Bağdat Hakkında Bilgi
Bağdat Hakkında Bilgi

Bağdat, Irak’ın başkentidir. Dicle Nehri üzerinde yer alır ve yaklaşık beş milyon nüfusa sahiptir. Şehir 8. yüzyılda kuruldu ve uzun bir süre Hz. Muhammed’in haleflerinin hüküm sürdüğü Halifeliğin başkenti oldu. O zamanlar Bağdat dünyanın en büyük ve en zengin şehirlerinden biriydi. Bağdat, 1001 gece masallarının yaşandığı yer olarak anlatılmaktadır.

16. yüzyılda, Persler ve Osmanlılar şehri birçok kez ele geçirdiler ve neredeyse bu şehri hep kalkındırdılar. 17. yüzyıldan beri Bağdat tamamen Osmanlı İmparatorluğu’na aitti. Artık Başkent değildi, ama yine de Avrupa ve Asya arasındaki İpek Yolu üzerinde önemli bir ticaret merkeziydi. 1900 yılında bölgedeki ilk Demiryolu inşa edildi. Birinci Dünya Savaşı sırasında İngilizler Bağdat’ı ele geçirdi. Birkaç yıl sonra, 1921’de İngilizler burayı yeni Irak Krallığının başkenti yaptı.

Son zamanlarda, Bağdat birçok savaşta ağır hasar gördü. Birçok insan yoksulluk içinde yaşıyor ve kalıcı bir evi yok. Irak’ta iktidarı ele geçirmek için savaşan teröristler tarafından sürekli Bombalamalar yapılıyor. Buna rağmen, giderek daha fazla insan şehre taşınıyor, çünkü kırsal kesimdeki sıkıntı çok daha büyük.

Bağdat’taki insanların çoğu Arapça konuşuyor ve Müslüman. Birçok Üniversite ve Müze var, bazıları ise çok eski. Sitemizde Bağdat gezilecek yerler ve Bağdat nerede isimli makalemizi de mutlaka okumalısınız.

Bağdat Hakkında Bilgi
Bağdat Hakkında Bilgi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here