Bor

Bor, Niğde ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 14 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür.

Bor Gezilecek Yerler

Niğde’nin İlçeleri

Bor ilçesi denince hepimizin aklına hemen şu Atasözü gelmektedir. Geçti Bor’un Pazarı Sür Eşeğini Niğde’ye sözü bu ilçemiz için söylenmiştir. İlçemizin Geçmişi milattan öncesine dayanır.

İlçemizde yapılan kazılar sonucunda elde edilen kalıntılara bakarak ilçemizin milattan önce 5 bin yıllara dayandığını söylemek mümkündür. İlçemiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 1518 yıllında Osmanlı devletine bağlı bir yerleşim yeri iken Bor Niğde’ye bağlı bir köy 1584 yıllında kaza yapılmıştır.

Cumhuriyet devri ile birlikte ilçe statüsüne kavuşup Niğde ilimize bağlanmıştır. İlçeye bağlı 23 köy bulunur.

Göz at ;

  1. Bor Gezilecek Yerler
  2. Bor Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Niğde Gezilecek Yerler
  4. Niğde’de Gezilecek 10 Yer
  5. Niğde Gece Hayatı
  6. Niğde’nin İlçeleri
  7. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  8. Niğde Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  9. Niğde Kalesi
  10. Niğde Otelleri ve Niğde Otel Fiyatları
Niğde-Bor

Bor’da Gezi Rehberi

Tyana Antik Kenti: İlçe merkezine 8 km uzaklığında bulunan Kemerhisar bucağında bulunur. antik kentte Roma döneminde kalma bir kent olduğu söylenilir.

Burada yapılan kazılardan bir çok kalıntı bulunmuştur. Romalılardan Hititler burada hüküm sürmüşlerdir. Bu kent Hititler için önemli bir kenti. Antik kente günümüzde Roma döneminde kalma su kemerleri ve Su Havuzu bulunmaktadır. yolunuz düşerse mutlaka gelip uğramalısınız.

Tyana Su Kemerleri’nin bir bölümü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz