Bükreş Gezi Rehberi

Bükreş Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Bükreş Romanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Doğu Avrupa’nın Paris’i olarak bilinir. Şehirde gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Şehir hakkında daha fazla ayrıntı için bazı bilgileri başlıklar halinde vermeye çalışacağız. Şöyle ki;

Tarih: Çok eski yerleşim yeri olduğu bilinen Bükreş, adına ilk defa 1459 yıllında kayıtlarda rastlıyoruz. Bükreş ismini ” Zevk, Mutluluk” anlamına gelen Bucur sözcüğünden türemiştir. 1862 yıllından berri bağımsız olan Bükreş günümüzde Doğu Avrupa’nın parlayan yıldızı haline gelmiştir.

Coğrafi Bilgiler: Romanya’nın güney doğusunda bulunan şehir, Tuna Nehri’nin bir kolu olan Dâmbovița’nın kıyısında kurulmuştur.

Nüfus: Bükreş’in toplam nüfusu 2,2 milyon civarındadır. Bu haliyle ülkenin en büyük şehridir.

İklim: Bükreş’de Karasal İklim hakimdir. Yazları sıcak ve az yağışlı Kışları ise sert soğuk ve kar yağışlıdır.

Ne zaman Gidilir: Bükreş şehrine gezi yapmayı düşünüyorsanız en uygun zaman, Mayıs-Ekim arasıdır.

Resmi Dili: Romanya’nın tek resmi dili Romence’dir. Fakat halkın çoğunluğu İngilizce bilmektedir.

Para Birimi: Bükreş’in Para Birimi Roman Leyi’dir.  Uluslararası birimi RON’dur. 1 TL: 1.10 RON’dur.

Saat Farkı: Romanya ile Türkiye arasında saat farkı yoktur.

Vize Durumu: Eskiden bizde vize istemeyen Romanya, Avrupa Birliğine üye olduktan sonra bizde vize istemeye başlamıştır. Buraya gitmek için ya Romanya vizesi almanız gerekir. Ya da Avrupa Birliği vizesi olan Şengen (Schengen) vizesi almanız gerekir.

Gezi Süresi: Bükreş’de gezilip görülecek çok sayıda yer bulunur. Tarihi yapıları ve doğal güzelliklerin yanı sıra hareketli gece hayatı ile size kendine hayran bırakıyor. Bunların üstüne birde ucuz olunca çoğu kişinin ilk adreslerinden biri olmaktadır. Bu güzellikleri görmek için en az iki gün ayırmanız gerekir.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Devrim Meydanı (Revolution Square)

Zafer Yolu üzerinde bulunan bu meydan 1989 yıllında meydana gelen devrimden almıştır. Eski adı Saray Meydanıydı. Meydan üzerinde çok sayıda tarihi yapı bulunur. Şehre gelirseniz ilk rotanız bu meydan olmalıdır.

Nasıl Gidilir: Şehrin her köşesinde buraya yaya olarak ulaşılabilir. Veya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

The National Museum of Art of Romania (Ulusal Sanat Müzesi)

Devrim meydanında bulunan bu müze 1837 yıllında inşa edilmiştir. Uzun süre kraliyet sarayı olarak kullanılmıştır. 1948 yıllında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Müze de Orta Çağ dönemine ait çok sayıda eser bulunur. Yine binanın iç ve dış mimarisi oldukça etkileyicidir.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılabilir.

Adres: Calea Victoriei 49-53, București 010063, Romanya

Telefon: +40 21 313 3030

Ziyaret Saatleri: Yaz saatleri (Mayıs – Eylül): Çarşamba – Pazar 11.00 – 19.00 arası, Kış saatleri (Ekim – Nisan) Çarşamba – Pazar, 10.00-18.00 arası açıktır.

CEC Sarayı

Günümüzde bir banka olarak kullanılan bu saray iç ve dış mimarisi oldukça hoş. Buraya gelirseniz en azında bir fotoğraf çekmenizi öneririm.

Nasıl Gidilir: Buraya Şehrin her yerinde yürüyerek ulaşılabilir.

Adres: Calea Victoriei 13, București 030022, Romanya

Telefon: +40 21 311 1119

Bükreş Parlamento Sarayı (Palace of Parliament)

1983-1989 yılları arasında diktatör Nikolay Çavuşesku tarafında inşa edilmiştir. Bina yapımı için 7000 mimar görev yapmıştır. Çevrede birçok dini yapı ve ev yıkılmıştır. Bu bina birçok alanda ilklere imza atmaktadır. Dünyanın en büyük, en pahalı ve en ağır sivil yönetim binası olarak tarihe geçmiştir.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılabilir.

Adres: Strada Izvor 2-4, București, Romanya

Telefon: +40 21 316 0300

Ateneum Romanian

Zafer Caddesi’ndeki George Enescu Meydanı’nda bulunan bu bina 1888 yıllında açılmıştır. 600 kişi kapasiteli bu  salon birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. 1919 yıllında Günümüzdeki Romanya’nın temeli burada atılmıştır.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Strada Benjamin Franklin 1-3, București 030167, Romanya
Telefon: +40 21 315 2567
Lipscani (Tarihi Şehir, Old Town) 

Burası 19. yüzyıllın başına kadar Romanya’nın ticaret merkezi olarak bilinirdi. Eski şehir bölgesi olarak bilinen bu yerde günümüzde birçok tarihi yapı, restoran ve barın bulunduğu harika bir yerdir. Buraya mutlaka uğramanız gerekir.

Nasıl Gidilir: Bükreş merkezin her yerinde buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Daha uzak bir yerde geliyorsanız, Piata Unirii’ye veya Universitate metro durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Stavropoleos Manastırı

Eski şehir bölgesinde bulunan bu manastır 1724 yıllında Arşimandrit Ioanichie Stratonikeas tarafında inşa edilmiştir. 20. yüzyılda büyük bir felaket sonucu yıkılan manastırda sadece kilise kısmı kalmıştır. Yine burada 7000’e yakın kitaplığı bulunan halk kütüphanesi var. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: ”Universitate” metro durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Strada Stavropoleos 4, București 030167, Romanya
Telefon: +40 21 313 4747
Ziyaret Saatleri: Her gün 10:00-18:00 saatleri arasında ziyarette açıktır.
 Calea Victoriei (Zafer Yolu)

Şehrin nabzı atıldığı cadde olarak bilinir. Bağımsızlık Caddesini, Zafer Meydanı’na bağlayan bu cadde üzerinde çok sayıda konaklama yerleri, alışveriş merkezleri ve tarihi yapılar bulunur. Cadde günün her saati hareketli olup buraya mutlaka uğramalısınız.

Nasıl Gidilir: Buraya toplu taşıma araçları kullanarak veya şehir merkezden yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Calea Victoriei, București, Romanya

2.Gün

Herăstrău Parkı 

Bükreş’de çok sayıda park bulunur. Bunların içinde en popüler olanı Herăstrău Parkı’dır. Aynı isimi taşıyan gölün kenarında 1936 yıllında yerel halkın dinleyip huzur bulması için inşa edilmiş bir parktır. Park içerisinde çok sayıda heykel bulunur. Yine göl kenarında restoran, cafe ve spor alanları bulunur. Yine göl üzerinde sandalla gezintiye çıkabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya M2 numaralı metro hattına binip Aurel Vlaicu durağında inip buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Adres: Bükreş, Romanya

Telefon: +40 21 224 5860

Grigore Antipa National Museum of Natural History (Doğal Tarih Müzesi) 

Bükreş’de gezilip görülecek harika müzelerden biridir. Bu müze 1834 yıllında kurulmuş 1933 yıllında ise genişletip büyük çalışmalara imza atmıştır. Müzede Harika bir doğa bilimi zooloji, ekoloji, antropoloji, jeoloji ve oceanoloji bilimlerinin bir arada bulunduğu harika bir yer. Çocuklarınızla birlikte mutlaka gelip görmelisiniz.

Nasıl Gidilir: ”Piata Victoriei” Metro durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Șoseaua Pavel Dimitrievici Kiseleff 1, București 011341, Romanya

Telefon: +40 21 312 8826

Ziyaret Saatleri: Nisan-Ekim 10:00-20:00 arasında açık. Pazartesi kapalı, Kasım-Mart 10:00-18:00, Cmt, Paz 10: 00-19:00 arası açık. Pazartesi kapalı

Ücret: Yetişkin 20 lei, emekliler 10 lei, çocuklar / öğrenciler 5 lei

Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi(Museum of Romanian Peasant) 

Herăstrău Parkı içerisindeki 10 hektarlık bir alanda bulunan müze, Dünya’nın en büyük açık hava müzesi olarak bilinir. Burada bulunan yapıların hepsi başka yerde alınıp buraya getirilmiştir. Burada Romanya kırsal yaşamı sergilenmektedir. Mutlaka gelip görmelisiniz.

Nasıl Gidilir: ”Aviatorilor” Metro durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: nr. 28-30, cod poştal 011347, Șoseaua Pavel Dimitrievici Kiseleff, București, Romanya

Telefon: +40 21 317 9110

Ziyaret Saatleri: Her gün 09: 00-19: 00, Pzt 09: 00-17: 00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Ücret: Yetişkin 10 lei, emekli 5 lei, öğrenci / çocuk 2.50 lei.

Zafer Takı (Arcul de Triumf) 

Şehrin kuzey tarafındaki Kiseleff Caddesi üzerinde bulunan takı 1878 yıllında yapılmıştır. Şehre geldiğinizde mutlaka gidip fotoğraf çekmelisiniz.

Nasıl Gidilir: ”Aviatorilor” Durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Piața Arcul de Triumf, București, Romanya

Telefon: +40 787 584 104

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Bükreş’de birçok taksi bulunur. Bu taksilerle şehrin her noktasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.  Taksimetre açılışı ücreti 1.6 ve 3 RON arasında değişiyor. Her kilometre başına  1.4 ve 3 RON arasında ücret eklenmektedir.
Metro Bükreş’de M1, M2, M3 ve M4 olmak üzere 4 tane metro hattı bulunur. Bu hatlarla şehrin birçok noktasına ulaşabilirsiniz.
Tramway Şehirde birçok modern Tramvay hattı bulunur. Bu tramvay ile şehrin birçok noktasına rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.
Bisiklet Diğer Doğu Avrupa Şehirleri gibi buradan da Bisiklet kullanımı oldukça yoğundur. Şehirde çok sayıda bisiklet kiralama yerleri bulunur.
Minibüs, Otobüs Bükreş’de çok sayıda otobüs ve minibüs hattı bulunur. Şehrin her noktasına ulaşan otobüsler mevcuttur. Sabah erken saatlerinde başalyıp gece geç saatlere kadar çalışan otobüslerde ücret şöyledir. (1 bilet 1.3 RON)
ŞEHİR DIŞI
Uçak Bükreş kent merkezine yaklaşık 18 km uzzaklıkta bulunan Henri Coandă Uluslararası Havalimanı bulunur. Buraya İstanbul ilimizde yaklaşık 70 dakika uçuşla varabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine 783 numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz.
Otobüs Başta Moldova, Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere birçok Doğu Avrupa şehrinden buraya otobüsle ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinde irili ufaklı çok sayıda terminal bulunur.
Tren Bükreş şehri, Başta Türkiye olmak üzere bütün komşu ülkelerden buraya trenle ulaşabilirsiniz.
Gemi Bükreş şehri denizle bağlantısı bulunmamaktadır. Fakat Tuna nehrin kolları şehirde geçmektedir. Burada bazen tekne ve bot turları yapılabilmektedir.
Araba Buraya özel aracınızla Başta İstanbul, Ankara şehirleri olmak üzer birçok şehirden ulaşım yapabilirsiniz. 15-16 saatte İstanbul’dan, 20 Saatte Ankara’dan buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Alışveriş

Bükreş’de alışveriş yapmak gayet eğlencelidir. Çünkü çok sayıda alışveriş merkezin bulunması ve ücretlerin uygun olması gibi sebepler alışverişi eğlenceli hale getirmektedir. Şehirde çok sayıda mağaza, alışveriş merkezi, Hediyelik eşya satan dükkanlar ve yerel pazarlar bulunur. Özellikle Zafer Bulvarı ve çevresi şehrin alışveriş cennetidir. Burada ne satın alırım diyorsanız işte sizin için hazırladığımız liste;

 • Kendine özgü peynirleri
 • Kendine özgü şarapları
 • Çömlek
 • Porselen
 • Gümüş
 • Halı
 • Seramik
 • Kristal
 • Süs eşyası

Yeme İçme

Bükreş’in kendine özgü bir mutfak sitili bulunmaktadır. Mutfağın temelini kuşkusuz et oluşturmaktadır. Şehre özgü bir çok yemek bulunur. Yine burada Türk kültürü ağır basmaktadır. Şehre özgü yemekleri tatmak için şehir merkezinde çok sayıda restoran bulunmaktadır. Şimdi Bükreş’de kendine has lezzetlerini liste haline getirdik Şöyle ki;

 • Tocanita(Kırmızı et yemeği)
 •  Sarmale(Sarma yemeği genelde lahana sarması yapılır. )
 • Ghiveci(Sebze yemeği)
 • Mamaliga(Mısırın sütle karıştırması ile oluşan pilav yemeği)
 • Balık(Saramura, Mersin balığı Nisetru la gratar ve ringa balığı)
 • Çorba(Ciorba de perisoare(Köfte Çorbası), sebze çorbası taraneasca ve işkembe çorbası)
 • Papanasi(Tatlı)
 • Cozonac(Tatlı)
 • Likör(içecek)
 • Brendi(İçki)

Nerede Kalınır

Balkanların Paris’i olarak bilinen Bükreş kenti konaklama konusunda hiçbir sıkıntı çekmezsiniz. Şehirde konaklamak için çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Burada otel, hostel ve kiralık evler bulunur. Burada bütçenize göre bir yer bulup konaklayabilirsiniz. Bükreş’de 1000’e yakın otel bulunur. Yine çok sayıda pansiyon ve kiralık ev bulunur. Burada konaklama yönünden hiçbir sıkıntı olmadığı gibi ücretleri de gayet uygundur.

Gece Hayatı

Bükreş Gece Hayatı ve Gece Eğlencesi genelde Bar, Pub, Gece Kulübü, Şarap evi ve Sokaklarda geçer. Özellikle şehir merkezinde birçok gece mekanı bulunur. Bu mekanlarda sabah saatlerine kadar durmadan eğlenebilirsiniz. Bükreş gece hayatı, gece eğlencesi ve gece mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz; Linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. <<Bükreş Gece Hayatı

Turlar

Bükreş’de gezilecek yerlerin çoğu, Unirii Meydanı çevresinde Lipscani adlı bölge ve yakınlarında bulunur. Burada yürüyüş turları düzenlenmektedir. Bu turlar genelde ücretsiz olsa da rehbere biraz bahşiş vermeniz gerekir. Bu yürüyüş turların en popüler olanı Free Walking Tour (Ücretsiz Yürüyüş Turları) oluyor. Bunun dışında şehir merkezi dışındaki yerleri görmek için ise otobüs turları yapılmaktadır. Bu turlara katılabilirsiniz.

Konsolosluklar

Bükreş Büyükelçiliği

Posta Adresi
Calea Dorobantilor 72, Sector 1
Bucharest / Romania 9:00-12:00 16:00-17:00
T:+40-21 206 37 00

F:+40-21 206 37 37
E: embassy.bucharest@mfa.gov.tr

: Bükreş Büyükelçiliği
: Bükreş Büyükelçiliği

9.00 -12.00 16.00 -17.00

Bağlı Birimler

Adres 
Calea Dorobantilor 72, Sector 1 Bucharest / RomaniaT: +40 21 210 13 40
F: +40 21 210 53 91

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Buraya gitmeden önce uçak ve otel rezervasyonunuzu yaptırın.
 2. Buraya gitmek için Vize almak gerekir. Eskiden bizde vize istemeyen Romanya, Avrupa Birliğine üye olduktan sonra bizde vize istemeye başlamıştır. Buraya gitmek için ya Romanya vizesi almanız gerekir. Ya da Avrupa Birliği vizesi olan Şengen (Schengen) vizesi almanız gerekir. Bence  Avrupa Birliği vizesi olan Şengen (Schengen)vizesini alın. Diğer Avrupa Şehirlerinde kullanırsınız.
 3. Romanya, Avrupa Birliğine üye olmasına rağmen Euro’yu pek kullanmıyor. Kendi yerel parasını kullanıyor.
 4. Şehirde gaspçılık sıkça görülmektedir. Dikkatli olun.
 5. Şehirde özellikle gece hayatı dışarı çıkarken kıyafetlerinizin şık olmasına dikkat edin
 6. Gece mekanları elbise dışında bazı yerlerde yaş sınırlaması da var.
 7. Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi buradan da yemeklerin içine domuz eti ya da domuz yağı konulmaktadır. Sipariş etmeden önce bunu belirtin(Tabi kullanmıyorsanız)
 8. Buraya kış mevsiminde gelmeyin. Şehir kışın resmen kış uykusuna yatıyor.
 9.  Yazın öğle saatlerinde şapkasız ve gözlüksüz çıkmayın.
 10. Güzel bir planla şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Bükreş Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Bükreş Gezilecek Yerler
 3. Bükreş Gece Hayatı
 4. Romanya’da Gezilecek 15 Yer
 5. Romanya’nın Kaybolan kenti Geamana
 6. Romanya Nerede?
 7. Romanya’nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
 8. Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz