gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Bağdat caddesi yada kısaca Cadde dediğimiz bu yer İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan ünlü bir caddedir. Cadde Kızıltoprak’tan başlayarak; Maltepe Belediyesi sınırlarındaki Cevizli’ye kadar uzanır.

Bağdat Caddesi Haritası

Bu cadde tarih boyunca önemli olaylara şahitlik etmiştir. tarih boyunca hep önemini korumuştur. İstanbul Bizanslıların elinde iken bu cadde ticaret yolu olarak kullanıyordu.

Osmanlı İstanbul’u ele geçirdikten sonra Anadolu’ya yapılacak seferler Günümüzde var olmayan ama isminde bir gar olan Haydarpaşa çayında toplanırdı. Bu cadde Osmanlı ordusu içinde önemli bir yere sahip olmuştur.

Bağdat Caddesi Nerede Nasıl Gidilir

Bağdat caddesi ismini nerede almıştır. Sorusuna cevap bulalım. Bu caddenin ismini alması Osmanlı tarihinde 4. Murat’a denk gelir. 4. Murat Irak’ı geri almak için sefer düzenler ordu bu cadden geçip Irak’ı fethetmeye gider. Dönüşte Irak zaferinden dolayı bu caddeye bu ismi vermiştir.

Bağdat Caddesi

Günümüzde Bağdat caddesi olan yerde Osmanlı zamanında çeşmeler ve namazgahlar vardı. Daha sonra burada bulunan yapıların bir kısmı yok oldu. Günümüzde Günün her saati kalabalık olan Bağdat caddesinde çok sayıda alışveriş mekanları, restoran ve kafeler bulunmaktadır.

Altıyol ile Moda arsında bulunan sadece yayalara açık olan caddede geçen Tramvay ile İstiklal caddesini anımsatan her iki tarafı kafe, restoran, mağaza ve eğlence mekânları bulunan Bahariye Caddesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca gece hayatının gözdesi olan, hareketli ve ışıl ışıl yapısı ile çok sayıda gece mekânı bulunan Barlar sokağına da gidebilirsiniz.

Bağdat Caddesi Nasıl Gidilir?

Kadıköy ve Bostancı’ya deniz otobüsü ve vapurları kullanarak ulaşabilirsiniz. aynı şekilde burada geçen otobüs veya dolmuşlarla da ulaşabilirsiniz.   Avrupa yakasından metrobüs aracılığıyla Kadıköy’deki Söğütlü çeşme istasyonuna, buradan da dolmuş ve otobüslerle Bağdat Caddesine ulaşmanız mümkündür.

2013 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda bisikletliler Bağdat Caddesi’nde

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here