulvarı ve Adnan Menderes Bulvarı istikametlerinde devam edip Kuşadası Devrim Sokak’ta son buluyor. Kuşadası Gezilecek Yerler
Köşk Köşk Aydın’a bağlı bir ilçedir. Köşk ilçesi Aydın il merkezine 18 km uzaklıkta yer almaktadır. İl merkezinden kalkan servislerle buraya ulaşılabilir. Köşk Gezilecek Yerler
Kuyucak Kuyucak; Aydın iline bağlı bir ilçedir. Kuyucak ilçesi Aydın il merkezine 57 km uzaklıkta yer almaktadır. Denizli- Aydın karayolu üzerinde bulunan Kuyucak ilçesinin ulaşımı gelişmiştir. İlçemize Kara ve Demiryolu Aracılığı ile kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Havayoluyla ulaşmak isteyenler için ise en yakın havalimanı yaklaşık 180 km uzaklıktaki İzmir Adnan Menderes Havalimanıdır. İlçemiz Aydın-Denizli Karayolu üzerinde bulunmakta olup, İzmir – Aydın – Denizli üzerinden sefer yapan şehirlerarası otobüsler ve hızlı trenler ilçemizden geçmektedir. Ayrıca Aydın-Denizli ve Nazilli-Kuyucak seferi yapan minibüslerle de ilçemize ulaşım imkanı bulunmaktadır. Kuyucak Gezilecek Yerler
Koçarlı Koçarlı Aydın’a bağlı bir ilçedir. Koçarlı ilçesi Aydın il merkezine 24 km uzaklıkta yer almaktadır. İl merkezinden kalkan servislerle buraya ulaşmak mümkündür. Koçarlı Gezilecek Yerler 
Nazilli Nazilli Aydın iline bağlı bir ilçedir. Denizli- Aydın karayolu üzerinde bulunan Nazilli ilçesi Aydın il merkezine 45 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ana yol üzerinde bulunmasından dolayı Nazilli ilçesine ulaşım gayet kolaydır. Buraya giden servislerle ulaşılabilir. Nazili Gezilecek Yerler
Sultanhisar Sultanhisar; Aydın iline bağlı bir ilçedir. Sultanhisar ilçesi Aydın il merkezine 30 km uzaklıkta yer almaktadır. İl merkezinde kalkan  servislerle buraya ulaşılabilir. Sultanhisar Gezilecek Yerler
Söke Söke Aydın’ın yüz ölçümü olarak en büyük ilçesidir. Söke ilçesi Aydın il merkezine 54 km uzaklıkta yer almaktadır. İl Merkezinden kalkan servislerle buraya ulaşılabilir. Söke Gezilecek Yerler
Yenipazar Yenipazar; Aydın iline bağlı bir ilçedir. Yenipazar ilçesi Aydın il merkezine 41 km uzaklıkta yer almaktadır. Aydın merkezden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Yenipazar Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
Uçakla Aydın ilimizde Havaalanı bulunmamaktadır. Buraya en yakın havaalanı  Adnan Menderes Havaalanı. Buradan servislerle Aydın merkeze ulaşabilirsiniz.
Otobüsle Aydın’a otobüsle ulaşmak isteyenler için hemen hemen her şehirden direkt olarak aydın’a otobüs seferleri mevcut. Özellikle yaz aylarında Kuşadası, Didim, Söke gibi ilçelere de seferler bulabilirsiniz.
Trenle Aydın ilini batı-doğu doğrultusunda kat eden demiryolu üzerinde Söke, Germencik, İncirliova, Aydın Merkez, Köşk, Sultanhisar, Nazilli, Kuyucak ve Buharkent ilçeleri bulunmaktadır. Buraya birçok yerde ulaşım sağlanabilir.
Gemiyle Aydın ilimizden Kuşadası Limanı’ndan denizyolu ulaşımı sağlanmaktadır.
Arabayla Kendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Aydın’a gelebilirsiniz. Aydın’a gelen kara yolları gayet düzgündür.

 • Muğla – Aydın arası yaklaşık 130 kilometre

•    İzmir – Aydın arası yaklaşık 195 kilometre
•    İstanbul – Aydın arası yaklaşık 730 kilometre
•    Bursa – Aydın arası yaklaşık 440 kilometre
•    Ankara – Aydın arası yaklaşık 600 kilometre
•    Eskişehir – Aydın arası yaklaşık 470 kilometre

ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
Taksiyle Türkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Aydın içinde geçerlidir.
Metro Aydın ilimizde Metro Hattı bulunmamaktadır.
Tramway Aydın ilimizde tramvay hattı bulunmamaktadır.
Halk Otobüsü İlimizin birçok noktasına Özel Halk otobüsleri ile ulaşmak mümkündür.
Minibüs Aydın ilimizde sıkça kullanılan bir diğer ulaşım türü Minibüs’dür. Minibüslerle ilimizin çeşitli noktalarında buraya ulaşım sağlanabilir.

Alışveriş

Aydın ilimiz denilince akla ilk olarak incir gelmektedir. Burada yaş ve kuru incir bulunmaktadır. Ülkemizde incirin merkezi olarak bilinen Aydın ilimizde mutlaka incir satın almalısınız. Yine Turunç reçeli ve narenciye bulabilirsiniz. Aydın’ın lezzetli üzümlerinden satın alabilirsiniz. Bunun dışında tatil yöresi sebebi ile Kuşadası’nda Antik eşyalar, hediyelikler ve takılar satın alabilirsiniz.

Yeme İçme

Aydın mutfağı çok zengindir. burada birçok yöresel yemekler bulunur. Burada bulunan yemeklerin çoğu zeytinyağlı yemeklerdir. ilimizde bulunan yemek ve tatlıları siz değerli okurlarımız için listeledik. Bunlar:

 • Keşkek
 • Yuvarlama
 • Bolama
 • Ciğer Dolması
 • Kapama
 • Kabak Tatlısı
 • Zerde

 

Nerede Kalınır

Aydın Şehir merkezinde, ilçelerde ve beldelerinde Otel, apart ve butik otel ve pansiyon bulunur. her bütçeye uygun konaklama yeri bulmak mümkündür. Yine yaz turizm içi turistlerin akın ettiği ilçelerimizde de birçok konaklama yeri bulunmaktadır. Burada bulunan popüler konaklama yerleri şunlardır.

 • Sancar Kardia Otel
 • Bolero Hotel
 • Alkoçlar Adakule Hotel
 • Karina Butik Apart
 • Hotel Minay
 • Hotel Grand Didyma
 • Atlantik Apart Altınkum
 • Sunset Village
 • Selene Otel

Gece Hayatı

Aydın ilimizin gece hayatı çok renkli ve parlak geçmektedir. İl merkezinde birçok mekan bulunmaktadır. Özellikle yaz mevsiminde burada gece hayatı bir başka güzel olmaktadır. ilimizde bulunan iki mekan vardır ki buraya gitmeyen pişman olur. Bu yerler canlı müzik eşliğinde sabaha kadar eğlenebileceğiniz mekanlardır. bu mekanlar hangileridir derseniz. Onlar  Kral Pub ve Grup Pub’dur. Bu iki bar Aydın ilimizin en güzel barlarındandır. yok eğer canınız efkarlanmak ve ışıklı bir ortam istiyorsa yine ilimizde bulunan Işıklı ya da Zeybek birahaneleri tercih edebilirsiniz. yine tatil yöresi olan ilçeler de yolunuz düşerse buralarda özellikle yaz akşamlarında çok renkli gece hayatları yaşayabilirsiniz.

Konsolosluklar

İlimizde bulunan Konsolosluklar şunlardır.

1-MAKEDONYA CUMHURİYETİ AYDIN FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: 1476 sokak No.5 Kat.2 D.3 Alsancak/İZMİR
Telefon:
(0232) 463 82 82

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Efeler diyarı Aydın ilimize yolunuz düşerse güzel bir planla çok güzel bir gezi yapmış olursunuz. Burada bulunan birçok tarihi yapıyı ve doğal güzelliği görme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu gezinizi yaz tatilinde yapmanızı öneririz. Çünkü yaz mevsiminde burada yaz turizmi sezonu açılmaktadır. hem daha ekonomik olur hemde güzel bir tatil geçirmiş olursunuz.

4 YORUMLAR

 1. Efeler diyarı Aydın ilimiz tam bir cennet köşesi. Bu ili sevmiyorum diyene rastlamadım. Hele zeytin bahçeleri yok mu hayat var burada arkadaş. Keşke param olsa da burada bir ev alıp buraya yerleşsem diyorum.

 2. Hocam Kuşadası bir harika hem tarihi, hem doğal güzelliği hem de yaz turizmin merkezidir. Buraya herkesin şiddetle gelmesini istiyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz