Belize Hakkında Bilgi
Belize Hakkında Bilgi

Belize, Meksika’nın güneyinde, Amerika’nın orta kesiminde yer alan küçük bir ülkedir. İsviçre‘nin neredeyse yarısı kadardır ve Zürih şehri kadar nüfusa sahiptir. Belize’nin başkenti Belmopan‘dır. Oldukça genç bir şehirdir çünkü 1970 yılında kuruldu.

Belize‘de İngilizce konuşulmaktadır, çünkü İngilizler bir zamanlar ülkeyi fethetmiş ve İngilizceyi yaymışlardır. Belize aynı zamanda Milletler Topluluğu üyesidir. Bu, bir zamanlar Büyük Britanya’nın bir parçası olan devletlerin Birliğidir.

Belize Hakkında Bilgi
Belize Hakkında Bilgi

Adı “Beliks” kelimesinden gelmektedir. Bu Maya dilinden geliyor ve “Çamurlu Su”anlamına geliyor. Bu, çamurlu su taşıyan bir Nehirle ilgili. İngilizler orada hüküm sürerken, bölgenin adı İngiliz Honduras’tı.

Belize çoğunlukla yağmur ormanlarıyla kaplıdır. Bu nedenle iklim nemli ve sıcaktır. Doğuda Atlantik Okyanusu vardır. Kıyılarında uzun kumlu plajların yanı sıra birçok mangrov bulunur. Bunlar özellikle bataklık bölgelerde bulunan Ağaçlardır. Bu ağaçların Taçlarında birçok kuş ve sürüngen yaşar. Kıyıda, aynı zamanda Belize’ye ait birçok küçük ada bulunmaktadır.

Ülkenin yaklaşık yarısı doğa koruma altındadır. Bunun nedeni, Belize’nin hala çok fazla yağmur ormanının bulunduğu orta Amerika’daki az sayıdaki ülkeden biri olmasıdır. Burada birçok farklı hayvan ve bitki türü yaşamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here