Çatak

Çatak; Van’a bağlı bir ilçedir. Van’a 81 km uzaklıkta olan Çatak’a Van merkezden kalkan arabalar ve kendi aracınızla yaklaşık bir buçuk saatte ulaşabilirsiniz.

Çatak Gezilecek Yerler

Çatak içerisinde doğanın birçok harikasını ve tarihin birçok mirasını barındırır. Öncelikle Çatak’ta bulunan doğa harikası güzelliğe sahip Kanispi Şelalesini sizinle paylaşmak istiyorum.

Bunları Mutlaka Okumalısınız
 1. Çatak Gezilecek Yerler
 2. Çatak Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Van Gezi Rehberi
 4. Van’da Gezilecek 10 Yer
 5. Van Gece Hayatı
 6. Van Otelleri ve Van Otel Fiyatları
 7. Van’a Gitmek için 10 Sebep
 8. Van’da Kahvaltı yapılacak Yerler
 9. Van’da Bulunan Havuzlar
 10. Van’ın En Güzel 10 Köyü
 11. Van Gölü üzerinde bulunan Adalar
Çatak Nasıl Gidilir
Çatak Nasıl Gidilir

Kanispi Şelalesi (Beyaz Şelale): Kanispi Şelalesi Van merkezine 75 km, Çatak’a ise 5 km uzakta bulunmaktadır. Buraya Van merkezinden gidebileceğiniz gibi Çatak’tan da gidebilirsiniz. Çatak yolu üzerinde olan bu şelale coşkulu akışı ve süt beyazı renginden dolayı beyaz su anlamında Kanispi Şelalesi denilmiştir.

Her mevsim farklı bir güzelliğe bürünen bu doğa harikası mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Kayalar arasında gelen bu şelale; nisan ayının sonunda çok gür bir şekilde akmaya başlar ağustos ayının ortalarına doğru akıntısı azalmaya başlar. Eylül ayı ile birlikte Kanispi Şelalesinin suyu kurumaya başlar.

Doğa güzelliği, beyaz rengi ve gür akıntısı ile görsel bir şölen oluşturan bu şelale yaz aylarında yoğun bir ziyaretçi akımına uğramaktadır. Hemen yanında bulunan alabalık tesisinde alabalığını mutlaka yemelisiniz.

Ayrıca bu güzel görüntüye sahip şelalenin serinliğinde harika bir piknik yapabilirsiniz. Van ziyaretiniz de doğal bir güzelliğe şahit olup, keyifli vakit geçirmek için Kanispi Şelalesine uğramanızı tavsiye ederim.

Kanispi Şelalesi
Kanispi Şelalesi

Hurkan Köprüsü: Çatak ilçesinde bulunan Hurkan Köprüsü Çatak deresinin üzerine kurulan tarihi bir yapıttır. Osmanlı devletinden kaldığı tahmin edilen Hurkan Köprüsü sağlam ve farklı mimarisi ile dikkat çeken tarihi yapılardandır.

Moloz ve kesme taştan yapılan Hurkan Köprüsü; tek gözlü ve sivri kemerli bir yapıya sahiptir. Köprünün altında bulunan sığınma odası günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Günümüzde hala kullanılan Hurkan köprüsü tarihi güzellikleri ve altında akan Çatak suyu ile görülmeye değer.

Ayrıca Çatak deresinin çevresinde bulunan meşe ceviz ve meyve ağaçları ile olan yeşilliği ile büyülemeye hazır bir yer.

Hurkan Köprüsü
Hurkan Köprüsü

Zeril Köprüsü: Çatak ilçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan bu köprü Zeril suyu üzerindedir. Kitabesi mevcut olmayan köprü Osmanlı Döneminden kaldığı tahmin edilmektedir. Tek gözlü sivri kemer yapısı ve altındaki Zeril suyu ile oldukça dikkat çekicidir.

Tarihi ve tabii görüntüsü ile güzel vakit geçireceğiniz Çatak’ta yöreye özgü keledoş, kuzu tandır ve ayran aşı yemeklerinin tadına bakmalısınız. Van gezinizde gezilecek yerler listesine doğal ve tarihi güzellikler ile dolu Çatak’a mutlaka uğramalısınız.

Çatak Nerede
Çatak Nerede
Çatak
Çatak

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here