Karacasu

Karacasu Aydın iline bağlı bir ilçedir. Karacasu ilçesi Aydın il merkezine 85 km uzaklıkta yer almaktadır. Uzun bir geçmişe sahip olan Karacasu ilçesi antik dönemden beri yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır.

Karacasu Gezilecek Yerler

Karacasu ilçesi Afrodisias Antik Kenti ile ön plana çıkmaktadır. Karacasu ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

  1. Karacasu Gezilecek Yerler
  2. Karacasu Afrodisias Antik Kenti
  3. Karacasu Afrodisias Müzesi
  4. Karacasu Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  5. Aydın Gezilecek Yerler
  6. Aydın’da Gezilecek 10 Yer
  7. Aydın Gece Hayatı
  8. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  9. Aydın Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  10. Aydın Otelleri ve Aydın Otel Fiyatları

Afrodisias Antik Kenti: Karacasu ilçesinde yer almaktadır. M.Ö.1 .yüzyıl sonlarında kurulan antik kent döneminin en önemli kentlerindendir. Çeşitli hükümdarlıklar zamanında kullanılan antik kentte günümüzde bulunan gezilecek yerler şunlardır:

Tiyatro: Roma Döneminde 7 bin seyirci kapasitesine uygun olarak iki bölüm şeklinde inşa edilmiştir. Günümüzde mevcut olan tiyatro görkemli yapısı ve manzarası ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Tiyatro bölümünün hemen yanında agora ve Afrodit Tapınağı yer almaktadır.

Afrodit Tapınağı: Antik kentin en önemli yapılarındandır. M.Ö. 1. Yüzyıl sonlarında yapılan tapınak M.S. 500 yıllarında tapınak Hıristiyan Kilisesine çevrilmiştir. Günümüze kadar ulaşan tapınak görülmesi gereken eserlerdendir.

Hadrian Hamamı: M.S. 2. Yüzyılda Roma İmparatoru Hadriana adına inşa edilmiştir. Roma mimarisine uygun olarak yapılan hamamın etrafı surlar ile çevrilidir. Hamamın önünde bulunan çeşmeler işçiliği ile muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır.

Ayrıca antik kentte yer alan Piskopos Sarayı, meclis binası, Sebastıon yani dini merkez ve stadyum günümüze ulaşan önemli eserlerdendir. Afrodisias Antik Kentini ziyaret edebilir ve bu tarihi eserleri yakından izleyebilirsiniz.

Afrodisias Müzesi: Afrodisias Antik Kenti içinde yer almaktadır. 1979 yılında ziyarete açılan müzede Afrodisias Antik Kentinde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen tarihi eserler sergilenmektedir.

Özellikle heykellerin yoğun olduğu müze oldukça dikkatinizi çekecektir. Ayrıca müzede altın taç, sikkeler, mermer yapılar ve çeşitli eserler sergilenmektedir. Karacasu ilçesinde yer alan antik kent gezisi size tarihi bir keyif yaşatacaktır.

Karacasu Hangi Şehirde
Karacasu Nasıl Gidilir
Karacasu Nerede
Karacasu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here