Germencik

Germencik Aydın’a bağlı bir ilçedir. Germencik ilçesi Aydın il merkezine 22 km uzaklıkta yer almaktadır. İncir ve zeytin ağaçları ile kaplı yeşillikler ile dolu Germencik ilçesi şifalı sulara sahip kaplıcaları ile ön plana çıkmaktadır.

Germencik Gezilecek Yerler

Aydın oğulları Beyliği döneminde Değirmencik adı ile kurulan Germencik ilçesinde günümüzde halen mevcut olan tarihi yapılar bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Germencik Gezilecek Yerler
  2. Germencik Magnesia Antik Kenti
  3. Germencik Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  4. Aydın Gezilecek Yerler
  5. Aydın’da Gezilecek 10 Yer
  6. Aydın Gece Hayatı
  7. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  8. Aydın Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  9. Aydın Otelleri ve Aydın Otel Fiyatları

Magnesia Antik Kenti:  Germencik ilçesine bağlı Tekin Köyünde yer almaktadır. Magnetler tarafından kurulan Mgnesia Antik Kenti çeşitli hükümdarlıklar tarafından kullanılmıştır. Etrafı surlar ile çevrili antik kent içinde çok sayıda tarihi öneme sahip yapılar yer almaktadır.

Bu antik kentte bulunan Helenistik Dönemde yapılan Leukophryne Tapınağı bulunmaktadır. Anadolu’da bulunan dördüncü büyüklükteki Leukophryne Tapınağı ünlü mimar Hermogenes tarafından inşa edilmiştir. Antik kentin agorası zamanla tahrip olmuş ve maalesef günümüze kadar ulaşmamıştır.

Magnesia Antik Kentinde din törenlerde kullanılan theatron, 32 kişilik umumi tuvalet, hamam, gymnasion, Roma Tapınağı ve odeon yer almaktadır. Gezinize tarihi bir dokunuş yapması için Megnesia Antik Kentini ziyaret edebilirsiniz.

Kanlıbahçe Şehitliği: Germencik ilçesinin tarihi yansıtan Kanlıbahçe Şehitliğinin hüzünlü geçmişi söyledir. Büyük Taarruz’da yenilgiye uğrayan Yunan güçleri geri çekilirken geride kalan silahsız kadın ve çocukları şehit ederler.

Germencik’te bulunan kadın,çocuk ve ihtiyarlardan oluşan 94 kişiyi ilçede bulunan karakolun duvarı önünde şehit ederler. Bu hüzünlü olaydan sonra bu mevkii Kanlıbahçe olarak anılmaktadır. Şehit edilen 94 kişinin adı bu bahçede mermer taşlara yazılarak şehitliğe dönüştürülmüştür.

Her yıl 7 eylül Germencik Kurtuluş Gününde Kanlıbahçe Şehitliği ziyaret edilmektedir. Ayrıca Germencik ilçesinde Çanakkale şehitleri için Çanakkale Şehitleri Anıtı bulunmaktadır. Bu Çanakkale Şehitliği Anıtının en önemli özelliği ülkemizde Çanakkale Şehitleri için yapılan ilk anıttır.

Alangüllü Kaplıcası: Germecik ilçe merkezine 10 km uzaklıkta Gümüş dağları eteğinde ormanlık  bir alan içinde yer almaktadır. Alangüllü Kaplıcasının suları romatizmalı hastalıklara, nörolojik rahatsızlıklar ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir.

Bu kaplıcanın etrafında konaklama tesisi bulunmaktadır. Bu konaklama tesisinde keyifli ve şifalı bir tatil geçirebilirsiniz. Ayrıca Germencik ilçesinde bulunan 1200 yıllık tarihe sahip Selatin Anıt Ağacını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Germencik Alangüllü Kaplıcası
Germencik Hangi Şehirde
Germencik Haritası
Germencik Nasıl Gidilir
Germencik Nerede
Germencik

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here