Çanakkale

Çanakkale 519.793 toplam nüfusu ile Marmara Bölgemizde bulunan turistik bir ildir.  Çanakkale ilimize bağlı 12 ilçe bulunur. Çanakkale ilimiz tarih dokusu ile bilinmektedir.

Çanakkale Gezilecek Yerler

İlimiz hakkında uzun bir yazı yazdık isteyen olursa Burada OKUYABİLİR. Şimdi ise ilimizde en gözde 10 yeri seçtik onları siz değerli okurlarımızla paylaşmaya karar verdik. İşte 10 güzide yer…

Göz at ;

  1. Çanakkale Gezilecek Yerler
  2. Çanakkale’de Gezilecek 10 Yer
  3. Çanakkale Gece Hayatı
  4. Aynalı Çarşı
  5. Çanakkale Otelleri ve Çanakkale Otel Fiyatları
  6. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  7. Çanakkale Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  8. Gelibolu Otelleri ve Gelibolu Otel Fiyatları
  9. Türkiye’nin en iyi korunmuş köyü
  10. İstanbul’dan Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

1-Aynalı Çarşı

Aynalı çarşı diğer adı ile Halyo Çarşısı Çanakkale kent merkezinde bulunan Kapalı çarşıdır. 1890 yıllında Musevi bir lider tarafında kurulmuştur. 1915 yıllında Çanakkale savaşı sırasında İngilizler ahır olarak kullanmışlardır.

İçinde ayna adı verilen At Gözlükleri satıldığı için Aynalı çarşı denilmiştir. Günümüzde birçok hediyelik eşya bulunabileceğiniz bir çarşıdır.

Aynalı Çarşı

2-Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Kent merkezinde bulunur. Çanakkale tarihi bir kent olduğundan dolayı birçok antik kent yeri bulunmaktadır. Yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkan eserler burada sergilenmektedir.

Burada  12.747 arkeolojik eser, 15.237 sikke ve 2.714 adet etnoğrafik eser koruma altına alınıp müzede sergilenmektedir. Yolunuz düşerse ziyaret edip tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

3-Mıhlı Şelalesi

Çanakkale ve Balıkesir sınırları arasında Kaz Dağları Bölgesinde yer alan Mıhlı Şelalesi görülmesi gereken doğal güzelliğe sahip yerlerdendir. Muhteşem güzelliğe sahip Mıhlı Şelalesinin oluşturduğu ve şelalenin hemen altında yer alan göletin serin sularında yüzmek mümkün.

Şelalenin çevresi piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Doğa yürüyüşüne uygun olan Mıhlı Şelalesinin az ilerisinde Roma Döneminden kalma kemerli bir köprü bulunmaktadır.

Başdeğirmen Köprüsü olarak anılan bu köprü tarihi açıdan büyük bir öneme sahiptir. Mıhlı Çay üzerinde tek geçiş noktası olan bu tarihi köprüden karşıya geçebilirsiniz.

Mıhlı Şelalesi

4-Çanakkale Deniz Müzesi

Kent merkezinde bulunur. Çimenlik kalesinde bulunan bu müzeyi mutlaka görmelisiniz. Ama görmeden önce size kısa bir uyarı yapayım. Çanakkale’de bulunan şehitlikleri gezip ondan sonra bu müzeye gelmelisiniz.

Çünkü bu Çanakkale savaşını anlatan resimler ve maketler bulunur. Şehitlikleri gezdikten sonra buraya gelirseniz 1915 ruhunu çok iyi yaşarsınız. Müze yetişkinler 7 tl öğrencilere ücretsizdir.

Çanakkale Deniz Müzesi

5-Gelibolu Tarihi Milli Parkı

Gelibolu Yarımadasının güney ucunda bulunan tarihi milli parkın büyük bir kısmı Eceabat ilçesinde yer almaktadır. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı 33 bin hektarlık büyük bir alanda yer almaktadır.

Çanakkale’de savaşın geçtiği alanları kaplamaktadır. 1973 yılında kurulan milli park içinde 60 bin Türk askerinin mezarı yer almaktadır. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

6-Truva Antik Kenti

Tarihte önemli olaylara şahitlik eden Çanakkale ilimizde bulunur. 1998  yıllında UNESCO Dünya miras listesine alınmıştır. Truva bölgesi bugün ziyaretçilerin sıkça uğradığı bir yerdiği tam olarak Hisarcık’da bulunur. il merkezine 30 km uzaklıktadır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

Truva Antik Kenti ve Atı

7-Gökçeada 

Ege Denizinde yer alan iki adadan biri olan Gökçeada ülkemizin en büyük adasıdır. Bu muhteşem ada mutlaka gezilmeli.

Gökçeada

8-Bozcada 

Bozcaada ülkemizin en büyük üçüncü adası olma özelliğine sahiptir. Bozcaada eski zamanlara dayanan tarihi, kendine özgü mimari yapıları, masmavi denizi ve doğal güzelliği ile gelenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Bozcaada

9-Assos Antik Kenti

Ayvacık ilçesine bağlı Behram Köyünde yer almaktadır. Assos Antik Kenti; MÖ. 2000 yıllarında Lelegler tarafından kurulmuştur. Roma Döneminde yerleşim yeri olarak kullanılan bu antik kentte çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır.

Kentin ortasında çevresi surlar ile kaplı akropol kısmı bulunmaktadır. Kentin en yüksek noktasında Athena Tapınağı bulunmaktadır. Bu tepenin eteklerinde ise tiyatro kısmı bulunmaktadır.

Assos Antik Kentinden günümüze sağlam olarak ulaşan Athena Tapınağı, tiyatro, mezarlık alanı nekropol ve akropol kısmıdır. Bu antik kentte Athena Tapınağı mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Ayrıca Assos Kentinin iki limanından biri olan Assos iskelesi görülmesi gereken yerlerdendir. Günümüzde Assos İskelesi halen kullanılmaktadır. İskelenin çevresinde restoran ve kafeler bulunmaktadır. Burada muhteşem manzaraya karşı oturup lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Ayrıca bu bölgede denize girmek mümkün.

Ayvacık Assos Antik Kenti

10-Kaleköy

Çanakkale ilimizin Gökçeada ilçesinde bağlıdır. Bu köy eski bir Rum köyüdür. Köy ismini burada bulunan Antik kaleden alıyor.

Köyde yaşayan genelde göçle gitmiş daha sonra kafa dinlemek için yada emeklisi gelenlerin yaşadığı bir köydür. Tepeden kurulan bu köy görülmeye değer bir yerdir.

Kaleköy

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here