Maltepe

Marmara Denizine kıyısı olan Maltepe; İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan bir ilçesidir. Bizans Döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanılan Maltepe çeşitli devletlere ve dönemlere ait tarihi yapıtlar bulunmaktadır. Günümüzde Maltepe ilçesinde mevcut olan gezilecek tarihi yapıtlar şunlardır:

Bakireler Tapınağı: Maltepe sınırları içinde bulunan Süreyya Paşa Plajında bulunmaktadır. Aslında yapıldığı zamanlarda Bakireler Tapınağı kıyıya 50 metre uzaklıkta bulunmaktaydı. Fakat Maltepe Sahilinin doldurulması ile bu tarihi anıt karaya taşınmıştır. Bakireler Tapınağı Yunan Mitolojisinde evlenmek isteyen genç kızları simgelemektedir. Eski zamanda evlenmek isteyen genç kızlar yüzerek Bakireler Tapınağına ulaşıp, ziyaret eder ve dua ederlerdi. Süreyya Plajının ve Maltepe ilçesinin simgesi olan Bakireler Tapınağı dört direk ve direklerin üzerinde oturtulan yuvarlak kubbeden oluşmaktadır.

Maltepe Bakireler Tapınağı
Maltepe Bakireler Tapınağı

Fenerli Köşk: İstanbul’un en önemli tarihi yapısı olan Fenerli Köşk; Maltepe ilçesinin Bağdat Caddesinde yer almaktadır. Bu köşkün en önemli özelliği bahçe kapısının üzerinde bulunan altı köşeli fenerdir. Adını bu fenerden alan fenerli Köşk dış cephesinde bulunan ahşap işlemeleri süsleri ile görülmesi gereken tarihi yapıtlardandır.

Maltepe Fenerli Köşk
Maltepe Fenerli Köşk

Remzi Paşa Köşkü: Maltepe ilçesinin Çiftlik caddesi üzerinde yer almaktadır. İlk sahibi Şeyhülislam olan köşk adını ikinci sahibi Remzi Paşa’dan almıştır. I. Dünya Savaşı’nda Remzi Paşa Köşkü karargâh olarak kullanılmıştır.

Beşçeşmeler: Eski tarihi yapısını koruyan balıkçı köyü olan Beştepeler; ahşap evleri, dar sokakları, Arnavut kaldırımları ve çınar ağaçları ile nostaljik bir görüntü oluşturuyor. İstanbulluların ve yerli, yabancı turistlerin gözdesi olan Beşçeşmeler tarihi yapısı ve doğal havası ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Maltepe Sahil yolunda deniz havasında yürüyebilir ve sahile karşı olan restoran ve kafelerde deniz manzarasına karşı oturabilirsiniz. Ayrıca Süreyya Paşa Plajında harika bir tatil yapabilirsiniz.

Maltepe Otelleri ve Maltepe Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Maltepe Otelleri ve Maltepe Otel Fiyatları

1-İstanbul Gezi Rehberi

2-İstanbul’da Gezilecek 30 Yer

3-İstanbul’da gezilecek 10 Yer

4-İstanbul Gece Hayatı

5-İstanbul Otelleri ve İstanbul Otel Fiyatları

Maltepe Hangi Şehirde
Maltepe Hangi Şehirde
Maltepe Nerede Nasıl Gidilir
Maltepe Nerede Nasıl Gidilir
Maltepe Sahili
Maltepe Sahili
Maltepe
Maltepe

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here